LAJMET NGA BOTA

 • 25 Nentor, 2015

  obama holandPresidenti amerikan Barack Obama i bëri një vlerësim kritik rolit të Rusisë në komentet që bëri të martën mbi përpjekjet globale për të luftuar Shtetin Islamik. Zoti Obama komentoi gjatë një konference të përbashkët shtypi me presidentin francez François Hollande.

  Presidenti Obama tha se kundër Shtetit Islamik po lufton një koalicion prej 65 shtetesh, duke përfshirë edhe vende të ...

 • Raport i dëmtuar midis Turqisë dhe Rusisë?

  24 Nentor, 2015

  Një avion ushtarak rus u rrëzua nga dy avionë luftarakë turq F-16, sepse shkeli hapësirën ajrore të Turqisë pavarësisht paralajmërimeve. Dr. Can Kasapoglu, bashkëpunëtor shkencor i EDAM në Stamboll nuk është i habitur.

  DW: Sa mund të thuhet se pritej që Turqia ta rrëzonte avionin?

  Can Kasapoglu: Turqia e ka bërë të qartë se nuk ka ndërmend t’i ndryshojë rregullat e angazhimit e se nuk do të orientohet në kombësinë e atij ...

 • Putin: rrëzimi i avionit rus, “thikë pas shpine”

  24 Nentor, 2015

  aeroplaniPresidenti rus Vladimir Putin akuzoi Turqinë për “thikë pas shpine ndaj Rusisë” dhe për mbështetje të terrorizmit, pas rrëzimit nga reaktivët turq F-16 të një avioni luftarak rus Su-24 në kufirin me Sirinë.

  Ankaraja tha se avioni u rrëzua të martën pasi shkeli hapësirën ajrore turke dhe nuk përfilli 10 paralajmërime gjatë një kohe prej 5 minutash për t’u larguar ...

 • Turqia rrëzon një avion ushtarak rus në kufirin e saj me Sirinë

  24 Nentor, 2015

  aeroplaniRusia tha të martën se një nga avionët e saj u rrëzua përgjatë kufirit midis Turqisë dhe Sirisë, “me gjasë” pasi që është qëlluar nga toka.

  Zyrtarët ushtarak të Turqisë thanë ndërkaq se avionët e tyre F-16 e rrëzuan avionin i cili shkeli hapësirën ajrore dhe injoroi paralajmërimet e përsëritura për t’u larguar.

  Rusia tha se pilotët u hodhën me parashuta, ...

 • DASH lëshon paralajmërim derisa amerikanët behën gati për festën

  24 Nentor, 2015

  uraDerisa miliona amerikanë po bëhen gati për pushimet gjatë kremtes së falënderimeve, Departamenti i shtetit lëshoi një paralajmërim për udhëtimet.

  “Informacionet aktuale flasin se IS-i, Al-Qaida, Boko Haram, dhe grupet tjera terroriste po planifikojnë sulme terroriste në shumë rajone”, thuhet në paralajmërimin e lëshuar nga departamenti i shtetit.

  FBI thotë se nuk ka ndonjë kërcënim të veçantë e të besueshëm për ...

 • “Kontrollet kufitare në hapësirën e Shengenit duhet të përbëjnë përjashtim”

  23 Nentor, 2015

  Pas sulmeve të Parisit një sërë shtetesh europiane duan forcimin e kontrolleve kufitare. Udhëtarët duhet të tregojnë më shpesh tani pasaportën. Pse eksperti Urs Pötzsch mendon se kjo duhet të jetë një masë e përkohshme?

  kontrollimi i pasaportave kufiDW: Zoti Pötzsch si i shikoni ju planet për ashpërsimin e kontrolleve në kufijtë e jashtëm të hapësirës së Shengenit?

  Urs Pötzsch: Natyrisht ...

 • Hollande dhe Obama do të përqendrohen tek IS-i dhe Siria

  23 Nentor, 2015

  Presidenti francez Francois Hollande dhe ai amerikan Barack Obama do të diskutojnë të martën për luftën kundër IS-it dhe gjendjen në Siri

  siria bombardimetPresidenti francez Francois Hollande do të takohet të martën me presidentin amerikan Barack Obama,  si pjesë e një turneu ndërkombëtarë për të nxitur veprime kundër militantëve të Shtetit islamik dhe për një zgjidhje politike të luftës qytetare ...

 • Arrestohen 16 veta në Bruksel – i dyshuari kryesor ende në arrati

  23 Nentor, 2015

  bruxel policiaProkurorët belgë thanë se policia në Bruksel arrestoi 16 të dyshuar gjatë bastisjeve të së dielës, por, i dyshuari kryesor për masakrën në Paris Salah Abdeslam, nuk është në mesin e të arrestuarve.

  Duke folur të hënën herët në mëngjes, prokurorët thanë se të paktën një nga të dyshuarit është plagosur gjatë bastisjeve të rreth 20 vendeve në Bruksel ...

 • Brukseli në nivel të lartë gatishmërie

  21 Nentor, 2015

  Bruxel policiaBelgjika e ka rritur shkallën e gatishmërisë  në nivelin më të lartë në Bruksel, me paralajmërimin për “rrezik të menjëhershëm”.

  Kryeministri Charles Michel tha të shtunën se niveli i gatishmërisë u rrit si përgjigje ndaj “informacioneve thuajse të sakta lidhur me rrezikun e një sulmi të ngjashëm me atë që ndodhi në Paris.”

  Duke vepruar sipas rekomandimeve të policisë, autoritetet ...

 • Michael Steiner: „Dayton ishte i domosdoshëm“

  21 Nentor, 2015

  Para 20 vitesh, me marrëveshjen e Dayton-it përfundoi lufta në Bosnje. Kështu që marrëveshja ia arriti qëllimit të vet, thotë Michael Steiner, ish-pjesëmarrës i bisedimeve. Por më pas u bënë shumë gabime.

  Michael SteinerMë 21.11.1995, pas diskutimeve trejavore, në bazën ushtarake amerikane të Dayton-it (Ohio), u iniciua marrëveshja, përmes së cilës iu dha fund Luftës në Jugosllavi. Nënshkrimi zyrtar u ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"