LAJMET NGA BOTA

 • Ҫfarё fshihet pas pengmarrjes nё Bamako?

  21 Nentor, 2015

  Sulmi ndaj hotelit Radisson nё Bamako ёshtёi treti brenda kёtij viti ndaj civilёve tё huaj nё Mali. Ajo qё ёshtё shqetёsuese: deri tani nuk ka pasur njё sulm tё kёtyre pёrmasave dhe nё kёtё shkallё profesionaliteti.

  maliTё premten (20.11) nё mёngjes depёrtuan tё shtёna automatiku nga kati i shtatёi hotelit Radisson Blu nё kryeqytetin e Malit Bamako: islamistёt hapёn zjarr ...

 • Mjekësi virtuale

  21 Nentor, 2015

  virtual reality medicine lab

  Virtual Reality in Medicine Lab

  Janë  imazhe tre-dimensionale të një zemre që rrotullohet dhe zorrë që qëndrojnë pezull para mjekëve, të cilët i përdorin këto pamjet virtuale për të diagnostikuar sëmundjen dhe për t’u përgatitur për operacion.

  Kjo mund të jetë mjekësia e së ardhmes. Mjekët do të sillen rrotull organeve ndërsa imazhet ...

 • Uashington, ekspozitë mbi teknologjinë

  21 Nentor, 2015

  model robotic hand

   

  Model robotic hand with artificial mechanoreceptors, undated. (Courtesy: Bao Research Group, Stanford University).

  Amerika është një vend krenar i novacionit, thonë anëtarët e Kongresit të Shteteve të Bashkuara, të cilët kohët e fundit organizuan në ndërtesën e kapitolit një ekspozitë për të prezantuar zbulimet e reja të bëra nga studentë dhe kompani të reja amerikane. Ekspozita ...

 • Avionët amerikanë godasin naftën e ISIS-it

  20 Nentor, 2015

  isisPas sulmeve terroriste në Paris, avionët amerikanë po godasin në zemër të financave të Shtetit Islamik. Një video e re e qarkulluar nga Pentagoni tregon shkatërrimin e mbi 100 autobotëve të naftës në Siri, e cila trafikohet për të siguruar të ardhura për grupin terrorist.

  Koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara shkatërroi 116 kamionë çisterna në al-Bukamal të Sirisë.

  “Ishte ...

 • Konfirmohet vrasja e organizatorit të sulmeve të Parisit

  20 Nentor, 2015

  atentatori parisPersoni i dyshuar si organizatori i sulmeve terroriste të Parisit është vrarë. Hetuesit francezë konfirmuan se Abdelhamid Abaahoud u vra gjatë një sulmi masiv dje në rrethinat e Parisit. Ndërkohë, ligjvënësit francez votuan sot për të zgjatur gjendjen e emergjencës për tre muaj në përgjigje të sulmeve të së premtes.

  Prokurorët francezë kanë konfirmuar se organizatori i dyshuar për ...

 • Gazeta: organizatori i dyshuar i atentateve ka vdekur?

  19 Nentor, 2015

  I dyshuari si koka e organizimit të terroristëve në Paris, Abaaoud, sipas gazetës “Washington Post” ka vdekur. Por zyrtarisht kjo nuk konfirmohet. Një grup terrorist ishte i gatshëm për një atentat të ri.

  paris policiaGazeta e njohur e SHBA “Washington Post” i referohet në njoftimin e saj, se i dyshuari si kryeterrorist Abdelhamid Abaaoud ka vdekur, dy punonjësve evropianë të ...

 • SHBA e marrin punën më seriozisht

  19 Nentor, 2015

  Kemi të bëjmë me një nga të paktat ndryshime të strategjisë së SHBA. Përballë atentateve terroriste të Parisit, Uashingtoni vendosi të veprojë së bashku me partnerin e NATO-s, Turqinë.

  obama erdogan“Deri tani kemi mbyllur 75 përqind të kufirit dhe në bashkëpunim me Turqinë po punojmë që të mbyllim edhe 98 kilometrat që kanë mbetur”, tha ministri i Jashtëm amerikan, John ...

 • Ende i paqartë fati i organizatorit të sulmeve të Parisit

  18 Nentor, 2015

  policia + pellumbiProkurori i Parisit tha sot se është ende e paqartë nëse personi i dyshuar si “organizatori” i sulmeve terroriste të javës së kaluar është vrarë në ndërtesën ku policia kreu një bastisje sot në mëngjes në rrethinat e Parisit, duke menduar se ai fshihej atje.

  Policia hyri me forcë në ndërtesën në Saint-Denis dhe arrestoi tetë persona, por ...

 • Rusia, Franca intensifikojnë sulmet ndaj ISIS

  18 Nentor, 2015

  aeroplanetRusia dhe Franca kanë intensifikuar sulmet ajrore në Siri pas sulmeve të Shtetit Islamik në Paris dhe marrjes së përgjegjësisë për rrëzimin e një avioni rus në Egjipt. Korrespondentja e Zërit të Amerikës në Pentagon, Carla Babb njofton për ndikimin që do të ketë ky zgjerim i fushatës ajrore në luftën ndaj Shtetit Islamik në terren.

  Rusia dhe Franca kanë ...

 • ISIS, “skema” e BBC: Në Siri, të gjithë kundër të gjithëve

  17 Nentor, 2015

  siria asadi grupet

  Ka pasur një valë intensive sulmesh ajrore ruse në dy zona të Sirise. Moska këmbëngul se po shënjestron grupe xhihadiste si Shteti Islamik dhe se veprimet i koordinon me qeverinë siriane.

  Por NATO druhet se, një pjesë e mirë e sulmeve të saj kanë goditur fraksionet rebele, kundërshtare të Presidentit Bashar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"