LAJMET NGA BOTA

 • Trump merr zyrtarisht emërimin republikan

  20 Korrik, 2016

  TrumpDonald Trump u bë të martën mbrëma zyrtarisht kandidati për president i Partisë Republikane.

  Ai mbajti një fjalim nga Kulla Trump e Nju Jorkut, drejtuar me satelit Kuvendit Republikan në Klivlend të Ohajos, duke thënë se fitorja prej tij e emërimit të partisë është diçka që ai nuk do ta harrojë kurrë.

  Pas një votimi dhe numërimi të votave në Kuvendin ...

 • Turqit që nuk e donin puçin e prapë nuk festojnë

  20 Korrik, 2016

  Një nga arsyet e dështimit të puçit ushtarak në Turqi fundjavën e kaluar ishte edhe guximi i njerëzve të thjeshtë që i dolën përpara tankeve. Megjithatë disa prej tyre nuk festojnë me entuziazëm.

  arestimetNgjarjet dramatike të ditëve të fundit në Turqi kanë zgjuar kujtimet tek aktivisti i të drejtave të njeriut, Celalettin Can. Me ushtrinë që bën grusht shteti, ai ...

 • Turqia i dërgon SHBA “dëshmi” kundër predikuesit Gülen

  20 Korrik, 2016

  Udhëheqja turke e bën Fethullah Gylenin përgjegjës për përpjekjen për puç e po përgatit një kërkesë zyrtare ndaj SHBA që ai t’i dorëzohet Turqisë. Dosjet e përcjella synojnë të dëshmojnë rolin e Gylenit si organizator.

  GulenPo përgatitet një kërkesë zyrtare ndaj SHBA për dorëzimin e Gylenit, deklaroi para shtypit në Stamboll Ibrahim Kalin, zëdhënës i Presidentit Rexhep Tayyip Erdogan. Nëse ...

 • Koment: Turqia në rrugën e autokracisë islamike

  20 Korrik, 2016

  Ajo që ndodhi natën e së shtunës në Turqi ngre shumë pyetje. Tentativa për puç ishte megjithatë një rast i mirë për marrjen e masave të planifikuara me kohë, mendon Alexander Kudascheff.

  erdoganPakënaqësia rritet e bashkë me të edhe dyshimi. Tentativa diletante për puç në Turqi ka dështuar, tërbimi i presidentit Erdogan ndaj kundërshtarëve të tij po bëhet gjithnjë e ...

 • Wikileaks: Palestina kërkoi votën e Serbisë në OKB në këmbim të pengimit të pavarësisë së Kosovës

  19 Korrik, 2016

  WikileaksWikileaks ka zbuluar një hapësirë të veçantë kërkimi për emailat e Hillary Clinton gjatë kohës sa ajo shërbeu si Sekretare e Shtetit amerikan.

  Në këto letërkëmbime, që i ka dërguar apo pranuar kandidatja kryesore për Presidente të SHBA-ve, apo dikush nga stafi i saj, gjendet edhe një që i përket pazareve që janë bërë me Kosovën nga Palestina.

  Në dokumentin e ...

 • Sulmohet WikiLeaks, pasi paralajmëroi publikimin e 500 mijë dokumenteve për qeverinë turke

  19 Korrik, 2016

  WikiLeaks bëri me dije ditën e djeshme se është nën një sulm të vazhdueshëm kibernetik, pasi njoftoi pak ditë më parë se do të publikojë informacione sekrete dhe dokumente të detajuara për strukturën e pushtetit politik të Turqisë.

  “Infrastruktura jonë është nën një sulm të vazhdueshëm”, thuhet në një njoftim të WikiLeaks në Twitter.

  WikiLeaks akuzon se qeveria turke mund të jetë pas sulmit kibernetik që po i bëhet. “Jemi të sigurtë ...

 • Agresori i Würzburgut kishte flamur të IS-it të vizatuar me dorë!

  19 Korrik, 2016

  atentati treniAgresori e ka kryer aktin i vetëm, bën të ditur ministri i Brendshëm i Bavarisë, Joachim Hermann për atentatorin në Würzburg, i cili plagosi rëndë disa vetë pas sulmit në trenin e pasagjerëve.

  IS-i merr përsipër përgjegjësinë për sulmin e të riut afgan, duke e cilësuar se sulmi u krye nga “një luftëtar i Shtetit Islamik”, thotë agjencia e ...

 • SpaceX ul me sukses pjesën e mbetur të raketës

  19 Korrik, 2016

  spacexKompania SpaceX nisi sot herët në mëngjes një nga raketat e saj drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës.

  Pak minuta pas fillimit të fluturimit nga baza ajrore “Cape Canaveral” në Florida, pjesa kryesore e raketës u nda, u rrotullua dhe u ul lehtësisht në tokë vetëm disa kilometra nga vendi i nisjes.

  Në raketë ndodhen dy rrathë ankorimi për Stacionin Ndërkombëtar të ...

 • Erdogan, me grusht të hekurt. Alarmohen SHBA e BE: Po ashpërson diktatin e tij politik

  18 Korrik, 2016

  shba beShkarkimi e ndalimet e befta të gjykatësve e shumë personave të tjerë pas grushtit të dështuar të shtetit tregojnë se qeveria turke e kishte të përgatitur që përpara listën e njerëzve të shënjestruar, deklaroi Komisioneri europian i Zgjerimit, Johannes Hahn.

  Plot 6.000 vetë u arrestuan të dielën, gjysma e tyre gjyqtarë. Ndërsa 8.000 pezullime ...

 • Grushti i shtetit në Turqi, shkarkohen edhe 8 mijë policë

  18 Korrik, 2016

  turqiiiiNuk po njeh kufij kundërpërgjigjia e qeverisë turke pas grushtit të dështuar të shtetit, që rezultoi me një bilanc tragjik prej më shumë se 260 të vdekurish dhe e zhyti në kaos vendin anëtar të NATO-s.

  Autoritetet thanë se të paktën 8 mijë zyrtarë të policisë ishin pezulluar, nën dyshimin se kishin lidhje me puçin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"