LAJMET NGA BOTA

 • Mbi 200 të vrarë në atentatet në Bagdad

  4 Korrik, 2016

  bagdadPak para fundit të muajit të agjërimit ramazan në kryeqytetin irakian Bagdad janë vrarë në atentate më shumë se 200 vetë. Përgjegjësinë për aktin terrorist e mori Shteti Islamik.

  Në atentatin më të përgjakshëm terrorist këtë vit, numri i të vrarëve në kryeqytetin irakian Bagdad është rritur në të paktën 213 vetë. Më shumë se 300 vetë janë plagosur, deklaroi ...

 • Shtetet e Bashkuara kremtojnë 240 vjetorin e pavarësisë

  4 Korrik, 2016

  pavarsia usaShtetet e Bashkuara të Amerikës, kremtojnë të hënën 240 vjetorin e pavarësisë nga Britania në një ditë feste mbushur me pikniqe, parakalime e fishekzjarrë gjithandej vendit.

  Presidenti Barack Obama, do të pres familjarët e ushtarakëve në Shtëpinë e Bardhë dhe një koncert nga Kendrick Lamar dhe Janelle Monae.

  Por, qendra e kremtimeve do të jetë përgjatë rrugës nga Shtëpia e ...

 • Pamje të Tokës nga Hapësira

  4 Korrik, 2016

  toka nasaThonë se distanca të jep një pamje më të qartë. Tani, në sajë të ekuipazhit në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, dhe nëpërmjet imazheve të marra me kamera të posaçme, ne mund të shohim pamje të ndryshme dhe më të qarta të planetit tonë. E parë nga lartësia, bukuria natyrore e Tokës është e qartë; po aq ...

 • Panairi “Connected Car 16”

  4 Korrik, 2016

  connected car 16Një grup makinash inteligjente të teknologjisë së lartë u reklamuan së fundmi në një panair të Londrës. Përmes panelit të aparaturave në makinë, shoferi mund të kontrollojë çdo gjë, që nga lista e këngëve të preferuara e deri tek termostatet në shtëpi. Por, ekspertët paralajmërojnë se me më shumë ndërlidhje të teknologjisë vjen edhe një kërcënim më ...

 • Brexit e pasojat vështruar nga Gjermania

  2 Korrik, 2016

  brexitDalja e Britanisë së Madhe nga BE ka sjellë në tryezë të gjitha krizat e pazgjidhura të komunitetit. BE nisi këtë javë rrugën për kapërcimin e tyre. Një informacion nga Auron Dodi, si sfond për bisedën me TV News 24.

  Kancelarja gjermane orienton

  Në fillim të kësaj jave kancelarja gjermane Angela Merkel ishte e para lidere evropiane që kërkoi t’i jepet ...

 • Hidrocentrali çek që tërheq turistët

  2 Korrik, 2016

  hidrocentraliNjë prej objekteve turistike më tërheqëse në Republikën Çeke po përgatitet të mirëpresë vizitorin e një miliontë këtë verë. Hidrocentrali Dlouhe Strane krenohet me një liqen i cili reflekton si pasqyrë vargmalet Jeseniky.

  Një liqen që shtrihet mbi vargmalet Jeseniky në veri-lindje të Republikës Çeke, është një pamje e rrallë, dhe është krijuar nga dora e njeriut.

  Liqeni artificial me sipërfaqe ...

 • Çiklistja me protezë 3D në lojërat verore

  2 Korrik, 2016

  protezaAtletja gjermane, Denise Schindler, do të ndërmarrë një hap gjigand në Lojërat verore Paralimpike për atletët me aftësi të kufizuara që zhvillohen në Rio de Zhanerio. Çiklistja me një këmbë, do të pedalojë biçikletën e saj me një këmbë të shtypur me printerat 3D.

  Denise Schindler do të hyjë në histori kur të marrë pjesë në gara me një këmbë ...

 • Aksident fatal me makinë Tesla

  2 Korrik, 2016

  tesla

   

  A Tesla Model S with version 7.0 software update containing Autopilot features is featured during a Tesla event in Palo Alto, California Oct.14, 2015.

  Firma Tesla thotë se një shofer u vra duke përdorur funksionin autopilot të një prej makinave të kompanisë, duke nxitur një hetim federal mbi sigurinë e këtyre makinave në SHBA.

  Sipas policisë rrugore, kamion goditi ...

 • Autopiloti i Teslës, autoritetet amerikane nisin hetimet

  1 Korrik, 2016

  makina teslaAutoritetet amerikane kanë nisur hetimet për vdekjen e parë që mund të jetë shkaktuar nga teknologjia automatike për drejtimin e mjeteve. Drejtuesi i një makine Tesla humbi jetën në Florida në maj, pasi u përplas me një kamion. Në qendër të vëmendjes është opsioni i autopilotit në makinat Tesla, i cili ndërron korsitë automatikisht dhe reagon ...

 • Rezultatet e regjistrimit shkaktojnë tërmet në Bosnje dhe Hercegovinë

  1 Korrik, 2016

  SarajevaTensionet janë në rritje në Bosnje dhe Hercegovinë për shkak të rezultateve të regjistrimit të parë të popullsisë prejse ka përfunduar lufta në këtë shtet. Këto të dhëna thonë se tani boshnjakët myslimanë përbëjnë shumicën e qartë në popullatën e këtij shteti.

  Në përgjithësi, Bosnja dhe Hercegovina ka humbur një të pestën e popullatës gjatë 25 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"