LAJMET NGA BOTA

 • Jo kuotë fikse për shpërndarjen e refugjatëve në BE

  16 Shtator, 2015

  Modeli i detyrueshëm i shpërndarjes së refugjatëve, që kishte propozuar Komisioni i BE-së, nuk gjeti shumicë.

  ministrat e BENjë kuotë fikse për shpërndarjen e refugjatëve në vendet e BE-së nuk arriti të gjejë shumicë në radhët e vendeve të BE. Ministrat e Brendshëm të BE-së mundën të bini vetëm në parim dakord në një takim krize në Bruksel për shpërndarjen ...

 • Qytetet finaliste për Lojërat Olimpike Verore 2024

  16 Shtator, 2015

  Thomas Bach presidenti olimpikKomiteti Olimpik Ndërkombëtar shpalli pesë vendet finaliste në konkurrimin për të organizuar Lojërat Olimpike Verore të 2024: katër qytete evropiane, Budapesti, Hamburgu, Parisi dhe Roma dhe një qytet amerikan: Los Anxhelos.

  Komiteti e bëri njoftimin mbrëmë. Presidenti i Komitetit Thomas Bach i cilësoi qytetet finaliste si qytete të shkëlqyera dhe parashikoi që gara do të jetë e ...

 • Koreja e Veriut kërcënon me sulme bërthamore

  15 Shtator, 2015

  Koreja e Veriut mund të përballet me sanksione të reja ndërkombëtare pas pohimeve se ka rivënë në funksion reaktorët bërthamorë

  korejaKoreja e veriut duket se ka intensifikuar ndërtimin e raketave bërthamore e balistike, gjë që mund të çojë në sanksione të reja ndërkombëtare kundër regjimit të Kim Jong Un.

  Media shtetërore e Koresë së veriut KCNA, tha të martën se kompleksi ...

 • Kontrollet kufitare: mirëkuptim dhe imitim

  15 Shtator, 2015

  Berlini vendosi rifutjen e kontrolleve kufitare. Reagimet në vendet e Shengenit nuk janë negative.

  kontrollet kufitareKontrolle kufitare në kufijtë e brendshëm të shteteve anëtare të BE-së ka vetëm në raste të jashtëzakonshme. Nëse autoritetet e një vendi mendojnë se kërcënohet siguria publike, për shembull, për ngjarje të mëdha sportive apo samite politike, si mbledhja e G7 këtë vit në Bavari, ...

 • Kontrollet kufitare “të domosdoshme për arsye sigurie”

  14 Shtator, 2015

  Gjermania ka rivendosur kontrolle në kufijtë e saj. Pikërëndesa është fillimisht Austria, tha Ministri i Brendshëm gjerman. Ai kërkoi kthim në një proces të rregullt.

  kontrolle gjermaniRitmet e ardhjes së qindra-mijëra refugjatëve bënë që Gjermania të rivendosë kontrolle në kufijtë e saj. Pikërëndesë është fillimisht kufiri me Austrinë, tha të dielën (13.09) para shtypit Ministri i Brendshëm i Gjermanisë, Thomas ...

 • Talibanët lirojnë qindra të burgosur

  14 Shtator, 2015

  Kryengritësit talibanë sulmuan burgun në krahinën Ghazni duke vrarë shtatë roja dhe duke liruar mbi 350 të burgosur

  xhip ushtarakKryengritësit talibanë, thyen një burg në Afganistanin Lindor duke liruar qindra të burgosur.

  Sulmi i organizuar mirë, filloi me një sulm vetëvrasës me makinë-bombë, që u mundësoi kryengritësve të hyjnë në burg, tha Mohammad Ali Ahmadi, zëvendës guvernator i krahinës lindore Ghazni.

  Zyrtarët ...

 • Triumf i “Genscherizmit”

  12 Shtator, 2015

  Në hijen e Helmut Kohlit e organizoi Hans-Dietrich Genscher ribashkimin e Gjermanisë. Marrëveshja Dy-Plus-Katër konsiderohet vepër mjeshtërore diplomatike. Për këtë Genscherin e nderuan në një ceremoni.

  Hans-Dietrich GenscherPër këtë njeri nuk është e tepruar asnjë superlativë. Si “arkitekt i bashkimit” u brohorit Hans-Dietrich Genscher nga Demokratët e Lirë (FDP) në Zyrën e tyre në Berlin. “Një moment kulmor i diplomacisë” ...

 • SHBA, DARPA dhe teknologjia

  12 Shtator, 2015

  DARPAShkencëtarë dhe inxhinierë nga gjithë SHBA u mblodhën në St. Luis, Misuri, për të diskutuar mbi teknologjitë e përparuara me të cilat punohet në laboratorë kërkimorë të vendit.

  Konferenca tre-ditore – e quajtur “Prit, çfarë?”, – u sponsorizua nga DARPA, (Agjencia e Pentagonit për Projekte të Avancuara Kërkimore), sepse shumë projekte të kësaj agjencie kanë ndikim jo votëm në ushtri. ...

 • Sot mbushen 14 vjet të sulmeve të 11 shtatorit në SHBA

  11 Shtator, 2015

  Rreth 3 mijë veta humbën jetën në New York, Washington dhe Shanksville në sulmet terroriste të vitit 2001

  kullat binjakeE premtja shënon 14 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Tubime përkujtimore janë planifikuar gjithandej vendit për të përkujtuar ditën kur katër avionë kryen sulme vetëvrasëse në Shtetet e Bashkuara.  Dy nga avionët u përplasën ...

 • Odisea e një refugjati sirian

  10 Shtator, 2015

  refugjati prapa telaveRami ka dhënë mijëra euro ryshfet, është ndaluar nga policia dhe ka ecur me orë të tëra nëpër pyje dhe rrugica të errëta. Të gjitha këto vetëm për të ikur nga vendi i tij i shkatërruar nga lufta, Siria, dhe për të arritur destinacionin e ëndërruar – Gjermaninë.

  Tani, ky djalë 24 vjeç, nga Damasku, ndodhet mbi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"