LAJMET NGA BOTA

 • Zhgënjim në Athinë

  14 Korrik, 2015

  Grekët janë të indinjuar nga masat e kursimit të negociuara në Bruksel dhe me negocimin nga ana e qeverisë së tyre.

  pensionisti grek

  Pensionisti Aristidis Dimopoulos e ka ditur gjithmonë, kështu thotë së paku, „se nuk mund të jesh në luftë me gjithë Evropën, kur fjala është për kaq shumë para.“ Situata është e ndërlikuar, nuk ka një rrugëdalje të thjeshtë. ...

 • Eurozona dakord për ta ndihmuar sërish Greqinë

  13 Korrik, 2015

  Nuk do të ketë ‘Grexit’, por Greqia duhet të miratojë deri të mërkurën reformat e kërkuara nga eurozona.

  CiprasUdhëheqësit e eurozonës arritën pas një maratone bisedimesh një marrëveshje unanime për një plan të tretë ndihme financiare për Greqinë. Kryetari i BE-së Donald Tusk tha se udhëheqësit kanë rënë dakord “në parim” për negociata për shpëtimin e Greqisë “që me fjalë ...

 • Dallimi mes ristrukturimit dhe faljes së pjesshme të borxhit

  13 Korrik, 2015

  Greqia u ka kreditorëve të saj më shumë se 300 miliardë euro borxh. FMN-ja kërkon një falje të pjesshme të borxhit, kurse disa vende, si Gjermania, preferojnë ristrukturimin e tij. Ku është dallimi?

  greqia lypesNë rastin e borxhit të Greqisë përdoren shpesh dy formula ndihme: falja e pjesshme e boxhit apo ristrukturimi i tij. Edhe pse në pamje të parë ristrukturimi tingëllon ...

 • Transporti personal me mjete fluturuese

  13 Korrik, 2015

  aeroplanetCelularët inteligjentë të ngjashëm me kompjutera xhepi tashmë i disponojmë dhe po ashtu dronët fluturues të pajisur me kamera. Robotët dhe makinat pa shofer tashmë janë shumë pranë. Dy grupe shpikësish thonë se së shpejti do të jemi në gjendje edhe të fluturojmë.

  Ka qenë një ëndërr e hershme e shpikësve të mundësonin fluturimin e njeriut me lehtësinë e të ...

 • Një pajisje e re për të sëmurët me zemër

  13 Korrik, 2015

  skanerTemperaturat e larta janë të rrezikshme për njerëzit e sëmurë nga zemra. Mjekët në Britani  thonë se një pajisje e re e zbuluar kohët e fundit, mund t’i ndihmojë njerëzit që rrezikohen nga insufiçenca kardiake të shmangin shtrimin në spital.

  Teknologjia e re, që bën të mundur monitorimin e gjendjes shëndetosore të njerëzve, mund të jetë shumë e dobishme në ...

 • Program i ri kundër sulmeve kibernetike

  13 Korrik, 2015

  kibernetikeSulmet kibernetike janë kërcënime të shpeshta dhe në rritje që në shumicën e rasteve mbeten misterioze. Ato janë sulme të padukshme, por një ekip për hulumtime i ushtrisë amerikane po përpiqet ta ndryshojë këtë. Një program po ndihmon ushtarët të identifikojnë sulmet e padukshme dhe t’u kundërvihen atyre.

  Një shprehje e vjetër thotë “Ju nuk mund ta luftoni atë që ...

 • Mësime mbi produktet e shëndetshme ushqimore

  13 Korrik, 2015

  ushqimetUshqimet e përpunuara shpesh kushtojnë pak në dyqanet ushqimore. Por në shumicën e rasteve, ato përmbajnë përqindje të larta kripe, sheqeri dhe yndyre të saturuar, që konsiderohen ndër faktorët e obezitetit dhe çojnë në sëmundje kronike. Shumë familje me të ardhura të kufizuara i blejnë këto produkte pasi ato duken më të leverdisshme se zarzavatet dhe frutat e freskëta ...

 • Arresti kardiak

  13 Korrik, 2015

  operationArresti kardiak ndodh kur zemra papritmas ndal rrahjet. Shumica e njerëzve që pësojnë një ndalje të tillë vdesin, por një komision i qeverisë amerikane sapo ka lëshuar rekomandime për të përmirësuar shanset e mbijetesës, njofton Carol Pearson e Zërit të Amerikës.

  Kur zemra e dikujt ndalon së rrahuri, çdo sekondë është e rëndësishme.

  Doktor Lance Becker i Komisionit ...

 • Irani dhe kapacitetet për prodhimin e bombës

  8 Korrik, 2015

  irani centraliNegociatat mbi programin bërthamor të Iranit synojnë të çojnë më tej përparimin e shënuar me marrëveshjen e prillit që përqëndrohej tek infrastruktura që nevojitet për prodhimin e plutoniumut dhe për pasurimin e uraniumit – dy komponentë kryesorë për prodhimin e armëve bërthamore.

  Për të kuptuar këto elementë dhe rëndësinë e tyre, mjafton të analizojmë një bombë atomike. Thërrmijat e ...

 • E diela, afati i fundit për Greqinë

  8 Korrik, 2015

  Nesër Athina duhet të paraqesë propozimet e saj të cilat do të diskutohen në një takim të 28 vendeve anëtare të BE-së, jo vetëm të atyre të Eurozonës

  merkel tsipasUdhëheqësit europianë, mbyllën takimin e mbrëmshëm të nivelit të lartë, ende pa ndonjë rezultat, ndërsa kryeministri grek Aleksis Tsipras, nuk paraqiti një plan konkret reformash, i cili do të duhet të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"