LAJMET NGA BOTA

 • Turqi: Opozita premton kthimin e demokracisë në vend

  31 Janar, 2023

  Përfaqësuesit e partive të opozitës duke prezantuar programin e përbashkët elektoralNjë aleancë me gjashtë parti të opozitës pak para zgjedhjeve presidenciale në Turqi prezantoi program të përbashkët. Programi parashikon pas një fitoreje në zgjedhje kthimin nga sistemi presidencial në atë parlamentar.

   

  Pas gati 20 vjetësh me Rexhep Taip Erdoganin në pushtet, opozita në Turqi i ka vënë qëllim vetes, që pas ...

 • Analistët serbë për rrezikun nga nacionalistët në rast marrëveshjeje me Kosovën

  30 Janar, 2023

  VucicEkspertët serbë të zhvillimeve politike thonë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç mund të përballet me reagime të ashpra dhe të rrezikshme pasi ka pranuar propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën. Ata pohojnë se reagimet janë pasojë e retorikës anti-perëndimore të përdorur prej vitesh nga vetë presidenti serb. Sidoqoftë, analistët me të cilët bisedoi kolegu Artan Haraqija ...

 • Tanket Leopard 2: Çfarë janë dhe si mund t’i ndihmojnë Ukrainës?

  27 Janar, 2023

  Leopard 2Pas trysnisë së madhe nga aleatët e saj, Gjermania ka miratuar të mërkurën e 25 janarit dërgesat e tankeve të teknologjisë së lartë për beteja, Leopard 2, të cilat Ukraina dhe mbështetësit e saj më të mëdhenj perëndimorë shpresojnë se do t’i ndihmojnë ndjeshëm Kievit në luftën kundër pushtuesve rusë.

   

  Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka konfirmuar se Berlini nuk ...

 • Media: Gjermania do ta furnizojë Ukrainën me tanke Leopard

  25 Janar, 2023

  Leopard 2Disa media raportojnë se vendimi në Berlin është marrë “Wall Street Journal” shkruan se presidenti Biden tani po anon drejt dërgimit të tankeve Abrams në Ukrainë.

  Sipas disa mediave, qeveria gjermane ka vendosur të dorëzojë tanke luftarake Leopard në Ukrainë. Agjencia gjermane e lajmeve Deutsche Presse-Agentur dhe kanali ntv u referohen burimeve të koalicionit. Asnjë konfirmim zyrtar nuk është ...

 • Së shpejti dërgimi i tankeve luftarake në Ukrainë?

  23 Janar, 2023

  LeopardPas debatit për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë, ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock është shprehur, se Gjermania nuk do të bllokojë dërgimin e tankeve luftarake, Leopard nga shtete të treta.

  Ka disa ditë që Gjermania debaton për dërgimin e tankeve luftarake, Leopard në Ukrainë. Në një intervistë në televizionin francez, ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock u shpreh, ...

 • Mineralet e rralla të Suedisë: Zbulimi i madh me shumë pikëpyetje

  23 Janar, 2023

  LKABMiliona ton minerale të rralla janë gjetur në Suedi. A mundet BE-ja të reduktojë importet nga Kina? Sa kohë duhet deri në fillimin e punës së këtyre minierave?

  Kompania shtetërore suedeze e minierave LKAB njoftoi së fundmi një super zbulim: më shumë se një milion ton minerale të rralla u gjetën në qytetin verior suedez Kiruna.

  Vendi me emrin Per Geijer, ndodhet në ...

 • Shkenca në kërkim të superpërçuesve që do bënin revolucion në energjitikë

  23 Janar, 2023

  SuperpercuesSuperpërçuesit apo substancat që lejojnë kalimin e energjisë përmes tyre pa rezistencë, mundësojnë që aparatura të ndryshme të funksionojnë më shpejt dhe të kursejnë energji. Por, siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Shelley Schlender, disa prej superpërçuesve funksionojnë vetëm në temperatura shumë të ulta. Shkencëtarët tani po kërkojnë të gjejnë mënyra për të shmangur nevojën e ftohjes. 

  Aparaturat mjekësore ...

 • Ukraina thirrje aleatëve perëndimorë të dërgojnë tanke; SHBA njofton ndihmat më të fundit

  20 Janar, 2023

  Një autoblindë amerikane e tipit Stryker gjatë monavrave në Vilseck të GjermanisëNjë autoblindë amerikane e tipit Stryker gjatë monavrave në Vilseck të Gjermanisë

  Pak orë pasi Ukraina i bëri thirrje aleatëve perëndimorë që t’i ndihmojë forcat e saj të mposhtin Rusinë, Shtetet e Bashkuara njoftuan të enjten mbi 2.5 miliardë dollarë ndihma ushtarake – por jo tanke.

  Paketa më ...

 • Ekspertët në SHBA paralajmërojnë për variantet e reja të Covid-19

  20 Janar, 2023

  covidNdërsa pandemia e koronavirusit hyn në vitin e katërt, Shtetet e Bashkuara po përballen me një variant të ri të COVID-19, të quajtur XBB.1.5. Ndërkohë, Kina po raporton një rritje të rasteve pas vendimit për të hequr dorë nga politika e saj e eliminimit të koronavirusit, e ashtuquajtura “zero-COVID”.

   

  Kanë kaluar tre vjet që kur koronavirusi u shfaq në Wuhan ...

 • Parlamenti Evropian kërkon investigim për Varhelyin

  19 Janar, 2023

  Oliver VarhelyiDeputetët e Parlamentit Evropian kanë kërkuar të mërkurën një hetim të pavarur për komisienerin e zgjerimit, Oliver Varhelyi. Ata dyshojnë se progresraportet kanë favorizuar autokratët.

  Ligjvënësit e Parlamentit Evropian bënë thirrje të mërkurën për një hetim ndaj komisionerit të zgjerimit Oliver Varhelyi. Deputetët shprehin shqetësimin se ai favorizon presidentin serb pro rus, Alexander Vuçiç.

  Në raportin e miratuar të mërkurën ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"