LAJMET NGA BOTA

 • Ethe politike në fundin e 2015-s: Reformat në Greqi

  16 Dhjetor, 2015

  Me procedurë të përshpejtuar, qeveria greke po miraton reformat e premtuara. Por pikat e rëndësishme lihen për t’u miratuar në momentin e fundit.

  PEEdhe në kohën para Krishtlindjeve, Athina mbetet e mbërthyer nga ethet politike: po këtë javë, ndoshta pasdite vonë të martën (15.12.) parlamenti do të miratojë një paketë tjetër reformash, në mënyrë që Greqia të mund të marrë ...

 • Çarçafët që luftojnë alergjitë

  16 Dhjetor, 2015

  teshetimaShumë njerëz vuajnë nga alergjitë e lidhura me pluhurin, të shkaktuara kryesisht nga insekte të vogla që depërtojnë në çarçafët e shtretërve. Shkencëtarët polakë njoftojnë se kanë testuar me sukses një pëlhurë që është e padepërtueshme nga krijesat mikroskopike.

  Nuk na pëlqen të mendojmë për këtë, por shumica nga ne ndan shtratin me mijëra  krijesa të vogla ...

 • 3 astronautë drejt stacionit ndërkombëtar të hapësirës

  16 Dhjetor, 2015

  3 austronautAstronautët Tim Kopra nga NASA, Tim Peake nga Agjencia Evropiane e Hapësirës si dhe kozmonauti rus Yuri Malenchenko u nisën sot në udhëtimin 6 orësh drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës.

  Raketa ruse Soyuz u lëshua me sukses nga nga kozmodromi Baikonur në Kazakistan.  Treshja do t’i bashkohet komandatit të Ekspeditës 46, Scott Kelly nga NASA dhe ...

 • Rriten tensionet mes Rusisë dhe Turqisë

  15 Dhjetor, 2015

  anija ushtarakeKapiteni i një anije turke peshkimi që operon në ujërat ndërkombëtare, tha sot se ndaj anijes së tij nuk është qëlluar me të shtëna paralajmëruese nga destrojeri rus në Detin Egje. Dje Rusia tha se një anije e saj luftarake që po lundronte në Detin Egje ishte detyruar të qëllonte në mënyrë paralajmëruese ndaj një anije turke peshkimi ...

 • Marrëveshja e Parisit dhe ngrohja globale

  14 Dhjetor, 2015

  Marreveshja eko parisitMarrëveshja historike e arritur në Paris nga delegatët e më shumë se 190 vendeve ka për qëllim të ngadalësojë ritmin e ngrohjes globale.

  Ja si u shpreh Barak Obama, President i SHBA-së:

  “Edhe nëse të gjitha objektivat fillestare të miratuara në Paris do të realizoheshin, ne do të arrinim një përparim të vogël përsa sa i përket pakësimit të ...

 • 20 vjet pas Daytonit – paqe dhe stanjacion

  14 Dhjetor, 2015

  Edhe 20 vjet pas marrëveshjes së Daytonit Bosnja është e përçarë thellë. Shteti shihet si i korruptuar, mosbesimi është i thellë. Një kryetar bashkie i një qyteti të vogël nuk pajtohet. Daniel Heinrich e ka vizituar atë.

  DaytonNë fakt Obren Petrović duket si një protagonist i një filmi me mafia: këmishë ngjyrë violet, këpucë të zeza të shndritshme, flokë të ...

 • Sekretari Kerry do të shkojë në Moskë

  12 Dhjetor, 2015

  KerrySekretari amerikan i Shtetit John Kerry shkon ditën e martë në Moskë, për bisedime mbi procesin e paqes në Siri. Shtetet e Bashkuara thonë se nuk munden të konfirmojnë deklaratat e Presidentit rus Vladimir Putin, se Rusia po mbështet tashmë një grupim të opozitës siriane që po lufton Shtetin Islamik së bashku me forcat qeveritare.

  “Siç ...

 • Në prag të Kongresit të CDU-së

  12 Dhjetor, 2015

  Kongresi i Karlsruhes i CDU konsiderohet si barometër për mbështetjen që ka kryetarja e partisë dhe kancelarja Angela Merkel në radhët e saj. Kjo në një kohë kur gjithçka tani ka të bëjë me temën e refugjatëve.

  CDUVendimi i Angela Merkelit, për të pranuar deri tani pa kufizim refugjatë nga zonat e luftës civile në Siri, ka shkaktuar konflikte në ...

 • Tensionet Rusi – Turqi

  11 Dhjetor, 2015

  Dardanelet hartaShkallëzimi i tensioneve mes Moskës dhe Ankarasë mbi rrëzimin muajin e kaluar të një avioni luftarak rus nga avionët turq po kërcënon të ringjallë një rivalitet të vjetër lidhur me qasjen në ujrat e Bosforit dhe Dardaneleve të Turqisë. Kjo ngushticë e lundrueshme është çelësi për tregtinë ruse dhe marinën e saj, në veçanti për furnizimin e bazave ...

 • Bota reagon ndaj komenteve të kandidatit Trump

  10 Dhjetor, 2015

  Trump Tower StambollPropozimi nga kandidati kryesor republikan në garën presidenciale në Shtetet e Bashkuara, Donald Trump që të gjithë myslimanët të ndalohen për t’u futur në SHBA, ka shkaktuar një reagim të zemëruar në gjithë botën.

  Në Britani, një peticion zyrtar në internet ku bëhet thirrje që atij t’i ndalohet hyrja në vend, ka mbledhur mbi 100 mijë firma, çka ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"