LAJMET NGA BOTA

 • FinTechs: Një e ardhme pa banka?

  10 Prill, 2016

  FinTechs premtojnë që ta bëjnë më transparente dhe më të lirë botën e parasë. Fundi i bankave? Sipërmarrja e Teknologjisë së Financave bën publicitet para së gjithash me shpejtësi, transparencë dhe kushte të favorshme.

  para euroPak klikime dhe e merr kredinë, investimet i bën rehat që nga shtëpia dhe paratë i dërgon po kaq shpejt sa dërgon një mesazh me ...

 • Ndotja e mjedisit nga industria e pularisë

  10 Prill, 2016

  pulaRritja e kërkesës për mish, qumësht dhe vezë në mbarë botën po nxit fenomenin që ekspertët e quajnë “revolucioni i gjësë së gjallë”. Ky sektor po transformohet me shpejtësi drejt një operacioni me përmasa industriale. Këto mega-ferma kanë edhe disavantazhet e tyre. Krahas prodhimit të mishit më të lirë, ato prodhojnë edhe shumë mbeturina të kafshëve që mund ...

 • Figurat publike dhe Dokumentet e Panamasë

  8 Prill, 2016

  panamaSkandali pas nxjerrjes së Dokumenteve të Panamasë ka vënë para presionit presidentin e Argjentinës, pasi detyroi kryeministrin e Islandës të jepte dorëheqjen. Në Rusi, bashkëpunëtorë të afërt të Presidentit Vladimir Putin lakoheshin disa herë në këto dokumente për depozita në banka të huaja. Por nxjerrja e këtyre informacioneve nuk e ka tronditur Moskën.

   

  Kryeministri i Islandës Sigmundur David Gunnlaugsson ...

 • Studim mbi parandalimin e thinjave

  8 Prill, 2016

  Brad Pitt dhe George ClooneyBrad Pitt and George Clooney

  Nga 20,000 deri në 25,000 gjenet e njeriut, vetëm një prej tyre njihet për rolin që luan në rënien e flokëve. Ai është gjithashtu shkaktar për thinjat. Por një studim i ri nxjerr se një ditë ne do të jemi të aftë ta shtyjmë këtë proces të pashmangshëm.

  Shumë njerëz ...

 • Revolucioni i makinave pengohet nga gjendja e rrugëve

  8 Prill, 2016

  Buick

  The Buick Avista concept car is displayed at the North American International Auto Show in Detroit, Michigan, Jan. 12, 2016.

  Përgjatë tre milionë milje rrugë të asfaltuara në SHBA ka shpesh infrastrukturë të dobët të sinjalistikës rrugore dhe korsi të pashënuara mirë. Këto mangësi mund të shtyjnë për disa vite revolucionin e industrisë së makinave ...

 • Gjenerator energjie me gaz natyror

  8 Prill, 2016

  gjenerator energjieMegjithë përpjekjet për energji të rinovueshme, bota vazhdon të mbështetet tek nafta, gazi dhe qymurguri. Ndërkohë, synimi është të zbulohen mënyra të reja për të përftuar më shumë energji nga burimet minerare dhe për të ulur nivelin e ndotësve të klimës.

  Gjeneratorët elektrikë me motorë me djegie vazhdojnë të përdoren në ushtri dhe nga popullsia. Por, ata janë ...

 • Studimi: 10 për qind e shpenzimeve ushtarake do të zhduknin varfërinë në botë

  6 Prill, 2016

  ushtariNë vitin 2015, shpenzimet ushtarake botërore janë rritur me 1 për qind, duke përbërë rritjen e parë vjetore në 4 vitet e fundit. Kështu thotë raporti i Institutit Ndërkombëtar të Paqes në Stokholm, sipas të cilit 10 për qind e këtyre shpenzimeve mund të mbulojnë kostot e objektivave globalë që kanë si synim dhënien fund të varfërisë dhe urisë ...

 • Panama Papers – Si punuan gazetarët për zbulimin e jashtëzakonshëm?

  6 Prill, 2016

  Panama papersNjë vit përgatitje, punë në fshehtësi të madhe, shumë paqetësi. Problemi kryesor në fillim konsistonte para së gjithash në përpunimin e sasisë gjigande të të dhënave. Publikimi i Panama Papers pritet të jetë interesant.

  Për redaktorët e Süddeutsche Zeitung duhet të ketë qenë dita e fatit për profesionin e tyre, kur atyre iu dërguan të dhënat për bizneset me ...

 • Skandali i Panamasë: Çfarë është një firmë fiktive?

  6 Prill, 2016

  panamaSkandali i firmave fiktive të regjistruara në Panama, i cili shpërtheu pas punës investigative të gazetarëve nga e gjithë bota, tronditi opinionin publik, por çfarë janë firmat fiktive në vetvete e si krijohen ato?

  Super të pasur, të plotfuqishëm të kësaj bote, njerëz të njohur, mbretër edhe kriminelë kanë themeluar firma fiktive përmes zyrës së financave, Mossack Fonseca në Panama. ...

 • Cruz, Sanders fitojnë në Uiskonsin

  6 Prill, 2016

  crus sandersRepublikani Ted Cruz dhe demokrati Bernie Sanders fituan zgjedhjet e djeshme paraprake në Uiskonsin. Senatori Cruz mundi me lehtësi kryesuesin e garës republikane, miliarderin Donald Trump dhe rriti shanset që republikanët të kenë një kuvend të kontestuar. Kjo mund të shkaktojë përçarjen e partisë gjatë procesit të emërimit të kandidatit të saj presidencial në muajin korrik.

  Për senatorin Ted ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"