LAJMET NGA BOTA

 • Aeroplani me energji diellore Solar Impulse

  20 Qershor, 2016

  Aeroplani diellorI pajisur me asgjë tjetër përveç energjisë diellore, avioni Solar Impulse 2, u nis nga aeroporti John F. Kennedy në Nju Jork sot paradite në segmentin e 15 të një udhëtimi përreth botës.

  Ky është segmenti më i rrezikshme të këtij udhëtimi, me fluturimin mbi Oqeanin Atlantik.

  Avioni po drejtohet nga piloti zvicerian Bertrand Piccard.Ai dhe kolegui tij Andre Borschberg ...

 • NASA, programet e udhëtimit në hapësirë

  20 Qershor, 2016

  Amija KozmikeQendra Hapësinore Johnson e NASA-s gjendet në Hjuston të shtetit Teksas. Për rreth pesë dekada, kjo qendër ka udhëhequr përpjekjet njerëzore për eksplorimin e hapësirës. Objektivi i kësaj qendre tani është dërgimi i njerëzve në planetinin e kuq, Mars.

  Që nga viti 1961, Qendra Hapësinore Johnson, shkurtimisht JSC, është vendi ku NASA kryen dhe kordinon të gjitha aspektet e ...

 • Kthehet ekuipazhi i Stacionit Hapësinor

  20 Qershor, 2016

  kapsula soyuzNjë kapsulë Soyuz me ekuipazhin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës kreu sot një zbritje të suksesshme me parashutë në aerodromin e Kazakhstanit.

  Në ekipin e astronautëve ishin ai amerikan Tim Kopra, britaniku Tim Peake dhe kozmonauti rus Yuri Malenchenko.

  Tim Peake është astronauti i parë britanik që shkon në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

  Zbritja sot e kapsulës u krye rreth tre ...

 • Një ide e re për avionët

  17 Qershor, 2016

  avioniThe world’s largest airplane, Ukrainian Antonov An-225 Mriya takes off at the airport near Hostomel near Kiev , Ukraine, Tuesday, May 10, 2016.

  Një inxhinier aviacioni ukrainas ka projektuar një tip të ri avioni, me synimin për të përmirësuar sigurinë në rastet e emergjencave ndërsa avioni ndodhet në ajër. Aeroplani ka një kabinë, e cila mund të shkëputet ...

 • Sanders: Do të bashkëpunoj me Clinton

  17 Qershor, 2016

  bernie sandersBernie Sanders premtoi se do të punojë me kandidaten ende jozyrtare presidenciale Hillary Clinton, por nuk tha që lë garën apo që do ta mbështesë kandidaturën e saj. Senatori i Vermontit, gjatë një fjalimi për mbështetësit e tij, tha se ishte jetësore që ata të mos lejonin kandidatin republikan Donald Trump të fitojë Shtëpinë e Bardhë.

 • “Vetëm shtazët nuk falen”, në Turqinë e Erdoganit

  17 Qershor, 2016

  turqiaJemi në muajin e Ramazanit, muaji gjatë të cilit myslimanët agjerojnë në tërë botën. Mustafa Askar, profesor i teologjisë në Universitetin shtetëror të Ankarasë, intervistohet drejtpërdrejtë në kanalin e parë të televizionit shtetëror, TRT1.

  Tema e emisionit, “Lumturia e Ramazanit”.

  Ai flet për bisedat që i ka pasur me kolegët e tij gjatë një vizitë që i kanë bërë në kopshti ...

 • Vritet një deputete britanike

  17 Qershor, 2016

  Jo CoxNë Britani, fushata për referendumin e javës së ardhshme mbi BE-në është pezulluar, pas lajmit se një deputete kryesore e parlamentit ka humbur jetën pasi u qëllua me armë zjarri.

  Jo Cox, deputete 41-vjeçare e Partisë Laburiste të opozitës dhe nënë e dy fëmijëve fillimisht u plagos dhe u la në trotuar pranë qytetit Leeds të Anglisë veriore.

  Policia në ...

 • SHBA, politika e frikës dhe myslimanët

  17 Qershor, 2016

  pakistanezetFamilja Bashir është pjesë e grupit të emigrantëve pakistanezo-amerikanë. Dy djemtë e kësaj familjeje, Danish dhe Danyiel janë lindur dhe rritur në Shtetet e Bashkuara. Ata janë pjesë e mbi 3 milion myslimanëve që jetojnë në këtë vend. Sipas një raporti të fundit të Qendrës së Studimeve Pew, deri në vitin 2050, Islamizmi do të jetë besimi i dytë ...

 • Dhuna e tifozëve rusë

  16 Qershor, 2016

  dhuna ruseFranca dëboi drejtuesin e ekstremit të djathtë të shoqatës së tifozëve rusë të futbollit Alexander Shprygin dhe 20 tifozë të tjerë, pas dhunës së ushtruar në ndeshjen Angli Rusi në Marsejë. Organizatorët e Kampionatit Evropian, kanë kërcënuar madje edhe përjashtimin e Rusisë nga kamapionati për shkak të dhunës së tifozëve. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry ...

 • NATO do të frikësojë Rusinë

  15 Qershor, 2016

  natoMinistrat e Mbrojtjes të NATO-s po shtojnë armatimet dhe trupat për lindjen. Ato synojnë t’i sinjalizojnë Rusisë: deri këtu dhe jo më tej.

  NATO është duke zgjeruar më tej praninë e saj ushtarake në krahun lindor, sidomos në vendet baltike dhe Poloni. Ministrat e Mbrojtjes të Aleancës po reagojnë me këtë ndaj kërcënimit që vjen sipas mendimit të tyre prej ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"