LAJMET NGA BOTA

 • Koment: thjesht vetëm e neveritshme

  5 Shkurt, 2015

  Videoja e re e tmerrshme e terroristëve islamistë nga Siria të shtang. Sërish bëhet e qartë: Shteti Islamik (IS) sfidon të gjithë botën, mendon kryeredaktori i DW-së Alexander Kudascheff.Togeri jordanez i aviacionit Muas al-Kasasba ka vdekur. Ai u dogj i gjallë prej të ashtuquajturit “Shteti Islamik”. I mbyllur në një kafaz ai përjetoi një therorizim të paimagjinueshëm. 20 minuta zgjati lufta e tij me vdekjen, pasi ai siç dukej ishte ...

 • Prova për kancerin e prostatës

  4 Shkurt, 2015

  Ashtu si me mamografinë për të zbuluar kancerin e gjirit, ekzistojnë shumë polemika rreth testeve të përdorura për të diagnostikuar kancerin e prostatës.Një studim i ri tregon se mjekët tani mund të kenë një mënyrë më të besueshme për të diagnostikuar kancerin e prostatës për pacientët me rrezik të lartë.

  Kanceri i prostatës duket se nuk i ndahet familjes së Ronald Briscos.

  “Vëllai im më i madh, babai im dhe vëllai im ...

 • Jordania ekzekuton dy militantë si kundërpërgjigje ndaj vrasjes së pilotit

  4 Shkurt, 2015

  Ekzekutimet pasuan publikimin e video pamjeve ku grupi Shteti Islamik vret një pilot jordanez, duke e djegur të gjallëJordania ekzekutoi dy militantë në agimin e së mërkurës, si kundërpërgjigje ndaj grupit të Shtetit Islamik, i cili vrau në mënyrë të tmerrshme pilotin jordanez që u kap pas rrëzimit të avionit të tij gjatë sulmeve mbi luftëtarët në Siri.

  Autoritetet varën Sajida al-Rishawin, një grua nga Iraku e dënuar me vdekje ...

 • Koment: gjenocid nuk ishte. Po çfarë ishte?

  4 Shkurt, 2015

  Vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare në Hagë synon të ndihmojë për pajtimin: as serbët, as kroatët nuk kanë kryer gjenocid në luftën e Jugosllavisë në vitet 1990. Po çfarë ndodhi atëherë atje, pyet Dragoslav Dedović.Gjuha e juristëve tingëllon tmerrësisht e ftohtë: elitat shoviniste në Jugosllavinë që po shpërbëhej atëherë nuk kanë treguar synimin për të shkatërruar “një grup të caktuar nacional, racor, fetar ose të përcaktuar nga përkatësia në një popull”. ...

 • Rrëzohet avioni – 19 veta humbin jetën

  4 Shkurt, 2015

  Një avion me 58 pasagjerë u rrëzua pak pas ngritjes nga një aeroport në Taipei. Autoritetet taivaneze konfirmojnë se 19 veta kanë humbur jetënAutoritetet në Taivan kanë filluar një operacion në përpjekje për të shpëtuar të mbijetuarit e aksidentit të avionit të pasagjerëve të kompanisë TransAsia, i cili me 58 udhëtarë u rrëzua pas kohë pasi u ngrit nga një aeroport në Taipeti.

  Të paktën 19 veta kanë humbur jetën. ...

 • Armë nga SHBA dhe NATO për Ukrainën?

  3 Shkurt, 2015

  Për të përligjur furnizimet me armë të forcave qeveritare të Ukrainës duhet SHBA të paraqesë prova se Rusia furnizon me armë separatistët.Sipas një raporti të “New York Times” politika e SHBA-së dhe e NATO-s ndaj Ukrainës gjendet ndoshta para një ndryshimi kursi. Sipas kësaj gazete po shqyrtohet mundësia për t’i mbështetur trupat e qeverisë ukrainase me armë në luftën kundër separatistëve rusë në Ukrainë lindore. Sipas një nëpunësi të Departamentit ...

 • Themelet e BE-së po thërrmohen

  3 Shkurt, 2015

  Asnjë vend i BE-së nuk mund t’i mbrojë më interesat e tij i vetëm në botë, por vetëm në bashkëpunim me anëtarët e tjerë, mendon Christoph Hasselbach.Në Athinë fituesi i majtë të zgjedhjeve mendon se mund të bëjë shantazh ndaj pjesës tjetër të Evropës me kërkesat e tij financiare. Në Budapest, një kryeministër i djathtë nacionalist shpreh admirimin e tij për presidentin rus Putin. Dhe një kryeministër konservator britanik po ...

 • Strauss-Kahn para gjyqit

  3 Shkurt, 2015

  Personi që dikur shihej rival i mundshëm ndaj ish Presidentit francez Nicolas Sarkozy del sot në gjyq, nën akuzat për “qëndrime tepër të ulëta”.Dominique Strauss-Kahn, ishte Drejtor Ekzekutivi i FMN_së, por karriera e tij mori fund katër vjet më parë, kur një punonjëse shërbimi në një hotel të Nju Jorkut e akuzoi atë për sulm seksual në dhomën e hotelit ku ai qëndronte.

  Strauss-Kahn u detyrua të jepte dorëheqjen nga FMN-ja, ...

 • Turqi: Vitet e arta kanë marrë fund

  3 Shkurt, 2015

  Problemet politike dhe strukturore në Turqi pengesë për qëllimet ambicioze të Erdoganit që Turqia të jetë në vitin 2023 në mesin e dhjetë vendeve kryesore ekonomike të botës.Dekadën e kaluar ekonomia turke ishte në zhvillim të plotë. Nën udhëheqjen e presidentit Rexhep Tajip Erdogan Turqia u shndërrua në një fuqi rajonale. Në vitet 2004 dhe 2005 ekonomia turke kishte një rritje prej 9,4 dhe 8,5 për qind dhe qe një ...

 • Ligj për migrimin apo dëbime më të shpejta?

  2 Shkurt, 2015

  Në Gjermani janë shtuar zërat që kërkojnë hartimin e një ligji për migracionin. Njëkohësisht, Bavaria kërkon zgjerimin e listës së shteteve të sigurta edhe me Shqipërinë e Kosovën.Trajtimi i migrantëve që vijnë në Gjermani për arsye ekonomike apo politike vazhdon të jetë pjesë e debatit publik në Gjermani. Socialdemokratët dhe kristjandemokratët, të dyja parti në pushtet në Gjermani kanë qendrime të ndryshme për këtë çështje. Nëse socialdemokratët janë për ta ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"