LAJMET NGA BOTA

 • Një vend i përçarë shkon drejt një tranzicioni të trazuar pushteti

  15 Janar, 2021

  usaNë një sondazh të ri të televizionit CBS dhe firmës së sondazheve YouGov, 21 për qind e republikanëve thanë se ishin në favor të sulmit të dhunshëm në Kongresin amerikan nga mbështetësit e Presidentit Donald Trump. Një numër edhe më i madh beson se zgjedhjet e nëntorit ishin të manipuluara. Ndërsa Shtetet e Bashkuara po përjetojnë një tranzicion të ...

 • Zbulimi, analizë gjaku që sinjalizon herët për kancerin

  15 Janar, 2021

  Test gjakuDuke patur rastin e babait dhe të fëmijës së tij të diagnostikuar me kancer, Solomon Moshkevich, punonjës në kompaninë kërkimore amerikane “Natera”, ndihmoi për të prodhuar një analizë gjaku që mund të sinjalizojë shumë herët për rikthimin e kancerit. Kompania thotë se mund të diktojë rikthimin e kancerit shumë më herët se skanerat tomografikë.

  Jo shumë njerëz e kuptojnë ...

 • Të zgjedhurit e Bidenit: Kush është kush?

  14 Janar, 2021

  BidenInaugurimi i Joe Bidenit si president i Shtetetve të Bashkuara po afrohet, pas disa javësh të trazuara në Uashington, dhe vëmendja kthehet te njerëzit që ai ka caktuar për poste të larta në administratë.

  Shumë prej të zgjedhurve kanë karriera të gjata në shërbimin civil të SHBA-së. Njohuritë e tyre për punën do t’i ndihmojnë, pas asaj që po cilësohet ...

 • Corona: OBSH mbledh Komitetin e Emergjencës

  14 Janar, 2021

  WHO GjenevëOrganizata Botërore e Shëndetësisë është e alarmuar për shkak të përhapjes së shpejtë të variantit të ri të virusit SARS-CoV-2, një mutacion ky mjaft infektues. Viti i dytë i pandemisë mund të bëhet edhe më i ashpër.

  Për shkak të përhapjes me shpejtësi të variantit të ri të virusit Corona në të gjithë botën, Komiteti i Emergjencës së Organizatës ...

 • Dhoma e Përfaqësuesve ngre zyrtarisht akuza për shkarkimin e Presidentit Trump

  14 Janar, 2021

  LizDhoma e Përfaqësuesve votoi për të ngritur zyrtarisht akuzat kundër Presidentit Donald Trump.

  Rezoluta për ngritjen e akuzave u miratua me 232 vota pro dhe 197 kundër.

  10 republikanë u bashkuan me demokratët, duke votuar për ngritjen e akuzave ndaj Presidentit Trump.

  Ligjvënësja Liz Cheney, numri tre ndër ligjvënësit republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve, ishte një prej tyre. Ajo tha me një ...

 • Studimi për Coronën: Pasojat ndjehen edhe pas një viti

  13 Janar, 2021

  CoronavirusDhimbje muskujsh, lodhje, probleme psikike: Sipas një studimi afatgjatë nga Kina, dy e treta e të sëmurëve rëndë me COVID-19 vuajnë edhe gjashtë muaj pas infektimit pasojat e sëmundjes.

  Një studim i ri provon, se edhe ata që e kanë kaluar infeksionin dhe zyrtarisht janë të shëruar, shpesh vetëm të tillë nuk janë: të shëndetshëm. Dhimbje muskujsh, lodhje, probleme psikike ...

 • Merkel paralajmëron me urgjencë nga mutacioni i ri i virusit

  12 Janar, 2021

  MerkelKancelarja Merkel është shumë e shqetësuar për përhapjen e variantit të ri të virusit Corona, shifrat e të cilit kanë shkaktuar rritje të madhe në Britaninë e Madhe dhe Irlandë. Merkel parashikon javë të vështira.

  Sipas mediave gjermane, kancelarja Merkel ka paralajmëruar nga rreziku i një përhapjeje të shpejtë të mutacioni të ri të virusit Corona edhe në Gjermani- “Gjermania ndodhet ...

 • “Impeachment” tjetër kundër Trumpit?

  11 Janar, 2021

  TrumpShumica e demokratëve dhe të paktën një republikan kanë kërkuar që të hënën (11.01.) të fillojë procesi i largimit të Trumpit nga posti i presidentit. Ai fajësohet për nxitje dhune në Kongres.

  Kongresmeni i Kalifornisë Ted Lieu ka bërë të ditur se ai shpreson që zëvendëspresidenti Mike Pence t’i referohet amendametit të 25-të, ose që demokratët të nisin procedurën për ...

 • Vënia në punë e TAP: Konkurrencë për gazin rus në Ballkan

  10 Janar, 2021

  TAP AdreatikTre zhvillime në ndërrimin e viteve do të kenë efekt afatgjatë në biznesin e koncernit Gazprom në Europën Juglindore, me pasoja edhe në tregun e BE-së. Kush fiton dhe kush humbet?

  Me ndërrimin e viteve në tregun e gazit në Europën Juglindore pati tre zhvillime me rëndësi që do të kenë vazhdë të gjatë pasojaash: Më 1 janar presidenti ...

 • Ushqime “superfood” nga Gjermania

  9 Janar, 2021

  Superfood“Superfood” është një nocion që përdoret në marketing për të rritur çmimet e produkteve ekzotike. Por edhe në Gjermani prodhohen produkte ushqimore me ndikim pozitiv mbi shëndetin e njeriut.

  “Superfood” është një nocion që përdoret në marketing për të rritur çmimet e produkteve ekzotike. Por edhe në Gjermani prodhohen produkte ushqimore me ndikim pozitiv mbi shëndetin e njeriut.

  Në fillim të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"