LAJMET NGA BOTA

 • SHBA, mision për dërgimin e njeriut në Mars

  11 Janar, 2016

  NasaNASA është duke projektuar sisteme për dërgimin e njerëzve në thellësi të sistemit diellor, në një distancë më të largët sesa më parë, deri në Mars. Filmi imagjinar i vitit 2015, “The Martian” përshkruan se si do të mund të dukej shkuarja në Mars, por këtu në Tokë, inxhinierët dhe shkencëtarët po punojnë për ta bërë këtë ide realitet.

  Agjencia ...

 • Sekreti ushtarak që solli mikrovalën

  11 Janar, 2016

  mikrovalaNganjëherë, ndodh që përparimet teknologjike në një fushë mund të kenë vlera shumë më të mëdha nga sa parashikohet.  Këto përparime mund të ndryshojnë botën  dhe ndoshta ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve më të mëdha. Një rast i tillë, që daton nga  Lufta e Dytë Botërore,  shënon 75 vjetorin këtë vit.

  Furra me mikrovalë përdoret pothuajse në të gjithë botën ...

 • Stresi në punë

  11 Janar, 2016

  stresiMoney causes the most stress for Americans, followed by self-pressure and lack of sleep. (Photo by Flickr user Keirsten Marie via Creative Commons license)

  Sipas një studimi të paraqitur nga Shoqata Psikologjike e Britanisë, punonjësit e zyrave thonë se janë nën presion në rritje për t’iu përgjigjur postës elektronike që nga koha kur zgjohen e deri kur shkojnë ...

 • Ekonomia ruse dhe Vladimir Putini

  8 Janar, 2016

  rusiaPresidenti rus Vladimir Putin ka marrë notë të keqe, madje jo kaluese për mënyrën se si e ka trajtuar krizën ekonomike në vendin e tij, sipas 27 për qind të analistëve që u përfshinë në një anketë të firmës “Bloomberg Business.”

  Rusia po kalon kohë të vështira me rënien e çmimit të naftës, sanksioneve ekonomike për shkak të ndërhyrjes në ...

 • SHBA: Udhëzime të reja për ushqyerjen

  8 Janar, 2016

  vezeAmerikanët mund të hanë tani vezë pa u ndjerë fajtorë, sipas rekomandimeve të reja ushqimore të publikuara nga Departamenti amerikan i Bujqësisë dhe Departamenti i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Humanitare.

  Në udhëzimet e para të publikuara që nga viti 2011, qeveria hap gjithashtu dritën jeshile për ushqime të tjera me kolesterol të lartë, dhe pirjen e deri pesë kafeve në ditë.

  Në ...

 • Libri “Mein Kampf” i Adolf Hitlerit

  7 Janar, 2016

  Mein KampfLibri gjysëm biografik i Hitlerit, “Mein Kampf”, “Lufta ime” del këtë javë në shitje në Gjermani dhe në disa vende të tjera të botës, pas skadimit të së drejtës së autorit në fund të vitit 2015. Libri është i pajisur me shënime. Botimi i ri gjerman i manifestit politik të Hitlerit për herë të parë pas 70 vjetësh, ...

 • KS mbledhje urgjente për Korenë e Veriut

  6 Janar, 2016

  testi koreaAnëtarët e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara mblidhen në një takim urgjent pasi Koreja e Veriut njoftoi se ka testuar me sukses një bombë atomike me hidrogjen.

  Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara (OKB) thirri një takim urgjent pas testit bërthamor të Koresë së Veriut. SHBA dyshon për ekzistencën e një bombe me hidrogjen.

  Nëse konfirmohet ky ...

 • Obama propozon masa për kontrollin e armëve

  6 Janar, 2016

  obamaPresidenti amerikan Barak Obama bëri të ditur disa masa, që ai i quajti “praktike” dhe që synojnë të frenojnë dhunën me armë zjarri.  Masat e shpallura nga presidenti anashkalojnë Kongresin, për një çështje tepër polemike. Presidenti i shpalli masat e reja  gjatë një fjalimi të martën në Shtëpinë e Bardhë.

  Presidenti njoftoi se nisma e re parashikon zgjerimin e kontrolleve ...

 • Strategjia e re kombëtare e Rusisë

  6 Janar, 2016

  putinMë 31 dhjetor, presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një strategji të re për sigurinë kombëtare të Rusisë, që e identifikon NATO-n si kërcënim. Strategjia e re, sipas vëzhguesve, reflekton përkeqësimin kohët e fundit të marrëdhënieve mes Rusisë dhe Perëndimit, pas aneksimit të Krimesë dhe mbështetjes për separatistët në Ukrainën lindore, si dhe ndërhyrjen më të fundit ushtarake në Siri.

  Dokumenti ...

 • Arabia Saudite, Irani dhe çmimi i naftës

  5 Janar, 2016

  Nëse problemet në vend kërcënojnë të kthehen në krizë, atëherë gjej një armik: edhe sauditët duhet ta njohin këtë shprehje. Dhe problemet me të cilat po ndeshet vendi janë gjigande për shkak të uljes së çmimit të naftës.

  nafta rafineria arabiMë shumë se tetëdhjetë përqind të të ardhurave shtetërore të Arabisë Saudite të qeverisur në mënyrë despotike vijnë nga nafta. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"