LAJMET NGA BOTA

 • Një artiste që krijon identikitin e kriminelëve

  27 Shtator, 2015

  identikiti i krimitPolicia shpesh përballet me problemin për gjetjen e një të dyshuari për kryerje krimi, bazuar tek përshkrimet e përgjithshme që mund t’i përshtaten qindra njerëzve që mendohet të kenë lidhje me krimin. Në këto raste, një artist mund të përdorë informacione nga dëshmitarët, për të një identikit që policia të mund t’ja tregojë publikut përmes gazetave dhe ...

 • Ashensor për në Hapësirë

  27 Shtator, 2015

  tokaDërgimi i anijeve në hapësirë është shumë i kushtueshëm për shkak se shtratet lëshuese mbi të cilat transportohen anijet pas nisjes nga Toka nuk janë të ripërdorëshme. Një ashensor mund ta bënte këtë punë shumë më lirë, por ende nuk ekzistojnë materiale për ndërtimin e kabllove që do ta ngrinin ashensorin në një lartësi të tillëqë të eliminonin nevojën ...

 • Eklipsi i rrallë i Superhënës

  27 Shtator, 2015

  eklipsi i henesPas vizitës së Papës në Shtetet e Bashkuara, pa patur lidhje me të, do të ndodhë një ngjarje spektakolare qiellore: eklipsi i Hënës dhe njëkohësisht fenomeni i Superhënës, kur Hëna e plotë ndodhet në pozicionin më të afërt me Tokën. Korrespondentja e Zërit të Amerikës

  Rosanne Skirble na sugjeron që t’i drejtojmë sytë nga qielli në perëndim të ...

 • Prindërit në epokën dixhitale

  27 Shtator, 2015

  celularPër prindërit që duan të dinë rreth aktiviteteve të fëmijëve të tyre në internet, një faqe e re interneti në Zelandën e Re ofron këshilla dhe sugjerime rreth taktikave që vetë prindërit mund të përdorin për t’i mbajtur fëmijët të sigurtë. 13 vjeçari Oscar dhe 11 vjeçarja Violet po argëtohen. Violet po luan Minecraft në tabletë, ndërsa Oscar po ...

 • Shtëpi në kontenierë

  27 Shtator, 2015

  Kontenier shtepiÇmimet e banesave në mbarë zonën e gjirit të San Franciskos janë të papërballueshme për shumë njerëz, kështu që disa sipërmarrës të rinj, artistë dhe specialistë të informatikës po krijojnë shtëpi duke përdorur kontejnerë anijesh. Por, siç njofton korrespondenti i Zërit, Mike O’Sullivan nga Oakland, kjo përpjekje kërkon zgjuarsi dhe ndeshet me ligjet kufizuese vendore.

  Artistja Heather Stewart është ...

 • Takim Obama-Putin të hënën në Nju Jork

  25 Shtator, 2015

  obama-putinPresidenti rus Vladimir Putin do të takohet me Presidentin Barak Obama të hënën në Nju Jork. Njoftimin e bëri sot zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

  Zëdhënësi tha në komentet për shtyp se zoti Putin do të takohet më parë me Kryeministrin japonez, Shinzo Abe dhe më pas me Presidentin Obama.

  Të tre udhëheqësit janë ndër krerët e shteteve që mblidhen në ...

 • 717 pelegrinë të vrarë, mbi 800 të plagosur në Mekë

  25 Shtator, 2015

  Të paktën 717 vetë u shtypën nga turmat gjatë haxhillëkut në Mekë

  mekaZyrtarët saudit thanë se një rrëmujë në afërsi të Mekës, la pas vetes të paktën 717 të vdekur dhe qindra të plagosur, që po merrnin pjesë në haxhillëkun  vjetor mysliman.

  Incidenti ndodhi në Mina, ku haxhinjtë hodhën gurë mbi shtyllat që përfaqësojnë djallin, që është rituali i fundit i ...

 • Koment: Politika e suksesshme e Putinit në Siri

  23 Shtator, 2015

  Vlerat morale në përgjithësi nuk janë asnjëherë pikënisje për lëvizjet e jashtme politike në Rusi. Me ngritjen e pranisë ushtarake në Siri, Kremlini ndjek më shumë se një qëllim, mendon Ingo Mannteufel.

  aeroplani rusJo, kriza e refugjatëve në Evropë nuk është arsyeja që Rusia ka stacionuar avionë luftarakë, helikopterë dhe pajisje të tjera ushtarake në një bazë të ngritur kohët ...

 • Gjunjëzohet Shkreli

  23 Shtator, 2015

  ShkreliDrejtuesi i kompanisë farmaceutike që u kritikua ashpër për rritjen e çmimit të ilaçit Daraprim me më shumë se 5 mijë për qind, tha të martën se do të ulë koston e ilaçit që shpëton jetë njerëzish.

  Martin Shkreli nuk tha se sa do të jetë çmimi i ri, por tha se vendimi do të merret gjatë disa javëve të ...

 • Ministrat e Brendshëm të BE marrin vendim për shpërndarjen e refugjatëve

  23 Shtator, 2015

  120.000 refugjatë do të shpërndahen brenda Evropës. Vendimi u mor me shumicë të cilësuar, për shkak se disa shtete nuk lëvizën nga kundërshtimi i tyre. Gjermania mbështetëse e fortë e shpërndarjes së refugjatëve.

  refugjatetVendimi është marrë “nga shumica e shteteve anëtare”, njoftoi Presidenca luksemburgase e BE-së në twitter. Shpërndarjen e 120.000 refugjatëve nga vendet shumë të ngarkuara të mbërritjes së ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"