LAJMET NGA BOTA

 • Serbi-Kroaci: fqinjësi e vështirë

  11 Prill, 2016

  Shtypi gjerman: fqinjë të vështirë në Ballkan, Kroacia bllokon rrugën e Serbisë për në BE

  gazetat gjermaneNdërkohë që ende nuk po duket ndonjë zgjidhje për njohjen e Kosovës, Serbisë i shfaqet rrugës drejt BE-së edhe një tjetër pengesë. Kroacia javën e shkuar deklaroi, se do ta bllokojë hapjen e kapitullit 23, lidhur me drejtësinë dhe të drejtat themelore, në procesin ...

 • Gratë në Raka: „Ne jemi të vdekura që ende marrim frymë“

  11 Prill, 2016

  Gratë në qytetin sirian, Raka vuajnë masivisht nga shtypja prej organizatës terroriste „Shteti Islamik“. Deutsche Welle kishte mundësi ekskluzive për të biseduar me disa gra mbi përjetimet e tyre nga jeta e përditshme.

  RakaPamje nga Raka

  Pulsi i jetës është shuar qëkur i ashtuquajturi „Shtet Islamik“ ka marrë nën kontroll qytetin verilindor të Sirisë, Raka. Gëzimi e gjallëria janë ...

 • FinTechs: Një e ardhme pa banka?

  10 Prill, 2016

  FinTechs premtojnë që ta bëjnë më transparente dhe më të lirë botën e parasë. Fundi i bankave? Sipërmarrja e Teknologjisë së Financave bën publicitet para së gjithash me shpejtësi, transparencë dhe kushte të favorshme.

  para euroPak klikime dhe e merr kredinë, investimet i bën rehat që nga shtëpia dhe paratë i dërgon po kaq shpejt sa dërgon një mesazh me ...

 • Ndotja e mjedisit nga industria e pularisë

  10 Prill, 2016

  pulaRritja e kërkesës për mish, qumësht dhe vezë në mbarë botën po nxit fenomenin që ekspertët e quajnë “revolucioni i gjësë së gjallë”. Ky sektor po transformohet me shpejtësi drejt një operacioni me përmasa industriale. Këto mega-ferma kanë edhe disavantazhet e tyre. Krahas prodhimit të mishit më të lirë, ato prodhojnë edhe shumë mbeturina të kafshëve që mund ...

 • Figurat publike dhe Dokumentet e Panamasë

  8 Prill, 2016

  panamaSkandali pas nxjerrjes së Dokumenteve të Panamasë ka vënë para presionit presidentin e Argjentinës, pasi detyroi kryeministrin e Islandës të jepte dorëheqjen. Në Rusi, bashkëpunëtorë të afërt të Presidentit Vladimir Putin lakoheshin disa herë në këto dokumente për depozita në banka të huaja. Por nxjerrja e këtyre informacioneve nuk e ka tronditur Moskën.

   

  Kryeministri i Islandës Sigmundur David Gunnlaugsson ...

 • Studim mbi parandalimin e thinjave

  8 Prill, 2016

  Brad Pitt dhe George ClooneyBrad Pitt and George Clooney

  Nga 20,000 deri në 25,000 gjenet e njeriut, vetëm një prej tyre njihet për rolin që luan në rënien e flokëve. Ai është gjithashtu shkaktar për thinjat. Por një studim i ri nxjerr se një ditë ne do të jemi të aftë ta shtyjmë këtë proces të pashmangshëm.

  Shumë njerëz ...

 • Revolucioni i makinave pengohet nga gjendja e rrugëve

  8 Prill, 2016

  Buick

  The Buick Avista concept car is displayed at the North American International Auto Show in Detroit, Michigan, Jan. 12, 2016.

  Përgjatë tre milionë milje rrugë të asfaltuara në SHBA ka shpesh infrastrukturë të dobët të sinjalistikës rrugore dhe korsi të pashënuara mirë. Këto mangësi mund të shtyjnë për disa vite revolucionin e industrisë së makinave ...

 • Gjenerator energjie me gaz natyror

  8 Prill, 2016

  gjenerator energjieMegjithë përpjekjet për energji të rinovueshme, bota vazhdon të mbështetet tek nafta, gazi dhe qymurguri. Ndërkohë, synimi është të zbulohen mënyra të reja për të përftuar më shumë energji nga burimet minerare dhe për të ulur nivelin e ndotësve të klimës.

  Gjeneratorët elektrikë me motorë me djegie vazhdojnë të përdoren në ushtri dhe nga popullsia. Por, ata janë ...

 • Studimi: 10 për qind e shpenzimeve ushtarake do të zhduknin varfërinë në botë

  6 Prill, 2016

  ushtariNë vitin 2015, shpenzimet ushtarake botërore janë rritur me 1 për qind, duke përbërë rritjen e parë vjetore në 4 vitet e fundit. Kështu thotë raporti i Institutit Ndërkombëtar të Paqes në Stokholm, sipas të cilit 10 për qind e këtyre shpenzimeve mund të mbulojnë kostot e objektivave globalë që kanë si synim dhënien fund të varfërisë dhe urisë ...

 • Panama Papers – Si punuan gazetarët për zbulimin e jashtëzakonshëm?

  6 Prill, 2016

  Panama papersNjë vit përgatitje, punë në fshehtësi të madhe, shumë paqetësi. Problemi kryesor në fillim konsistonte para së gjithash në përpunimin e sasisë gjigande të të dhënave. Publikimi i Panama Papers pritet të jetë interesant.

  Për redaktorët e Süddeutsche Zeitung duhet të ketë qenë dita e fatit për profesionin e tyre, kur atyre iu dërguan të dhënat për bizneset me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"