LAJMET NGA BOTA

 • Francë, sonte fillon turneu Euro 2016

  10 Qershor, 2016

  Paris euro 2016Sytë e kontinentit janë tek Franca, ku sonte fillon turneu Euro 2016. Rreth 1.5 milionë të huaj pritet t’u shtohen të paktën një milion tifozëve francezë për këtë ngjarje sportive që zgjat një muaj. Por siç njofton nga Parisi Lisa Bryant, ...

 • Ligji i të drejtës për të vdekur

  10 Qershor, 2016

  ligji per te vdekurKalifornia u bë të ejten (9 qershor) shteti i pestë amerikan që i lejon mjekët t’u japin ilaçe pacientëve në gjendje të rëndë për t’i dhënë fund jetës, kur ata vuajnë nga sëmundje të pashërueshme. Ligji i ri mori shkas nga historia e një 29-vjeçareje nga Kalifronia, Brittany Maynard, e cila vuante nga kanceri, së cilës ...

 • Monumentet, në kopje virtuale

  10 Qershor, 2016

  kopje virtualeShkatërrimi i monumenteve të lashta në Siri ishte një kujtesë për botën se objektet e pazëvendësueshme të trashëgimisë botërore mund të humbasin përgjithmonë, si rezultat i luftërave apo ndonjë katastrofe natyrore. Duke përdorur teknologji me kosto të përballueshme, studiuesit e Universitetit të Indianës, në bashkëpunim me ekspertë të artit nga Galeria e famshme Uffizi (Ufici) në Firence, ka ...

 • Aeroporti i ri i Erdoganit

  9 Qershor, 2016

  Turqia po ndërton aerportin e tretë në Stamboll, që do të jetë më i madhi në botë. Ky aeroport do të mbajë emrin e presidentit Rexhep Taiyp Erdogan.

  aeroporti stambollAeroporti pason pas ndërtimit të pallatit pompoz presidencial me 1000 dhoma, gjashtë herë më i madh se Shtëpia e Bardhë. Megaprojektet e ndërtimit në Turqi janë shpallur si prioritetit i presidentit ...

 • “Gjermania nuk është zonë luftimesh e Erdoganit”

  9 Qershor, 2016

  Në internet ata i kërcënojnë me vdekje. E gjitha kjo kundërshtohet me vendosmëri në Gjermani – dhe është e pakuptueshme.

  OzdemirÇem Özdemir, deputeti me origjinë turke i partisë “Të Gjelbërit”

  Ato që thotë Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan për deputetët e Parlamentit gjerman me origjinë familjare turke kanë shkaktuar zemërim në Gjermani. Erdogani shpalli ...

 • NASA, zgjedhja e astronautëve

  6 Qershor, 2016

  astronautetPër shumë vetë që aspirojnë të bëhen eksplorues të botës, të qenit astronaut është një ëndërr e fëmijërisë. Kohët e fundit, një numër rekord njerëzish, 18 mijë e 300 vetë, aplikuan për t’u pranuar në programin e NASA-s “Kandidat për Astronaut” për vitin 2017.

  Në një periudhë prej 18 muajsh, NASA do të zgjedhë 8-14 aplikantë, për një klasë të ...

 • NASA, projekt për kolonizimin e planetit Mars

  6 Qershor, 2016

  kolonizimi i marsitKatër robotë të ndërtuar nga NASA mund të jenë pionierë në kolonizimin e Marsit, pjesë e një ekipi ndërtimi paraprak për të krijuar vendbanime për eksploruesit njerëzor. Por së pari robotët prej dy milionë dollarësh po gjejnë strehë këtu në Tokë ku inxhinierët po përpiqen të perfeksionojnë aftësitë e tyre.

  Njihuni me “Valkyrie”, një robot humanoid i krijuar ...

 • Bundestagu miraton rezolutën për Armeninë, Turqia tërheq ambasadorin

  3 Qershor, 2016

  Rezoluta në Parlamentin gjerman u miratua thuajse njëzëri. Nuk përjashtohet mundësia që ajo t’i keqësojë marrëdhëniet me Turqinë.

  bundestaguDebati për rezolutën për Armeninë

  Bundestagu Gjerman miratoi një rezolutë, e cila i quan “gjenocid” vrasjet e armenëve në Perandorinë Osmane. Në rezolutë thuhet se vrasjet e armenëve dhe të minoriteteve të tjera të krishtera para 100 vjetësh kanë qenë sistematike ...

 • Obama paralajmëron për rreziqet e izolimit

  3 Qershor, 2016

  ObamaNë fjalimin e tij të fundit për të diplomuarit e Akademisë së Forcave Ajrore të SHBA-së, Presidenti Barack Obama foli për atë që ka mësuar rreth sigurisë kombëtare dhe politikës së jashtme gjatë shtatë viteve të fundit.

  Në Colorado Springs, ai u tha 800 të diplomuarve të Forcave Ajrore të mos tërhiqen prej angazhimit në botë dhe rolit udhëheqës amerikan.

  Ai ...

 • Tuluza bëhet gati për EURO 2016

  3 Qershor, 2016

  euro2016Tuluza po bëhet gati të shkëlqejë si qyteti mikpritës i katër ndeshjeve të Kampionatit Evropian të Futbollit që fillon më 10 qershor. “Qyteti rozë” i Francës, që e ka marrë këtë emër nga arkitektura e tij, ka në qendër një ishull, ku ndodhet edhe stadiumi i tij kryesor.

  Stadiumi Municipal do të mirëpresë ekipet e Suedisë së Zlatan Ibrahimovicit, Spanjës, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"