LAJMET NGA BOTA

 • E çka tani? Në Bruksel nuk ka ndonjë lëvizje

  5 Korrik, 2015

  A është përgjigja negative në referendum edhe një jo për euron? A do të ketë negociata të tjera? Shteti grek ka nevojë emergjente për para, sepse ai de facto ka falimentuar.

  referendumi greqiNë Bruksel nuk ka pozicionime zyrtare të tri institucioneve, të cilat me muaj të tërë kanë negociuar pa sukses me qeverinë greke. Pas përgjigjes negative në referendum ...

 • Një burrë me instikt për pushtet

  5 Korrik, 2015

  Ai cilësohet si radikal i majtë dhe i paparashikueshëm. Po të shohësh biografinë e tij, atëherë të bie në sy një gjë. Kryeministri grek Cipras përshtatet. A do të mund të përshtatet edhe tani?

  TsiprasËshtë viti 1990. Në studion e kanalit privat ANT1 në Athinë rrinë përballë njëri-tjetrit një nga gazetaret më të njohura të Greqisë dhe një nxënës, që ...

 • Koment: Merkeli e mban derën një gisht hapur

  4 Korrik, 2015

  Si do të vendosin grekët? Edhe në Zyrën Kancelarore përfundimi i referendumit pritet me tension të madh. Në fund të fundit, nga Angela Merkeli varen disa gjëra, mendon Sabine Kinkartz.

  MerkelIshte data 1 qershor e këtij viti, kur në mbrëmje vonë, shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Christine Lagarde dhe Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Mario Draghi hynë gati fshehtas ...

 • Kush janë paditësit dhe gjykatësit e Greqisë

  4 Korrik, 2015

  drahmaNegociatat e dështuara me Greqinë kanë treguar se pa procedurën e falimentimit për shtetet apo së paku faljen e borxhit, drama në Greqi nuk merr fund.

  Kur një ndërmarrje apo një person privat falimenton, hapat e tjerë janë të rregulluar qartë me ligj. Çështja çohet para gjykatësit, dhe rrjedha e mëtejshme përcaktohet pra nga një instancë neutrale dhe jo ...

 • Interes ndërkombëtar për krizën greke të borxheve

  4 Korrik, 2015

  A do të dalë Greqia nga Eurozona? Kjo çështje preokupon prej muajsh Gjermaninë dhe vende të tjera të BE. Po sa i madh është interesi përtej kufijve evropianë për dramën greke të borxheve?

  Athina

  SHBA

  Po i vëzhgojnë me vëmendje zhvillimet në mosmarrëveshjen greke të borxheve. Në biseda me përfaqësues qeveritarë si Kancelaren Angela Merkel ose Presidentin e Francës, François Hollande, Presidenti ...

 • Sfidat e industrisë së ushqimit të shpejtë

  3 Korrik, 2015

  ChipotleKompanitë gjigande të llojit Fast Food po përballen me kërkesat e konsumatorëve për ushqime të shëndetshme që t’u përshtaten kërkesave të tyre individuale. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Mike O’Sullivan njofton nga Los Anxhelesi se industria e ushqimeve të çastit po u përgjigjet konsumatorëve që duan më shumë sesa një hamburger dhe patate të skuqura.

  Industria e restoranteve “Fast Food” ...

 • Siguri për pelegrinët në Mekë

  3 Korrik, 2015

  Një firmë gjermane ndihmon për planifikimin e ri të rrugëve në Mekë dhe përreth.

  mekaAjri në tunel u hollua shpejt dhe shumë shpejt nuk mjaftonte për të marrë frymë. Sistemi i ventilimit kishte dështuar dhe nuk kishte oksigjen. Përveç kësaj, temperatura ishte më shumë se 44 gradë Celsius. Njerëzve të parë u ra të fikët dhe të tjerët donin të ...

 • BP, 18.7 miliardë dollarë për dëmet

  2 Korrik, 2015

  pulebardhatGjiganti britanik i naftës BP ra dakort të enjten të paguajë 18.7 miliardë dollarë për dëmet e shkaktuara nga rrjedhja më e rëndë e naftës në Shtetet e Bashkuara si pasojë e shpimeve në vitin 2010 në Gjirin e Meksikës.

  Në një marrëveshje të arritur me Departamentin amerikan të Drejtësisë dhe pesë shtetet bregdetare në Gjirin e Meksikës, BP tha ...

 • Power: Ekziston konsensus global për Srebrenicën

  2 Korrik, 2015

  SrebrenicaAmbasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara thotë se pret miratimin e një rezolute që përkujton 20 vjetorin e masakrës së Srebrenicës gjatë luftës në Bosnje, edhe pse Rusia ka propozuar një kundër-masë që nuk e quan gjenocid këtë ngjarje.

  Në një intervistë me Zërin e Amerikës, ambasadorja Samantha Power tha se ekziston “konsensus i gjerë global” në lidhje me atë ...

 • Letra e Greqisë: gati të pranojmë shumicën e kushteve

  1 Korrik, 2015

  Merkel TsiprasGreqia e zhytur në borxhe po pranon kërkesat e kreditorëve për më shumë masa shtrënguese. Por udhëheqësit evropianë kanë përjashtuar negociata të mëtejshme me Athinën para referendumit të së djelës.

  Kryeministri grek Alexis Tsipras u deklaroi kreditorëve ndërkombëtarë në një letër se Greqia është e gatshme të pranojë shumicën e kushteve të paketës së shpëtimit.

  Por kancelarja gjermane Angela Merkel ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"