LAJMET NGA BOTA

 • Ndërthurja e teknologjisë me rrobat

  13 Janar, 2015

  Rrobat inteligjente, ishin një prej artikujve të ekspsozuar në Panairin Ndërkombëtar të Elektronikës në Las Vegas. Madje, edhe këngëtari i njohur Will.i.am mendon se veshjet që përmbajnë teknologji të lartë do të bëhen pjesë e jetës tonë.Nuk po paraqitet si “orë inteligjente” por si një artikull mode i ndërthurur me teknologjinë më të fundit. Në panairin ndërkombëtar në Las Vegas, artisiti Will.i.am ka sjellë “Puls”-in e tij. ...

 • Koment: solidaritet dhe ndarje

  13 Janar, 2015

  Pegida rritet, por edhe rezistenca kundër saj. Ditët pas atentateve në Paris e bëjnë të qartë: Gjermania është e ndarë. Një konstatim alarmues, mendon Volker WagenerNumërimi i madh ka nisur. 30.000 në Lajpzig, 20.000 në Mynih, 19.000 në Hanover, 9.000 në Saarbrücken – rreth 100.000 në të gjithë Gjermaninë kanë shprehur solidaritetin me “Charlie Hebdo”-në. Por edhe numri i të vetëshpallurve shpëtimtarë të Oksidentit po shtohet. 25.000 vetë shkuan në ...

 • Brazil, lojtarët prodhojnë energji në fushë

  12 Janar, 2015

  Disa fëmijë në Brazil luajnë sot në atë që mendohet të jetë fusha e parë e futbollit në botë që prodhon energji elektrike.Fusha e merr energjinë nga lojtarët që vrapojnë mbi të dhe e kthen atë në elektricitet. Do t’ju njohim tani me një lagje të varfër të Rios, ku është realizuar ky projekt.

  Favela Morro da Mineira në Rio de Janeiro, është themeluar në vitin 1920 nga emigrantët.

  Dy pasionet braziliane, ...

 • Mjetet fluturuese pa pilot në bujqësi

  12 Janar, 2015

  Mjetet fluturuese pa pilot, të njohur zakonisht si drones, që dikur përdoreshin vetëm nga ushtria apo nga amatorët, sot po bëhen mjete me vlerë për profesionistët e ndryshëm – nga ekipet e shpëtimit e deri te fermerët.Një kompani në Francë përdor avionë të telekomanduar për të ndihmuar fermerët të analizojnë prodhimet e tyre.

  Zhvillimi i shpejtë i teknologjisë kompjuterike, i pajisjeve me sensorë për imazhet, i navigacionit satelitor, madje edhe ...

 • Koment: Ne të gjithë jemi republika!

  12 Janar, 2015

  Nuk ishte thjeshtë marshim i përmortshëm, por demonstrim solidariteti. Por pavarësisht gëzimit prej të qenit të bashkuar, e ardhmja ajo që do ta tregojë, nëse ky solidaritetit është i qendrueshëm, mendon Barbara Wesel.Në këtë ditë francezëve thuajse ua ke zilinë, sepse kjo ishte një demonstratë e fuqishme. Pas zhvillimeve të përgjakshme të javës së shkuar ata treguan një lidhje impresionuese me historinë, me vlerat, me kombin dhe me idealet e ...

 • Qindra-mijëra vetë marshojnë në shenjë solidariteti në Paris

  12 Janar, 2015

  Dhjetra udhëheqës botërorë sot u mblodhën në Paris për t’u bashkuar me qindra mijëra qytetarë francezë që mbajtën një marshim për të nderuar viktimat e sulmeve terroriste. Kancelarja gjermane Angela Merkel, kryeministri britanik David Cameron, Kryeministri italian Matteo Renzi, dhe ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy ishin në mesin e 44 udhëheqësve botërorë që morën pjesë në marshimin e sotëm së bashku me presidentin francez Francois Hollande. Para fillimit të marshimit ...

 • Filmi “Selma”

  12 Janar, 2015

  Në mars të vitit 1965, rreth 600 persona të udhëhequr nga udhëheqësi amerikan i të drejtave civile Martin Luther King Jr., u nisën nga Selma drejt Montgomery, në Alabama, në një marshim paqësor për të drejta të barabarta dhe për lirinë e votës. Policia sulmoi protestuesit në të dalë të qytetit. Dhuna e ushtruar i nxiti ata më shumë. Disa javë më vonë, presidenti Lyndon Johnson i paraqiti Kongresit në ...

 • Paris, vriten tre pengmarrësit

  10 Janar, 2015

  Autoritetet franceze thanë se dy të dyshuarit për sulmin e kësaj jave në gazetën Charlie Hebdo janë vrarë dhe pengjet e tyre janë liruar gjatë një sulmi policor në veri të Parisit. Në një mësymje tjetër në kryeqytet policia vrau një person të armatosur që mbante disa pengje në një supermarket, por policia tha se tre pengje u vranë gjatë operacionit.Shpërthime dhe të shtëna u dëgjuan në Paris dhe qytezën ...

 • Koment: Problemi nuk qëndron tek besimi

  10 Janar, 2015

  Atentatet brutale të terroristëve islamistë në Francë kanë shokuar Europën. Këtu nuk diskreditohet vetëm islami, por edhe besimi në zot. Felix Steiner në komentin e tij e ngre zërin kundër këtij diskreditimi.Koha për të bërë një pohim: Unë jam i krishterë katolik. Jam me dëshirë i tillë. Besimi më jep forcë dhe ndjenjën pozitive se jam më shumë se thjesht një trill i natyrës, më shumë se një rastësi biologjike ...

 • Sulmi në Paris dhe konflikti ideologjik

  10 Janar, 2015

  Sulmi i së mërkurës ndaj revistës satirike franceze Charlie Hebdo nuk ishte i vetmi incident i goditjes së 35s evropiane nga ekstremistë islamikë. Korrespondenti Al Pessin njofton nga Londra se incidente të tilla janë dëshmi e përplasjes së vlerave themelore mes ideologjive. Ndërkohë që mijëra vetë në Francë dhe mbarë botën kujtojnë të vrarët në incidentin e së mërkurës, ata janë angazhuar edhe në akte të ndryshme të ushtrimit të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"