LAJMET NGA BOTA

 • Bota e shokuar pas sulmit në Nisë

  15 Korrik, 2016

  atentati niceSulmi në Nisë ka tronditur mbarë botën. Krerë shtetesh e politikanë botërorë i shprehin solidaritetin Francës dhe e cilësojnë atë si një sulm ndaj botës sonë të lirë.

  Reagimet të tronditura në botë pas sulmit në Nisë. Presidenti amerikan, Barack Obama u shpreh se “e dënoj me forcë aktin.” Ai i siguroi Francës solidaritet dhe partneritet në zbardhjen e ...

 • Sulmi në Francë, hetimet vazhdojnë

  15 Korrik, 2016

  Prokurori i Francës tha sot se bilanci i sulmit të mbrëmshëm në Nisë deri tani është 84 të vdekur dhe 202 të plagosur, 52 prej tyre në gjendje të rëndë.

  Në një deklaratë që bëri sot, François Molins tha se mes të vrarëve janë edhe 10 fëmijë. Dy shtetas amerikanë janë konfirmuar mes atyre që humbën jetën. Policia franceze e ka identifikuar autorin e sulmit si 31-vjeçarin Mohamed Lahouaiej Bouhlel, me ...

 • Paraqitet F35, avioni më i shtrenjtë luftarak

  13 Korrik, 2016

  Avioni F35Nuk është e vështirë të kuptosh se çfarë i tërheq më shumë vizitorët në Panairin e Aviacionit të këtij viti në Farnborough të Anglisë. Është avioni luftarak amerikan i teknologjisë së lartë F35, i cili pritej të përfundonte prodhimin dy vjet më parë. Por ekspertët mendojnë se ia vlente të prisnin.

  F35-a është një nga avionët më të fuqishëm ...

 • Rreziku i makinave pa shofer

  13 Korrik, 2016

  makina pa shoferPas përplasjes fatale kohët e fundit të një makine elektrike Tesla ndërsa ishte në autopilot, lindën mjaft pyetje nëse rrugët janë gati të shohin përdorimin e makinave pa shofer në trafikun e përditshëm. Ekspertët thonë se kjo tragjedi nuk do të ngadalësojë garën drejt makinave pa shofer, por publiku duhet të kuptojë më mirë kufizimet e tanishme ...

 • Sonda Juno dërgon imazhet e para nga Jupiteri

  13 Korrik, 2016

  Sonda Juno JupiteriSonda e NASA-s për udhëtime në thellësi të gjithësisë Juno, dërgoi në Tokë imazhet e para nga planeti i Jupiterit që pas hyrjes në atmosferën e planetit të gaztë.

  Agjencia e hapësirës i botoi pamjet dje. Në fotografi duket Jupiteri i rrethuar nga 3 prej 4 hënave të tij më të mëdha: Io, Europa dhe Ganymeade. Sonda Juno ...

 • Solar Impulse 2 mbërrin në Kajro

  13 Korrik, 2016

  Solar Impulse 2Avioni Solar Impulse 2, i furnizuar me energji diellore mbërriti në Egjipt, ndalesa e parafundit në udhëtimin e parë rreth botës pa karburant. Avioni që filloi udhëtimin në Abu Dhabi në mars 2015 dhe që pritet ta përfundojë atë përsëri aty, është pilotuar me radhë nga aviatorët zviceranë Andre Borschberg and Bertrand Piccard. Qëllimi është të sigurohet ...

 • Dita e zisë për Bosnje-Hercegovinën

  11 Korrik, 2016

  21 vjet kanë kaluar nga dita e tmerrshme e 11 korrikut 1995, kur u vranë 8.000 burra e të rinj myslimanë para syve të OKB-së në Srebrenicë. Ende vazhdon identifikimi e varrosja e viktimave.

  SrebrenicaBosnje-Hercegovina përkujton më 11 korrik viktimat e masakrës së Srebrenicës. Që në fundjavë filluan ceremonitë përkujtimore, kur të shtunën mijëra boshjakë përcollën një kamion që qëndroi ...

 • BKA: Mafia ruse po përhapet në Gjermani

  11 Korrik, 2016

  Mafia ruse po bëhet gjithnjë e më aktive në Gjermani. Ajo po përhapet në perëndim duke shkaktuar dëme në miliarda, paralajmëron BKA-ja

  “Kriminalitetin e organizuar ruso-euroaziatik e përjetojmë si shumë dinamik” tha presidenti i Entit Federal për Kriminalitetin, BKA, Holger Münch për gazetën “Welt am Sonntag”. “Grupet kriminale po përhapen drejt Perëndimit. “Këto organizata janë aktive dhe në disa sektorë ku fillimisht nuk dyshohet për krim të organizuar, si vjedhje masive ...

 • A do ta humbasë Londra rëndësinë si qendër financiare?

  11 Korrik, 2016

  Në radhët e investitorëve po shtohet pasiguria pas votës së britanikëve për të dalë nga Bashkimi Evropian dhe për këtë shkak ata po tërheqin paratë e tyre nga Londra.

  London Stock ExchangePër shkak të frikës nga dizavantazhet apo dëmet e mundshme që mund të pasojnë prej Brexit-it investitorët ndërkombëtarë po tërheqin kapitalin nga Britania e Madhe. Po ashtu jo vetëm ...

 • Bankat italiane vatër e ardhshme krize

  11 Korrik, 2016

  Ekonomia italiane nuk është në rritje dhe ka kaluar pjesërisht në recesion. Prandaj asaj mund t’i duhet ndihmë nga Fondi Evropian i Shpëtimit për të rikapitalizuar bankat.

  Banka MonteDisa probleme në Evropë duket se po përkeqësohen, si për shembull në sektorin bankar në Itali. Enti mbikëqyrës evropian për bankat ka llogaritur se shuma e kredive të këqija në Itali shkon ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"