LAJMET NGA BOTA

 • Një terapi e re për të luftuar kancerin

  6 Prill, 2016

  qelizat kancerShkencëtarët në Argjentinë kanë krijuar një adenovirus të modifikuar gjenetikisht, për të luftuar kancerin. Është një lloj virusi që shkakton të ftohtë dhe rrufë, por që është modifikuar në mënyrë të tillë, që e shndërron fuqinë e tij virale në një aftësi për të luftuar kancerin.

  Ai quhet virusi onkoliktik, që kërkon dhe vret qelizat kanceroze.

  Kjo ide nuk është ...

 • Panama-Papers: Çfarë dinte komisioneri i BE-së për bashkëshorten?

  5 Prill, 2016

  Bashkëshortja e komisionerit të BE-së për Energjinë, Miguel Arias Canete gjendet në listën e “Panama Papers”. Gjithçka “me gjasë” e padëmshme” thuhet nga Komisioni Europian. Zbutje e skandalit?

  Eurokomisioneri MiguelMicaela Domecq Solis-Beaumont – ky emër gjendet krah mijërave të tjerëve në dokumetet e publikuara nga të ashtuquajturat “Panama Papers”. Bëhet fjalë për gruan e komisionerit të BE-së për Energjinë e ...

 • Ekonomia botërore

  5 Prill, 2016

  LagardeDrejtorja Menaxhuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar Christine Lagarde tha sot se bota ka nevojë të bashkëpunojë në mënyrë që të kapërcejë sfidat globale ekonomike që përfshijnë rritjen e ngadaltë, çmimet e ulta të mallrave dhe shtrëngimet e mundshme financiare nga shumë qeveri.

  Në një fjalim që mbajti në Frankfurt, zonja Lagarde tha se “rritja ka qënë tepër e ulët për ...

 • Kerry: Energjia e gjelbër, rekord i ri

  5 Prill, 2016

  Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry vlerësoi politikën e administratës për energjinë e pastër, duke thënë se më shumë se katër herë më tepër amerikanë janë punësuar nga kompanitë e energjisë së ripërtëritshme sesa nga industria e karburanteve fosile.

  Ai vuri në dukje një shenjë inkurajuese: rritja globale e investimeve në energjinë e pastër arriti një nivel rekord, megjithë rënien e çmimeve të naftës, qymyrgurit dhe gazit.

  “Kjo nuk po ndodh vetëm ...

 • Panama Papers: Në radhë janë publikimet për Ballkanin

  4 Prill, 2016

  paraHulumtues të krimit të organizuar dhe të korrupsionit paralajmërojnë se shumë shpejt do të zbulohen dokumente që do të nxjerrin në pah shpëlarjen e parave që kanë bërë udhëheqës dhe zyrtarë të ndryshëm në rajonin e Ballkanit.

  Paralajmërimet vijnë pasi prej njërës prej firmave më të mëdha ligjore në Panama, Mossack Fonseca, kanë rrjedhur dokumente që zbulojnë se si pushtetarë ...

 • “Panama Papers” i vë në siklet politikanët

  4 Prill, 2016

  “Panama Papers” përmbajnë emra figurash të njohura ndërkombëtarisht: një mik i ngushtë i Putinit, presidenti i Ukrainës Poroschenko, ylli i futbollit Messi dhe shumë të tjerë duket se posedojnë firma për fshehje pasurie.

  panama papers 1Gjurmët e “Panama Papers” në drejtim të Kremlinit hidhen poshtë në Rusi si propagandë. Kryetarja e komisionit të sigurisë në Duma (parlamenti rus), Irina Jarocvja, ...

 • Ndihmës të presidentit rus të përfshirë në pastrim parash

  4 Prill, 2016

  panama papersNjë ekip gazetarësh ndërkombëtarë, që po analizojnë dokumente të nxjerra fshehurazi nga një studio ligjore panameze, kanë arritur në përfundimin se ndihmës të Presidentit rus Vladimir Putin kanë qarkulluar deri në 2 miliardë dollarë përmes bankave në të ashtuquajturat “parajsa fiskale”.

  Koncorsiumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Hetues, në bashkëpunim me gazetën gjermane “Sueddeutsche Zeitung” dhe me mbi 100 mjete të ...

 • Mijëra kërkesa për makinën Tesla

  4 Prill, 2016

  teslaKreu i kompanisë Tesla Motors, Elon Musk tha se porositë nga e gjithë bota për makinën e tij të re elektrike me çmim të ulët kanë arritur në 276,000.

  Musk tha në Twitter se ky numër është më shumë se dyfishi që kishte pritur kompania dhe la të kuptohet se me ritmin e tanishëm totali i porosive mund të arrijë ...

 • Takim Biden-Erdogan në Uashington

  1 Prill, 2016

  erdogan bidenNënpresidenti amerikan Joe Biden u takua sot në Uashington me Presidentin turk Recep Tayyip Erdogan. Zyrtarët turq kanë shprehur zhgënjim lidhur me mospajtimet mes dy palëve për çështjen e grupit paraushtarak kurd në Siri, të njohur me inicialet YPG.

  YPG është krahu i armatosur i Partisë Bashkimi Demokratik Kurd, një forcë politike me influencë. Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë ...

 • Shesheli pas lirimit: Tribunali i Hagës anti serb

  31 Mars, 2016

  sheshel 1Tribunali i OKB-së në Hagë e liroi ultranacionalistin serb Vojislav Sheshel të akuzuar për krime lufte.

  Akuzat nuk mundën të provohen dhe kësisoj Shesheli është “një njeri i lirë”, tha gjyqtari Jean-Claude Antonetti duke shqiptuar vendimin (31.03) në procesin e Tribunalit të Hagës ndaj ultranacionalistit serb Vojislav Sheshel i akuzuar për krime lufte. Të gjitha pikat e akuzës ndaj ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"