LAJMET NGA BOTA

 • Zemra e Evropës rreh

  8 Tetor, 2015

  Gjermania dhe Franca luajnë rol drejtues në BE. Kjo doli në pah edhe në takimin Merkel-Hollande në Strasburg. Tani fjalët duhet të ndiqen nga veprat, mendon Bernd Riegert.

   

  Merkel dhe HollandeAta e bëjnë gjithçka së bashku. Kravata e tij ka të njëjtën ngjyrë si xhaketa e saj. Ata shpëtojnë së bashku Ukrainën, ata po ndihmojnë refugjatët dhe po mbrojnë ...

 • Veprimet ruse në Siri shqetësojnë Ankaranë dhe Uashingtonin

  7 Tetor, 2015

  turqiaRusia deklaroi se ka përdorur katër anije luftarake në Detin Kaspik për të qëlluar me raketa objekte të Shtetit Islamik në Siri. Njoftimin e bëri Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu, ndërkohë që Moska po shqyrton mundësinë e bashkëpunimit me Shtetet e Bashkuara dhe Turqinë, pas kritikave për fushatën ruse në Siri. Shtetet e Bashkuara shprehen se nuk do të ...

 • Erdogan: Turqia po e humbet durimin me inkursionet ruse

  6 Tetor, 2015

  bombarduesNATO-ja hodhi poshtë sot shpjegimin e Moskës se aeroplanët e saj e shkelën hapësirën ajrore të Turqisë gabimisht dhe tha se Rusia po dërgon më shumë trupa tokësore në Siri. NATO-ja i ka cilësuar incidentet si “jashtëzakonisht e rrezikshme” dhe “të papranueshme”.

  Ndërkohë që Rusia i ka zgjeruar sulmet ajrore, duke përfshirë edhe qytetin e lashtë Palmyra, Presidenti turk Recep ...

 • Kremlini: “Vullnetarët” mund t’u bashkohen forcave siriane

  6 Tetor, 2015

  Ligjvënësi rus Vladimir Komoyedov, la të hapur mundësinë që “vullnetarët” nga vendi i tij të luftojnë përkrah forcave qeveritare siriane

  siriaNjë ligjvënës i lartë rus, tha se “njësitë e vullnetarëve rus”, përfshirë edhe veteranët e thekur në beteja që luftuan në Ukrainën Lindore, mund t’u bashkohen forcave qeveritare siriane në luftë kundër ekstremistëve të Shtetit Islamik dhe terroristëve të tjerë ...

 • Gjykata Europiane: “Safe Harbor” e pavlefshme

  6 Tetor, 2015

  Gjykata Europiane e rrëzoi marrëveshjen “Safe Harbor”- për rregullimin e qarkullimit të të dhënave mes SHBA-së dhe vendeve të BE-së. Koncernet e SHBA-së si Facebook dhe Google nga ky vendim mund të kenë pasoja të rënda.

  gjykata evropiane LuksemburgGjykata Evropiane në Luksemburg

  Vendimi i Gjykatës Europiane prek në SHBA gjithsej 4400 sipërmarrje dhe qindra milionë ...

 • BE-ja dhe Turqia – Çmimi politik është shumë i lartë

  6 Tetor, 2015

  BE-ja kërkon ndihmën e Turqisë për të ndaluar fluksin e refugjatëve nga Siria dhe Iraku. Por koncesionet që kërkon Erdogani për këtë janë të papranueshme, mendon Barbara Wesel.

  erdoganEvropianët e kanë vetë fajin për gjendjen e vështirë politike në të cilën janë të mbërthyer tani për shkak të krizës së refugjatëve. Ky është një nga mesazhet e Rexhep ...

 • Diabeti në Britani

  5 Tetor, 2015

  diabetiBritania po shkon drejt krizës së diabetit, sëmundje aq e përhapur sa që trajtimi i pacientëve mund të falimentojë buxhetin shëndetësor të vendit, sipas shoqatës britanike të bamirësisë për diabetikët. Sipas shoqatës, më shumë se 3.3 milion njerëz jetojnë me këtë sëmundje në Angli,  Uells, Skoci dhe Irlandën e veriut, një rritje 60 për qind në dhjetë vjet.

 • Oregon, njoftime për 10 të vrarë në një universitet

  2 Tetor, 2015

  Kollege oreganoPolicia në shtetin veri-perëndimor amerikan të Oregonit njofton se të paktën 10 vetë kanë gjetur vdekjen në një shkollë të lartë në qytetin Roseburg, gjatë një incidenti me armë zjarri. Po sipas burimeve policore mbi 20 të tjerë janë plagosur.

  Policia thotë se ka ndaluar një person që besohet se ishte autori i sulmit në universitetin lokal Umpqua në ...

 • SHBA, Rusia dhe konflikti sirian

  1 Tetor, 2015

  konflikti siriSekretari amerikan i Shtetit John Kerry po bën thirrje për një takim urgjent të ushtrive amerikane dhe ruse për diskutimin e mënyrave për të shmangur goditjet ndaj forcave të njëri-tjetrit në operacionet që kanë ndërmarrë dy vendet në Siri. Rusia i filloi dje sulmet ajrore në Siri, për të goditur Shtetin Islamik, megjithëse grupet e të drejtave të ...

 • Merkel dhe Gauck- dy gjermanë nga Lindja në krye të shtetit

  1 Tetor, 2015

  Udhëheqësit e Gjermanisë së bashkuar presidenti dhe kancelarja vijnë nga Lindja. Nganjëherë kjo vihet re. Tek ai më shumë, tek ajo më pak.

  Merkel dhe GauckFundi i gushtit 2015. Kriza e refugjatëve arrin kulmin. Por Angela Merkel hesht. Aq sa “#Merkelhesht” dhe “#Merkelthuajdiçka” në twitter arrijnë në krye të hashtags. Edhe në “Spiegel”. Vetëm atëherë ajo flet qartë për trazirat ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"