LAJMET NGA BOTA

 • Robotët luftojnë krimin

  1 Qershor, 2015

  robotRobotët luftojnë krimin

  T: Paisjet e sigurisë pritet të përgjysmojnë krimet

  Qendrat tregtare, stadiumet dhe kampuset universitare së shpejti mund të kenë një mjet të ri për të luftuar krimin. Një kompani e quajtur Knightscope thotë se robotët e saj të lëvizshëm mund të parashikojnë dhe parandalojnë krimet. Kompania thotë se synon të ulë krimet me rreth 50 përqind në zonat ku do ...

 • Nasa, fotografia më e madhe

  29 Maj, 2015

  galaksiaPërbëhet nga 1.5 miliardë piksela dhe kërkon një hapësirë prej 4.3 gigabitësh në disk. NASA thotë se kjo është fotografia më e madhe e marrë ndonjëherë ku përfshihen 411 imazhe të veçanta të gjitha të kombinuara së bashku për të treguar pamjen spektakolare  të një seksioni të galaksisë Andromeda, që ndodhet 2 milionë vite dritë larg Tokës.

  Teleskopi Hubble ...

 • Koment: FIFA një rast i pashpresë

  29 Maj, 2015

  Shtatë funksionarë të FIFA-s të arrestuar nën dyshimin për korrupsion, përveç kësaj hetime të organeve zvicerane të drejtësisë kundër FIFA-s. Kupa është mbushur, mendon redaktori i sportit i DW, Stefan Nestler.

  fifaFIFA është e korruptuar deri në kupolën e saj drejtuese. Këtë tashmë duhet ta kenë kuptuar të gjithë. Shtatë funksionarë drejtues të shoqatës botërore i kanë arrestuar pak para kongresit të ...

 • Skandali i FIFA-s, shoqata në liqenin e Zyrihut

  28 Maj, 2015

  FIFA konsiderohet si një koncern miliardësh, me përmasat e një prodhuesi të automjeteve. Miliardat FIFA i ka, por koncern nuk është. Ajo është ligjërisht shoqatë, e kjo e ndihmon më shumë t’i bëjë kapul paratë.

  fifaFederata Botërore e Futbollit, FIFA, është shoqatë në bazë të nenit 60-të kodit civil zviceran. Pra, për të vlen e drejta e shoqatave në vendin e alpeve ...

 • Arrestohen funksionarë të FIFA-s

  27 Maj, 2015

  Pak para kongresit të FIFA-s autoritetet zvicerane kanë hapur një procedurë penale lidhur me alokimin e kampionatit botëror të futbollit në 2018 dhe 2022. Janë arrestuar edhe gjashtë funksionarë të lartë të FIFA-s.

  fifaDy ditë para kongresit vjetor të Federatës Botërore të Futbollit FIFA prokuroria zvicerane ka hapur një çështje penale lidhur me caktimin e vendeve të Kampionatit Botëror të ...

 • Paisje që mbikëqyrin të moshuarit në shtëpi

  27 Maj, 2015

  moshuaritKompanitë e ndërtimit të shtëpive inteligjente tashmë po shikojnë përtej kontrollit të masave të sigurisë dhe temperaturës nëpër shtëpi, duke krijuar paisje që ndihmojnë të mbajnë nën vëzhgim të moshuarit në shtëpi. Synimi është që përmes këtyre paisjeve të balancohet përkujdesja për prindërit e moshuar duke respektuar njëkohësisht edhe pavarësinë e tyre.

  Sa herë që 81 vjeçari Bill Dworsky apo ...

 • Zgjedhjet në Turqi dhe kurdët

  27 Maj, 2015

  AKP ndodhet para zgjedhjeve të vështira, sepse nëse partia do të mund të vazhdojë të qeverisë, siç dëshiron, varet nga rezultati i partisë prokurde HDP në zgjedhje.

  erdoganNë zgjedhjet në Turqi ekziston pragu i 10 % për partitë. Për ta anashkaluar këtë ligj, shpesh për partitë e vogla kandidojnë “kandidatë të pavarur”.

  Këtë vit është ndryshe. Të paktën në partinë prokurde ...

 • 27 Maj, 2015

  Bashkimi Evropian po rrëshqet gjithnjë e më thellë në një krizë politike. Skepticizmi rritet dhe aftësia për reforma zvogëlohet, mendon Bernd Riegert.

  beSukseset e fundit elektorale të euroskeptikëve dhe eurokritikëve në Poloni, Spanjë, Britaninë e Madhe dhe Finlandë, duhet t’ua bëjnë të qartë edhe romantikëve të fundit të integrimit se Bashkimi Evropian ka probleme serioze, që do të përkeqësohen në ...

 • Mediet turke nën presion

  26 Maj, 2015

  Më pak se dy javë para zgjedhjeve parlamentare, mediet turke e shohin veten në një situatë të vështirë. Kur i pyet për lirinë e shtypit, organizata gazetarësh e krahasojnë madje gjendjen me kohën e Hitlerit në Gjermani.

  erdoganNeutraliteti politik për Presidentin e Shtetit, Recep Tayyip Erdogan me sa duket edhe më tej nuk vjen në diskutim: gati përditë i kritikon ...

 • Personi më i moshuar në botë

  26 Maj, 2015

  116Personi më i moshuar në botë, Jeralean Talley, festoi 116-vjetorin e lindjes, me një ceremoni në kishën ku ajo është anëtare, në shtetin verior amerikan  të Miçiganit.

  Talley, e cila jeton në lagjen Inkster në periferi të Detroitit, ja dedikon jetëgjatësinë e saj ndjenjës së besimit të thellë që ka. Ajo u përcaktua si njeriu më i moshuar i botës ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"