LAJMET NGA BOTA

 • Neumann: Duhet të jetojmë me rrezikun

  3 Mars, 2016

  Studiuesi i islamizmit Peter Neumann shpjegon në intervistë me Deutsche Welle-n, se çfarë fshihet pas sukseseve të “Shtetit Islamik” dhe pse disa xhihadistë i shërbejnë IS edhe për arsye pragmatike.

  Në librin tuaj “Xhihadistët e rinj” ju paralajmëroni nga përhapja e panikut e paragjykimet kundër myslimanëve në Gjermani. Nga ana tjetër në shumë intervista ju paralajmëroni se “edhe në Gjermani do të ketë atentate terroriste”…kjo tingëllon kundërthënëse…

  Peter Neumann: Argumenti im ka ...

 • Rekord amerikan për qëndrim në orbitë

  3 Mars, 2016

  kosmonautPas 340 ditësh në orbitë, astronauti amerikan Scott Kelly dhe kozmonauti rus Mikhail Kornienko u kthyen sot në Tokë.

  Një anije ruse Soyuz ku ndodheshin Kelly, Kornienko dhe një kozmonaut i dytë rus, Sergej Volkov, bëri një ulje të butë në stepat e Kazakistanit, tre orë pas shkëputjes nga Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës. Volkov u kthye pas gjashtë muajsh në ...

 • Loja cinike me refugjatët

  2 Mars, 2016

  Në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë po mbretëron një gjendje shumë e rëndë e refugjatëve. Njerëzit po poshtërohen në mënyrën më të vrazhdtë. Politika cinike duhet të ndërpritet menjëherë, analizon Bernd Riegert.

  stop refugjatetBE ka dalë gjithmonë më i fortë nga krizat. BE ka gjetur zgjidhje dhe ka bërë kompromise vetëm kur është shtuar presioni, në momentin e fundit. Me ...

 • Clinton, Trump fitues në zgjedhjet e Super së Martës

  2 Mars, 2016

  Kandidatja demokrate për president Hillary Clinton ka fituar në 5 shtete jugore, sipas parashikimeve të medias, duke mundur rivalin  saj, Bernie Sanders, në zgjedhjet e Super të Martës, në ditën më të rëndësishme të votimeve paraprake.

  Ish Sekretarja e Shtetit Clinton, parashikohet të ketë fituar në  shtetet Alabama, Arkansa, Xhorxhia, Tenësi dhe  Virxhinia, si dhe në Teksas, ...

 • Bill Gates kryeson listën e miliarderëve

  2 Mars, 2016

  Bill GatesRevista “Forbes” botoi listën e miliarderëve të botës, e cila këtë vit është pak më e shkurtër se vitin e kaluar.

  Lista kryesohet nga themeluesi i kompanisë “Microsoft”, Bill Gates, pasuria e të cilit në mesin e shkurtit kishte vlerën neto prej 75 miliardë dollarësh.

  Në vend të dytë është spanjolli Amancio Ortega, me pasurinë me vlerën e 67 miliardë ...

 • Google gjen se ku është marrë fotoja

  1 Mars, 2016

  google fotoMotori i kërkimit në Internet, gjigandi Google, ka përpunuar një inteligjencë artificiale që mund të identifikojë se ku është marrë një fotografi, edhe pa iu referuar objekteve të njohura që mund të ndodhen në foto, apo sistemit të pozicionimit global, GPS.

  Programi, i quajtur PlaNet, përdor një bazë të dhënash prej miliona fotosh, secila me etiketën e vet gjeografike. ...

 • Filmi Spotlight merr Çmimin e Akademisë

  1 Mars, 2016

  SpotlightSteve Golin, nga e majta, Blye Pagon Faust, Nicole Rocklin dhe Michael Sugar, fitues të çmimit për filmin më të mirë “Spotlight”. Në Teatrin Dolby në Los Angeles.

  Filmi Spotlight, që shtjellon hetimet e gazetës Boston Globe mbi abuzimet e fëmijëve nga kisha katolike, fitoi çmimin Oscar për filmin më të mirë në ceremoninë e 88 të Çmimeve ...

 • Të gjithë fituesit e Oscar

  29 Shkurt, 2016

  oscarsNë përmbledhjen e mëposhtme, Telegrafi jua sjell të gjithë fituesit në ceremoninë e 88-të të ndarjes së çmimeve Oscar.

  Skenari më i mirë: “Spotlight”

  Skenari i përshtatur: “The Big Short”

  Aktorja më e mirë në rol dytësor: Alicia Vikander (“The Danish Girl”)

  Kostumografia: “Mad Max: Fury Road”

  Dizajn produksioni: “Mad Max: Fury Road”

  Makijazhi dhe stili flokëve: “Mad Max: Fury Road”

  Kinematografia: “The Revenant”

  Editimi: “Mad Max: ...

 • Koment: s’ka mё shaka!

  29 Shkurt, 2016

  Me fitoren e saj nё zgjedhjet paraprake nё Karolinёn e Jugut Hillary Clinton mund tё jetё kandidatja kryesore e demokratёve. Bernie Sanders duhet t’u japё fund atakimeve tё tij ndaj saj, mendon, Ines Pohl.

  hillary1Ka shumё arsye pёr tё vlerёsuar Bernie Sanders. Kush ёshtё ai qё nuk e mbёshtet kёrkesёn e tij pёr njё arsimim qё mund tё paguhet nga ...

 • Fitorja e Hillary Clinton në Karolinën e Jugut

  29 Shkurt, 2016

  HillaryHillary Clinton fitoi me lehtësi në zgjedhjet paraprake të Partisë Demokrate në shtetin e Karolinës së Jugut. Ajo tashmë ka konsoliduar pozitën e saj si kandidatja kryesore demokrate duke mundur ndjeshëm rivalin Bernie Sanders përpara zgjedhjeve të rëndësishme të “super-të martës”.

  “Do të konkurojmë për çdo votë në secilin shtet. Nuk do ta konsiderojmë të mirëqenë askënd dhe asgjë.”

  Hillary ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"