LAJMET NGA BOTA

 • Servantes dhe Shekspir – 400 vjetori i vdekjes

  26 Prill, 2016

  Uilliam Shekspir e Miguel de Servantes kanë të përbashkët 23 prillin 2016 si 400 vjetori i vdekjes së tyre. Megjithatë dy shkrimtarët e mëdhenj të letërsisë angelze dhe asaj spanjolle nuk kanë vdekur në të njëjtën ditë.

  Shekspir &ServantesPër ta theksuar qysh në fillim Uilliam Shekspir dhe Miguel de Servantes nuk kanë shumë të përbashkëta. Ata vetëm kanë jetuar në ...

 • Trump arrin 50% mbështetje mes republikanëve

  26 Prill, 2016

  trumpU.S. Republican presidential candidate Donald Trump holds up a newspaper with a headline reading “Clinton, Trump Lead” at a campaign rally in Warwick, Rhode Island, April 25, 2016.

  Ditën që ai pritet të fitojë në të pesë shtetet ku zhvillohen të martën zgjedhje paraprake, kryesuesi i garës republikane Donalt Trump, kapi 50 për qind të mbështetjes mes votuesve ...

 • Birra gjermane gjendet në mbarë botën

  26 Prill, 2016

  Birra gjermane mund të gjendet gjithandej në botë. Shumë prodhues përdorin edhe formulat e vjetra gjermane të pastërtisë. Ajo prodhohet edhe pse në disa vende ndalohet me ligj.

  birraShekujt e kaluar shumë gjermanë të zhvendosur në kontinente e kanë gjetur vendin e vet. Shumë prej tyre kanë fituar njohuri të reja dhe i kanë përdorur ato. Ndaj nuk është habi ...

 • Kushtetuta e Turqisë dhe laicizmi

  26 Prill, 2016

  erdoganKryetari i parlamentit të Turqisë Ismail Kahraman u shpreh në favor të një kushtetute të re të bazuar në parimet fetare, në dallim të qartë nga bazat laike mbi të cilat është themeluar shteti modern turk.

  Zoti Kahraman, i partisë në pushtet AK tha gjatë një fjalimi mbrëmë se teksti i kushtetutës së re nuk duhet të përmendë laicizmin.

  “Turqia, si ...

 • Të evakuuarit e Çernobilit

  26 Prill, 2016

  CernobilTë martën, më 26 prill, mbushen 30 vjet nga fatkeqësia e Çernobilit, kur një reaktor në një uzinë bërthamore në Ukrainën, atëhere pjesë e ish Bashkimit Sovjetik, shpërtheu, duke çliruar në atmosferë sasi shumë të mëdha radioaktiviteti. 116 mijë njerëz që banonin pranë uzinës u evakuuan dhe 220 mijë të tjerë u detyruan të largohen në vitet në vazhdim, ...

 • Ndikimi i stilit të jetesës tek demencia

  26 Prill, 2016

  demenciaShumë njerëz nuk e dinë që ndryshimet në stilin e jetesës, mund të ulin në mënyrë dramatike rrezikun e demencias, sipas një sondazhi të ri të Institutit britanik për Studimin e Alcaimerit. Sipas studimit, vetëm një e katërta e të rriturve në Britani janë në dijeni të faktit se ushqimi i shëndetshëm dhe aktiviteti fizik mund t’i ulë shanset ...

 • Një projekt bërthamor për energjinë

  26 Prill, 2016

  projekt berthamor per energjiTë gjitha centralet e sotme bërthamore prodhojnë energjinë nëpërmjet procesit të ndarjes së atomeve të uraniumit – që krijon nxehtësi të dobishme, por edhe mbetje të shumta e të rrezikshme bërthamore që janë  vdekjeprurëse. Procesi i kundërt, ai i bashkimit të atomeve, apo fuzioni, gjithashtu krijon ngrohje, por edhe thuasje aspak rrezatim të dëmshëm. Problemi është ...

 • Mision i ri në kërkim të jetës jashtë sistemit tonë yjor

  26 Prill, 2016

  Stephen HawkingFizikanti britanik Stephen Hawking, miliarderi i lindur në Rusi Yuri Milner dhe themeluesi i Facebook-ut, Mark Zuckerberg njoftuan këtë muaj se janë duke filluar një program ambicioz eksplorimi në hapësirë për të mësuar nëse ka jetë në pjesë të tjera të kozmosit. Milner do të ofrojë 100 milionë dollarë për projektin për  ndërtimin e një sonde të madhësisë ...

 • Rreth botës me energji diellore

  26 Prill, 2016

  avioni me diellNjë avion që ushqehet me energji diellore ka zbritur me sukses në Kaliforni pasi përshkoi segmentin më të rrezikshëm të udhëtimit rreth botës – fluturimin prej 56 orësh mbi Oqeanin Paqësor, ku nuk kishte platforma për zbritje në rast defektesh në avion.

  Avioni Solar Impulse 2 zbriti pak para mesnatës mbrëmë pranë rajonit të San Franciskos të njohur ...

 • Makinat me hidrogjen më pranë realitetit

  26 Prill, 2016

  makina me hidrogjenTeknologjia e makinave elektrike, po kalon nga kompanitë e mëdha tek kompanitë më të vogla. Kjo lëvizje ofron shpresa për makina më të përballueshme financiarisht për konsumatorët por edhe miqësore me mjedisin.  Prototipi më i ri i ndërtuar në Uells mund të dalë në treg pas pothuajse dy vjetësh.

  Makinat që operojnë me bateri të rikarikueshme tashmë janë të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"