LAJMET NGA BOTA

 • 40 vjet burg për Karaxhiçin

  24 Mars, 2016

  Karaxhiçi gjendet fajtor për genocid. Ai u shpall fajtor për 10 pika të aktakuzës. Karaxhiçi do ta kalojë vendimin në apel.

  Satrapi KaraxhixhIsh- udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç u dënua sot me 40 vjet heqje lirie. Tribunali i Hagës për Krime Lufte e shpalli atë fajtor në 10 pika të aktakuzës, për genocid, krime lufte dhe ...

 • Prodhuesi i bombave për sulmet në Paris – është vrarë në Bruksel

  23 Mars, 2016

  teroristetZyrtarët e shërbimeve të zbulimit, thanë të mërkurën se prodhuesi 25 vjeçar i bombave të grupit Shteti Islamik, i përfshitë në sulmet e Parisit në nëntor të vitit të kaluar, ishte njëri nga sulmuesit vetëvrasës në aeroportin e Brukselit.

  Autoritetet thanë se Najim Laachraoui, i lindur në Marok, por i rritur në Bruksel, ishte identifikuar si një nga pjesëmarrësit kryesor ...

 • Erdogan: një autor i sulmit i deportuar në Europë, ishte liruar

  23 Mars, 2016

  erdogan“Një nga personat e identikuar si autor sulmi vetëvrasës me bombë të sulmet terroriste në Bruksel ishte ndaluar nga Turqia dhe ishte deportuar në Europë, ku ishte liruar tetë muaj më parë”, – tha sot Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan.

  Zoti Erdogan tha se qeveria e tij i kishte paralajmëruar autoritetet në Belgjikë për Ibrahim el-Bakraouin, të cilin e kishin ...

 • Mediat belge: 34 të vrarë nga sulmet në Bruksel

  22 Mars, 2016

  AeroportiTransmetuesi publik belg VRT raporton se së paku 34 veta kanë humbur jetën nga sulmet e së martës në Bruksel dhe se mbi 170 janë plagosur. Sipas burimit të njëjtë, 20 njerëz janë vrarë nga shpërthimi në një stacion të metrosë së qytetit, ndërsa 14 të tjerë nga shpërthimet në aeroport.

  Kryeministri belg, Charles Michel, ka thënë se shumë njerëz ...

 • Brukseli tronditet nga sulmet, ISIS merr përgjegjësinë

  22 Mars, 2016

  BelgjikaBrukseli u trondit sot në mëngjes nga tre shpërthime – dy në aeroport dhe një tjetër në një stacion metroje në zemër të kryeqytetit belg. Media belge njofton për më shumë se 30 të vdekur dhe dhjetra të plagosur. Kryeministri belg tha se ky është një moment i errët për vendin dhe bëri thirrje për qetësi e solidaritet.

  Grupi Shteti ...

 • Dhjetra të vrarë dhe të plagosur në Bruksel

  22 Mars, 2016

  Në aeroportin e Brukselit janë dëgjuar dy shpërthimet të fuqishme. Një shpërthim ka ndodhur edhe në një stacion të metrosë. Dyshohet për sulme terroriste. Dhjetra të vrarë dhe të plagosur.

  Bruksel AeroportiAeroporti Zaventem

  Brukseli është tronditur sot në mëngjes nga disa shpërthime të fuqishme. Në aeroportin Zaventem janë dëgjuar dy shpërthime të fuqishme. Dëshmitarët okularë thonë se para shpërthimeve ...

 • Ndikimi i vizitës së Presidentit Obama në Kubë

  21 Mars, 2016

  ObamaNjë moment që menjëherë hyn në histori: Barack Obama bëhet i pari president amerikan që viziton Kubën që prej afro 90 vjetësh.Në Havana, entuziazmi është i prekshëm.

  “Një ditë historike, kanë kaluar shumë vjet që kur një president amerikan ka ardhur në Kubë”, thotë Melanie De La Caridad Antunes, një studente kubaneze.

  “Mendoj se do të ketë shumë ndryshime pozitive, përmirësime ...

 • Pikëpyetje dhe dyshime për planin BE-Turqi

  21 Mars, 2016

  BE TurqiMarrëveshja e arritur mes Bashkimit Evropian dhe Turqisë në përpjekje për të ndalur dyndjen e refugjatëve drejt Evropës hyri dje në fuqi. Imigrantët e rinj që mbërrijnë në Greqi do të kthehen në Turqi; BE më pas do të marrë të njëjtin numër refugjatësh sirianë nga kampet në territorin turk. Por siç njofton korrespondenti Henry Ridgewell nga ishulli ...

 • Jeta e Nënë Terezës së Kalkutës

  21 Mars, 2016

  Nene TeresaAn Indian Catholic woman offers prayers as she touches a portrait of Mother Teresa on her 17th death anniversary at the Missionaries of Charity in Kolkata, India, Sept. 5, 2014.

  Nënë Tereza e Kalkutës, murgesha që ia kushtoi jetën ndihmës për të varfrit, do të shpallet shenjtore e Kishës Katolike në një ceremoni më 4 shtator, siç ...

 • 10-vjetori i Twitterit

  21 Mars, 2016

  TwiterTwitter feston sot 10 vjetorin. Kjo platformë mediatike, që ka miliona përdorues, thotë se nuk ka ndërmend ta rrisë kufirin e vendosur fillimisht, për të mos i kaluar 100 germat në mesazhet e publikuara.

  Përdoruesit e përditshëm të kësaj mediaje sociale e përdorin Twitter-in për t’i komunikuar botës hollësitë dhe ndryshimet mëdha në jetën e tyre.

  Bizneset e ndryshme, të vogla ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"