LAJMET NGA BOTA

 • Sulmi në Mynih, 9 të vrarë

  22 Korrik, 2016

  MynihPolicia e Mynihut njoftoi se një trup i nëntë pa jetë është gjetur në skenën e një sulmi me armë zjarri në Mynih dhe policia po heton intensivisht për të parë nëse bëhet fjalë për trupin e njërit prej personave që sulmuan.

  Një zëdhënës tha se policia është në kërkim të tre personave të dyshuar lidhur me sulmin e së ...

 • ANALIZA/ “Stalini” brenda Erdoganit

  22 Korrik, 2016

  Drejtor i Programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtave në Institutin për Studimin e të Drejtave të Njeriut në universitetin e Columbia David L. Phillips analizon “Stalinin” që sipas tij ndodhet brenda presidentit turk, Erdogan. Taip Erdogan

  Phillips ka shërbyer si Këshilltar i Lartë dhe Ekspert i Punëve të Jashtme në Departamentin Amerikan të Shtetit gjatë administrative të ...

 • E vërteta nuk ka rëndësi – si ndikojnë lajmet negative te njerëzit

  22 Korrik, 2016

  Lajme negative për terrorin arrijnë të pafiltruara dhe në mënyrë direkte përmes medieve sociale gjithnjë e më shumë njerëz. Cilat janë pasojat? Profesor Oliver Quiring, ekspert i shkencave të komunikimit shpjegon për DW.

  Profi OliverDW: Çfarë do të thotë për njerëzit një raportim i vazhdueshëm në medie dhe në rrjetet sociale mbi aktet ekstremiste të dhunës dhe për atentatet terroriste?

  Oliver ...

 • Kuvendi republikan, ndarje në vend të unitetit

  22 Korrik, 2016

  protesta trumpNdarja në vend të unitetit ishte dominuese në Kuvendin Kombëtar të Republikanëve të enjten ndërsa kritikat e senatorit të Teksasit Ted Cruz ndaj kandidatit presidencial Donald Trump vazhduan jehonën në ditën e fundit të kuvendit katër ditor.

  Duke folur për delegacionin e shtetit të tij sot në kuvendin që po zhvillohet në Klivland, Cruz tha se nuk do të ...

 • Fjalimi i Trumpit mbyll Kuvendin Republikan

  22 Korrik, 2016

  trumpKuvendi i Republikanëve u mbyll të enjten mbrëma në Klivlend të Ohajos, me fjalimin e kandidatit për President Donald Trump, pika kulmore e një jave që pati momente befasuese dhe dramatike dhe që tregoi se ndasitë e krijuara nga fushata ende nuk janë zhdukur në Partinë Republikane.

  Ngjitja e pazakontë e manjatit miliarder, pa përvojë politike në njërën prej dy ...

 • Turqia, Erdogani dhe Guleni

  22 Korrik, 2016

  protesta anti fetoGjendja e jashtëzakonshme që ka shpallur presidenti turk Recep Tayyip Erdogan i ka dhënë atij më shumë pushtet për të zgjeruar një fushatë spastrimi që ka çuar në arrestimin ose shkarkimin e gati 60 mijë njerëzve. Ky spastrim ka si objektiv kryesisht anëtarët e një lëvizje shpirtërore masive të drejtuar nga ish-imami Fethullah Gulen. Ai ka qenë ...

 • Një vizitë te Güleni, armiku më i madh i Erdoganit

  21 Korrik, 2016

  gulen erdoganKompleksi i Gülen-it ruhet mirë, gjendet në qytetin e vogël të Saylorsburgut në Pensilvani, rreth 160 km larg Nju Jorkut. Ankaraja i konsideron si zyrat qendrore të armikut më të madh të vendit. Akuzat e Presidentit turk janë serioze dhe ai kërkon që të mbrojë veten dhe lëvizjen që drejton

  Fethullah Gülen është i ulur në një dhomë të ...

 • Pas gënjeshtrës për biografinë: Deputetja e Bundestagut dorëzon mandatin !!!

  21 Korrik, 2016

  biografia deputetja gjermaneMaturë? Studime për shkenca juridike? Të gjitha të shpikura. Deputetja socialdemokrate e Bundestagut Gjerman, Petra Hinz mashtroi me biografinë e saj për shumë vjet shumë njerëz. Tani ajo largohet nga Bundestagu.

  Ajo konsiderohej si përfaqësuese energjike e popullit dhe puna me të thuhej se qe e mundimshme. Bashkëpunëtorët në zyrën e saj ndërroheshin shpesh. Petra Hinz pra konsiderohej ...

 • Turqi, pritet miratimi i gjendjes së jashtëzakonshme

  21 Korrik, 2016

  turqia1Ligjvënësit turq pritet të miratojnë sot kërkesën e presidentit Erdogan për 3 muaj gjendje të jashtëzakonshme, një masë që hap rrugën për spastrimin e mëtejshëm të kundërshtarëve, pas përpjekjes për grusht shteti për të rrëzuar atë dhe qeverinë e tij.

  Gjendja e jashtëzakonshme do të zgjaste tre muaj, tha zoti Erdogan në një fjalim televiziv mbrëmë pas mbledhjeve të gjata ...

 • Mijëra arrestime të tjera në Turqi

  21 Korrik, 2016

  turqiaNë Turqi, njerëzit vazhdojnë të dalin në rrugë kundër përpjekjes së dështuar të puçit ushtarak, ndërkohë që Presidenti Erdogan është shfaqur më i fuqishëm se kurrë. Ai ka shtuar thirrjet për rikthimin e dënimit me vdekje, ndërsa protestuesit po e mbështesin gjatë tubimeve në orët e mbrëmjes. Ndërsa Turqia vazhdon arrestimet në masë të zyrtarëve të ushtrisë dhe më ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"