LAJMET NGA BOTA

 • Rezultatet në Ajoua 2016

  2 Shkurt, 2016

  Cruz, Clinton, SandersCruz, Clinton, Sanders

  Senatori Ted Cruz ishte fituesi i zgjedhjeve paraprake presidenciale republikane në Iowa, në provën e parë zyrtare të fushatës presidenciale. Por gara e demokratëve mes Hillary Clinton dhe sfiduesit Bernie Sanders përfundoi në barazim duke sugjeruar një betejë të gjatë përpara. Cruz kishte pas në një distancë të vogël miliarderin Donald Trump dhe ...

 • Kryqi i Kuq, masa urgjente për virusin Zika

  2 Shkurt, 2016

  mushkonjat ZIKAKryqi i Kuq bëri thirrje urgjente për fonde për të frenuar përhapjen e virusit Zika, i cili mund të infektojë deri në 4 milion njerëz në kontinentin Amerikan gjatë këtij viti.

  Federata Ndërkombëtare e Kryqit të Kuq dhe Shoqatave të Gjysmëhënës së Kuqe bëri sot thirrje për 2.3 milion dollarë për të mbështetur një reagim rajonal ndaj krizës. Virusi ...

 • Kinë, skema më e madhe piramidale

  2 Shkurt, 2016

  kineAutoritetet kineze arrestuan 21 persona të dyshuar për mashtrimin e 900,000 investitorëve në shuma që i kalojnë 7 miliard dollarët, një ndër rastet më të mëdha të mashtrimit financiar që ka parë ndonjëherë vendi.

  Ezubao, një kompani kreditimi, u kishte premtuar investitorëve fitime midis 9 dhe 14.6 për qind në vit për paratë e tyre, shumë më të larta se ...

 • Shpallet emergjenca për virusin Zika

  1 Shkurt, 2016

  Anthony Fauci

  Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli gjendje emergjence për virusin Zika, të bartur prej mushkonjave dhe që shkakton defekte serioze në lindjen e foshnjave.

  Ekspertët thonë se komuniteti shëndetësor po përgatitet për më të keqen, madje edhe për një epidemi. 25 vende kanë raportuar raste të virusit.

  Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se ka përhapja e virusit Zika në kontinentin ...

 • SHBA: Iowa shënon provën e parë për kandidatët presidencial

  1 Shkurt, 2016

  iowa kandidatetPas shumë muaj tubimesh, fjalimesh e debatesh, fushata zgjedhore amerikane pritet të fillojë zyrtarisht të hënën kur banorët e Iowas, do të shfaqin preferencat e tyre per kandidatin presidencial në këtë shtet.

  Para votës vendimtare, të parës në zgjedhjet kombëtare të vitit 2016, sondazhet në Iowa nxjerrin në pah një garë të ngushtë për nominimet e të dyja partive, ...

 • Pafuqia e politikës së jashtme

  1 Shkurt, 2016

  Konferenca e Sigurisë në Mynih llogaritet ndër ngjarjet më të rëndësishme të sigurisë. Për shkak të luftërave në Siri dhe krizës së refugjatëve, politika e jashtme duhet të përballet me pyetje të pakëndshme.

  Dikur thuhej se ky ishte një takim me pak rezultate, kur bisedohej për Bundeswehrin dhe NATO-n. Ndërsa sot, Konferenca e Sigurisë në Mynih, ka një jehonë të jashtëzakonshme kur bëhet fjalë për sigurinë globale. “Këtu ...

 • Problemi italian prej 200 miliardë eurosh

  1 Shkurt, 2016

  Italia ka një problem të madh me bankat. Me BE Italia tani ra dakord për ngritjen e Bad Banks për kreditë e këqia. A mund t’i zgjidhin ato vërtet problemet?

  italiaItalia nuk është më problemi i Evropës, ajo i ka bërë detyrat e shtëpisë, tha Kryeministri i Italisë, Matteo Renzi të premten (28.01.), pas një takimi me Kancelaren gjermane, Angela ...

 • Bisedimet për Sirinë: parimi shpresë

  1 Shkurt, 2016

  bisedimet siriSido që të jetë: përfaqësues të Assadit dhe të opozitës kanë shkuar për bisedime në Gjenevë. Por në një tryezë të dyja palët nuk do të ulen. Sa shanse për sukses do të kenë bisedimet me ndërmjetësimin e OKB-së?

   

  Deutsche Welle: Përfaqësues të opozitës siriane do të shkojnë sot në Gjenevë. Çfarë synohet të arrihet në Gjenevë?

  Günter Meyer: ...

 • Dekonstruim i arrirë: “Mein Kampf” i Hitlerit si botim kritik

  30 Janar, 2016

  70 vjet pas vdekjes u bë i mundur një botim shkencor i librit famëkeq “Mein Kampf” të Hitlerit. Studiuesit në prezantimin e librit në Bonn shpjegojnë shkatërrimin e një miti. Botimi kritik kërkohet shumë nga lexuesit.

  libri Mein KampfBotimi Kritik i Mein Kampf prezantohet në “Shtëpinë e Historisë”, Bonn

  Ja ku ndodhet ky ...

 • Takim botëror mbi masat kundër virusit Zika

  30 Janar, 2016

  ZikaOrganizata Botërore e Shëndetësisë do të mbajë një takim urgjent të hënën për virusin Zika, pasi drejtori i agjencisë tha se virusi i bartur nga mushkonjat po përhapet me një ritëm alarmant.

  Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron se nga virusi mund të preken miliona njerëz në kontinentin Amerikan, ku zyrtarët kanë filluar të përdorin teknika konvencionale dhe jo-konvencionale për ngadalësimin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"