LAJMET NGA BOTA

 • Aftësimi profesional në Gjermani

  13 Qershor, 2016

  Përgatitja duale është një model i suksesit në Gjermani. Ajo kombinon mësimet nga praktika dhe teorika, gjë që e lakmojnë shumë vende të tjera.

  automekanikPavarësisht se cilën shkollë të mesme apo gjimnaz e kanë përfunduar, të gjithë të rinjtë në Gjermani mund të konkurrojë për një vend për kualifikim profesional. E veçanta e këtij sistemi është që të rinjtë mund ...

 • Microsoft blen LinkedIn

  13 Qershor, 2016

  LinkedInMicrosoft njoftoi se do të blejë rrjetin social të komunikimit të profesionistëve LinkedIn, i cili ka 433 milionë përdorues. Oferta e blerjes është për 26.2 miliardë dollarë dhe pritet të përfundojë në fund të vitit.

  Oferta e Microsoftit parashikon një çmim prej 196 dollarësh për çdo aksion të firmës LinkedIn, gati dyfishi i vlerës së tyre në mbyllje të bursës ...

 • “This One’s For You” – Hapja e Kampionatit Evropian

  10 Qershor, 2016

  Paris euro 2016 1Kampionati Evropian në Francë fillon me ndeshjen Francë – Rumani. Por që në ditën e dytë në fushën e blertë pritet edhe kombëtarja shqiptare, në paraqitjen e saj historike.

  “Plot dy vjet jemi përgatitur për këtë ndeshje”, thotë trajneri i Francës Didier Deschamps, në prag të ndeshjes së parë të Kampionatit Evropian në Stade de France në ...

 • Lammert – fjalë të qarta kundër Presidentit turk

  10 Qershor, 2016

  Presidenti i Bundestagut gjerman Norbert Lammert pozicionohet me fjalë të qarta kundër Presidenti turk Erdogan: kërcënimet kundër disa deputetëve janë të papranueshme dhe një sulm mbi gjithë parlamentin.

  Presidenti i Bundestagut Norbert Lammert (CDU) e kritikoi ashpër Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan për deklaratat e tij lidhur me rezolutën e Parlamentit gjerman për Armeninë. “Dyshimet se disa anëtarë të këtij Parlamenti janë zëdhënës të terroristëve, i hedh poshtë në të gjitha ...

 • Francë, sonte fillon turneu Euro 2016

  10 Qershor, 2016

  Paris euro 2016Sytë e kontinentit janë tek Franca, ku sonte fillon turneu Euro 2016. Rreth 1.5 milionë të huaj pritet t’u shtohen të paktën një milion tifozëve francezë për këtë ngjarje sportive që zgjat një muaj. Por siç njofton nga Parisi Lisa Bryant, ...

 • Ligji i të drejtës për të vdekur

  10 Qershor, 2016

  ligji per te vdekurKalifornia u bë të ejten (9 qershor) shteti i pestë amerikan që i lejon mjekët t’u japin ilaçe pacientëve në gjendje të rëndë për t’i dhënë fund jetës, kur ata vuajnë nga sëmundje të pashërueshme. Ligji i ri mori shkas nga historia e një 29-vjeçareje nga Kalifronia, Brittany Maynard, e cila vuante nga kanceri, së cilës ...

 • Monumentet, në kopje virtuale

  10 Qershor, 2016

  kopje virtualeShkatërrimi i monumenteve të lashta në Siri ishte një kujtesë për botën se objektet e pazëvendësueshme të trashëgimisë botërore mund të humbasin përgjithmonë, si rezultat i luftërave apo ndonjë katastrofe natyrore. Duke përdorur teknologji me kosto të përballueshme, studiuesit e Universitetit të Indianës, në bashkëpunim me ekspertë të artit nga Galeria e famshme Uffizi (Ufici) në Firence, ka ...

 • Aeroporti i ri i Erdoganit

  9 Qershor, 2016

  Turqia po ndërton aerportin e tretë në Stamboll, që do të jetë më i madhi në botë. Ky aeroport do të mbajë emrin e presidentit Rexhep Taiyp Erdogan.

  aeroporti stambollAeroporti pason pas ndërtimit të pallatit pompoz presidencial me 1000 dhoma, gjashtë herë më i madh se Shtëpia e Bardhë. Megaprojektet e ndërtimit në Turqi janë shpallur si prioritetit i presidentit ...

 • “Gjermania nuk është zonë luftimesh e Erdoganit”

  9 Qershor, 2016

  Në internet ata i kërcënojnë me vdekje. E gjitha kjo kundërshtohet me vendosmëri në Gjermani – dhe është e pakuptueshme.

  OzdemirÇem Özdemir, deputeti me origjinë turke i partisë “Të Gjelbërit”

  Ato që thotë Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan për deputetët e Parlamentit gjerman me origjinë familjare turke kanë shkaktuar zemërim në Gjermani. Erdogani shpalli ...

 • NASA, zgjedhja e astronautëve

  6 Qershor, 2016

  astronautetPër shumë vetë që aspirojnë të bëhen eksplorues të botës, të qenit astronaut është një ëndërr e fëmijërisë. Kohët e fundit, një numër rekord njerëzish, 18 mijë e 300 vetë, aplikuan për t’u pranuar në programin e NASA-s “Kandidat për Astronaut” për vitin 2017.

  Në një periudhë prej 18 muajsh, NASA do të zgjedhë 8-14 aplikantë, për një klasë të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"