LAJMET NGA BOTA

 • Rusia dërgon parashutistë në Bjellorusi

  13 Nentor, 2021

  parashutistet rusTë premten Rusia dërgoi parashutistë në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, ku qindra migrantë po përpiqen të kalojnë në Bashkimin Evropian.

  Kremlini tha se dërgimi i trupave ka të bëjë me një stërvitje të përshpejtuar. Por kjo lëvizje përkon edhe me shtimin e forcave ushtarake ruse përgjatë kufirit me Ukrainën ndërsa veprimi po shton alarmin tek evropianët dhe Shtetet ...

 • Disa shtete evropiane rikthejnë masat kufizuese

  13 Nentor, 2021

  masat kufizuese Evropa është sërish epiqendra e pandemisë së koronavirusit, ku disa shtete po rivendosin masa kufizuese me qëllim që të frenojnë rritjen e re të rasteve me COVID-19.

  Pavarësisht niveleve të larta të vaksinimit dhe sistemeve të mira të kujdesit shëndetësor, rastet me koronavirus në Evropë janë rritur që prej fillimit të tetorit dhe tani niveli i rasteve është më ...

 • Sekretari Blinken paralajmëron Rusinë se do të ishte “një gabim i rëndë” pushtimi i Ukrainës

  11 Nentor, 2021

  KulebaMinistri i Jashtëm i Ukrainës ka marrë pjesë në bisedime strategjike në Uashington me Sekretarin amerikan të Shtetit. Takimi u njoftua ndërsa Ministria ukrainase e Mbrojtjes raportoi se rreth 90 mijë force ruse janë pozicionuar përgjatë kufirit dhe në pjesët e kontrolluara nga rebelët në Ukrainën lindore.

  Ukraina festoi 30-vjetorin e pavarësisë nga Bashkimi Sovjetik në fund të gushtit. Ekspertët ...

 • Corona: Edhe 100.000 të vdekur të tjerë këtë dimër në Gjermani?

  10 Nentor, 2021

  DrostenVirologu i njohur gjerman, Christian Drosten ka paralajmëruar Gjermaninë. Nëse vendi nuk bën përpara me vaksinimin, mund të ketë edhe 100.000 të vdekur të tjerë në muajt e ardhshëm, thotë ai.

  Christian Drosten është një nga virologët më të njohur gjermanë, po ashtu i njohur në botë, dhe fjala e tij mbi pandeminë gjithmonë dëgjohet me vëmendje në Gjermani, ashtu ...

 • Denoncuesja e skandalit të Facebook në Parlamentin e BE: “Ruani demokracinë”

  10 Nentor, 2021

  BrukselFrances Haugen u bëri thirrje ligjvënësve në Bruksel që të shfrytëzojnë mundësinë për të krijuar një standard botëror të niveleve më të larta, teksa hartojnë rregulloren e mbikëqyrjes për gjigantët e teknologjisë.

  Duke iu drejtuar komitetit të Parlamentit Europian, i cili aktualisht po diskuton përbërjen e Aktit të Shërbimeve Digjitale (DSA), whistelblower-in Frances Haugen tha: “Keni mundësinë të krijoni një standard të ...

 • Polonia sheh presidentin rus Putin si organizator

  10 Nentor, 2021

  PoloniaToni po ashpërsohet në mosmarrëveshjen midis BE-së dhe Bjellorusisë për refugjatët. Lituania vendos gjendje të jashtëzakonshme në kufi.

  Kryeministri polak Mateusz Morawiecki akuzoi Rusinë se e ka shkaktuar krizën. Ai tha se presidenti Putin ishte porosidhënësi, ndërsa udhëheqësi bjellorus Lukashenko ishte vetëm zbatuesi i përshkallëzimit të fundit. Ministria e Jashtme e Francës tha se Bjellorusia po nxit lëvizjen e refugjatëve ...

 • Polonia paralajmëron “përshkallëzim të armatosur” me Bjellorusinë, ndërsa emigrantët grumbullohen në kufi

  10 Nentor, 2021

  Polonia kufiriPolonia paralajmëron për një përshkallëzim të mundshëm të armatosur në kufirin e saj me Bjellorusinë, ndërsa mijëra emigrantë përpiqen të kalojnë kufirin për të hyrë në Bashkimin Evropian.

  Qeveria polake akuzon Bjellorusinë se po i drejton emigrantët drejt kufirit, si pjesë e një ‘lufte hibride’. Vlerësohet se mijëra emigrantë kanë ngritur kampe përgjatë kufirit afër fshatit polak Kuźnica. Disa ...

 • Thirrja nga Bjellorusia kalon përmes Turqisë

  10 Nentor, 2021

  BjellorusiaNë tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë.

  Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i kapur në Brandenburg sillej këtu, përfshirë ...

 • Pfizer pritet të kërkojë autorizimin për vaksinën e tretë për personat mbi 18 vjeç

  9 Nentor, 2021

  PfizerKëtë javë ka zhvillime të rëndësishme në betejën ndaj COVID-19ës. Kompania farmaceutike Pfizer pritet të kërkojë autorizimin për vaksinën e tretë për personat e moshës 18 vjeç e lart. Ky lajm bëhet i ditur ndërsa Shtetet e Bashkuara hapën më në fund kufijtë për shtetasit e vaksinuar të dhjetëra vendeve.

  Falë këtij vendimi shumë familje po ribashkohen me njëra-tjetrën, sikurse ...

 • Pse nuk vjen fuqia punëtore e kualifikuar në Gjermani?

  9 Nentor, 2021

  puntoretGjermanisë po i mbarojnë forcat e kualifikuara punëtore, por vetëm 16% e sipërmarrjeve gjen punëtorë të huaj të kualifikuar. Një studim i fondacionit Bertelsmann kërkon për arsyet.

  Gati 34 milionë vetë në Gjermani kanë një punë të rregullt. Ky është një rekord i ri. Por në të njëjtën kohë po rritet numri i vendeve të punës të pazëna. Me daljen ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"