LAJMET NGA BOTA

 • BBC: Pse po bie theksueshëm numri i grave, që mbajnë shaminë

  21 Korrik, 2022

  Islami politikNë shoqëritë me shumicë myslimane ajo ende konsiderohet si pjesë e një fushate legjitime, për çlirimin e grave nga tradita mbytëse

   

  Tunis – Fotot e grave me mbulesa të gjata islame, fytyra të mbuluara dhe me fustane të gjata, pranë fotografive të vjetra të grave, me funde të shkurtra nga vitet 1950 dhe 1960 në Afrikën e Veriut dhe Lindjen ...

 • Baerbock: “Vetëm propagandë e re nga Rusia”

  21 Korrik, 2022

  Annalena BaerbockNë Intervistë për DW ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock u kundërvihet kërcënimeve ruse për shtrirjen e aksionit ushtarak në Ukrainë dhe deklaron një komportim të ri ndaj Kinës.

   

   

  Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, reagoi ashpër ndaj deklarimeve ruse, se do të sulmojnë territore të tjera në Ukrainë. “Rusia çdo herë përdor një argument tjetër. Kësaj here ...

 • Ndryshimi i klimës – Turizmi në rrezik?

  21 Korrik, 2022

  majorkaPlazh në Majorka

  Plazhe që zhduken, nxehtësi ekstreme, uragane, pista skish që shkrijnë, të gjitha këto ndikojnë edhe tek industria e turizmit. Edhe pse jo në atë masë që ishte menduar.

   

  Kush do të shohë nga afër pasojat e ndryshimeve klimatike, duhet vetëm të bëjë një udhëtim në plazhin kryesor të Majorkës, Es Trenc. Prej shumë vitesh aty ndodhen ...

 • Reforma e ligjit të imigracionit: qeveria dëshiron të lehtësojë ardhjen e fuqisë punëtore të kualifikuar

  20 Korrik, 2022

  siemensMinistrja e Brendshme Faeser dhe Ministri i Punës Heil duan të trajtojnë mungesën e fuqisë punëtore të kualifikuar me një ligj të ri imigracioni. Do të jetë e mundur që diplomat të njihen pas hyrjes në Gjermani.

   

  Ministrja e Brendshme e Gjermanisë, Nancy Faeser dhe Ministri Federal i Punës Hubertus Heil kanë skicuar parimet bazë të një ligji të ri ...

 • Pavarësisht krizës së karburanteve, BE i përmbahet linjës së sanksioneve ndaj Rusisë

  20 Korrik, 2022

  Shperndarja e gazit PoloniSanksionet kundër agresorit rus do të ashpërsohen, BE kërkon njëkohësisht furnizues karburanti. Diplomacia e gazit nuk ka pasur sukses.

   

  Ministrat e jashtëm të BE-së do të japin 500 milionë euro të tjera nga mjetet financiare të BE për të blerë armë për Ukrainën. BE ka dhënë gjithsej 2,5 miliardë euro për këtë vend të sulmuar nga Rusia. ...

 • Von der Leyen: Rusia po na shantazhon, po përdor energjinë si armë

  20 Korrik, 2022

  Von der LeyenEvropa vazhdon të sfidohet me një të ardhme të paqartë sa i përket furnizimit me gaz. Një pjesë e vendeve anëtare të BE-së po përballen me sasi të reduktuara të gazit që vjen nga Rusia. Pasiguria dhe mundësitë që Moska të ndërpresë furnizimin me gaz në dimër, nxiti thirrjet e Bashkimit Evropian drejtuar vendeve anëtare që të ...

 • Putin viziton Iranin, merr mbështetje të fortë mbi Ukrainën

  19 Korrik, 2022

  putin iranPresidenti rus Vladimir Putin mori mbështetje të fortë nga Irani të martën mbi fushatën ushtarake të Moskës në Ukrainë. Udhëheqësi suprem Ali Khamenei tha se Perëndimi po kundërshton një Rusi “të pavarur dhe të fortë”.

   

  Zoti Khamenei shtoi se nëse Rusia nuk do të kishte dërguar trupa në Ukrainë, do të ishte përballur më vonë me një sulm nga ...

 • Spiegel: Putin pranon se ka ” vështirësi kolosale “

  19 Korrik, 2022

  PutinShefi i Kremlinit për sanksionet perëndimore

  Putin pranon se ka ” vështirësi kolosale “

  Në fakt, ai donte të demonstronte forcën – por deklaratat e fundit të Vladimir Putin zbulojnë se sa thellë ndikojnë sanksionet në Rusi. Para së gjithash, zhvillimi i ngadaltë i ekonomisë dixhitale padyshim po shkakton probleme.

   

  Presidenti rus Vladimir Putin i ka përshkruar sanksionet kundër vendit të tij ...

 • Putin viziton miq të rinj në Teheran

  19 Korrik, 2022

  Putin Raisi ErdoganDy vende të prekura fort nga sanksionet, inkurajojnë njeri-tjetrin: Udhëtimi i kreut të Kremlinit në Republikën islamike është një sinjal për forcimin e marrëdhënieve mes Rusisë dhe Iranit.

   

  Eshtë udhëtimi i tij i dytë jashtë vendit që nga sulmi ndaj Ukrainës më 24 shkurt: Presidenti i Rusisë Vladimir Putin viziton presidentin iranian Ebrahim Raisi. Thënë më saktë ky ...

 • Valët rekord të të nxehtit tregojnë se duhet të përshtatemi me krizën klimatike tani

  18 Korrik, 2022

  temperatura te lartaTemperaturat e larta kanë shkaktuar vdekje në Kinën lindore. Në Evropë vala e të nxehtit ka shkaktuar zjarre. Si mund të përshtaten zonat e prekura që të mbeten të banueshme?

   

   

  Përmbytjet dhe temperaturat jashtëzakonisht të larta kanë shkaktuar vdekje të shumta në Kinën lindore, ku u regjistruan temperatura rekord mbi 42 gradë Celsius. Zjarrfikësit në të gjithë Portugalinë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"