LAJMET NGA BOTA

 • SHBA: Martin Shkreli nxit debat me ilaçin Daraprim

  22 Shtator, 2015

  Martin ShkreliKur firma farmaceutike Turing bleu në muajn gusht linjën e prodhimit të ilaçeve Daraprim, ajo brenda natës e rriti çmimin e një kokre nga 13.5 në 750 dollarë, një rritje prej 5000 për qind.

  Ngitja e çmimit u prit me ankesa nga komuniteti mjekësor për faktin që pacientët nuk mund ta përballonin dot çmimin. Por drejtori ...

 • Volkswagen pranon përdorimin e programit mashtrues

  22 Shtator, 2015

  VWProdhuesi gjerman i makinave Volkswagen pranoi se 11 milionë makina, të shitura në mbarë botën, janë pajisur me një program kompjuterik, që synon të shmangë rezultatet e vërteta të emitimit të gazeve gjatë testit për këtë qëllim.

  Volkswagen njoftoi sot se ka caktuar një fond prej 7.3 miliardë dollarësh për të bërë ndryshimet përkatëse në këto makinat me shpresë për ...

 • Një perde e re e hekurt? Para samitit të BE-së

  21 Shtator, 2015

  Brukseli po përpiqet të zbusë frontet e reja të krijuara mes vendeve anëtare të BE-së. Por shtetet lindore dhe ato perëndimore të Europës ende grinden për krizën e refugjatëve.

   

  refugjatetDeri në samitin e jashtëzakonshëm për krizën e refugjatëve Komisioni Europian ka vetëm pesë ditë kohë për të bindur shtetet lindore europiane. Komisioneri i BE-së për refugjatët Dimitri Avramopoulos në ...

 • Pas skandalit të manipulimeve Volkswagen nën presion

  21 Shtator, 2015

  Në bursë të hënën pati një rënie të fortë të krusit: Aksionet e prodhuesit të automobilëve VW ranë ndjeshëm. Ndërkohë koncerni ka ndërprerë shitjen e automjeteve më naftë në SHBA. Shefi i VW ndodhet nën presion.

  VWAutoriteti i SHBA-së për Mjedisin akuzon koncernin Volkswagen (VW), që në automjetet me naftë në SHBA i ka kamufluar parametrat e matjes së vërtetë ...

 • Ministri i Brendshёm gjerman synon ashpёrsimin e ligjit tё azilit

  18 Shtator, 2015

  Ministri i Brendshёm i Gjermanisё do ta lehtёsojё dёbimin e refugjatёve. Projektligji ka hasur nё kritika – po ashtu si edhe dorёheqja e presidentit tё Zyrёs Federale pёr Migracionin dhe Refugjatёt, Manfred Schmidt.

  Ministri i brendshem gjermani refugjatet“Konceptim i ri i politikёs sё refugjatёve”, thuhet nё projektligjin e Ministrisё sё Brendshme. E ky ligj parashikon vёrtetё ndryshime. Janё planifikuar ndryshime ...

 • Estonia dhe kërcënimi rus

  17 Shtator, 2015

  ushtare estoniseBrohoritjet për Rusinë në gadishullin e Krimesë pas aneksimit të tij nga rusët ishin për shumë estonianë një kujtesë e frikshme e së kaluarës.

  “Kjo dëshmon se historia përsëritet, sepse në 1940 Estonia u pushtua nga trupat sovjetike dhe ishte pak a shumë e njëjta skenë,” thotë Togeri estonez Simmo Sarr.

  Në atë kohë grushti i shtetit i organizuar nga ...

 • Jo kuotë fikse për shpërndarjen e refugjatëve në BE

  16 Shtator, 2015

  Modeli i detyrueshëm i shpërndarjes së refugjatëve, që kishte propozuar Komisioni i BE-së, nuk gjeti shumicë.

  ministrat e BENjë kuotë fikse për shpërndarjen e refugjatëve në vendet e BE-së nuk arriti të gjejë shumicë në radhët e vendeve të BE. Ministrat e Brendshëm të BE-së mundën të bini vetëm në parim dakord në një takim krize në Bruksel për shpërndarjen ...

 • Qytetet finaliste për Lojërat Olimpike Verore 2024

  16 Shtator, 2015

  Thomas Bach presidenti olimpikKomiteti Olimpik Ndërkombëtar shpalli pesë vendet finaliste në konkurrimin për të organizuar Lojërat Olimpike Verore të 2024: katër qytete evropiane, Budapesti, Hamburgu, Parisi dhe Roma dhe një qytet amerikan: Los Anxhelos.

  Komiteti e bëri njoftimin mbrëmë. Presidenti i Komitetit Thomas Bach i cilësoi qytetet finaliste si qytete të shkëlqyera dhe parashikoi që gara do të jetë e ...

 • Koreja e Veriut kërcënon me sulme bërthamore

  15 Shtator, 2015

  Koreja e Veriut mund të përballet me sanksione të reja ndërkombëtare pas pohimeve se ka rivënë në funksion reaktorët bërthamorë

  korejaKoreja e veriut duket se ka intensifikuar ndërtimin e raketave bërthamore e balistike, gjë që mund të çojë në sanksione të reja ndërkombëtare kundër regjimit të Kim Jong Un.

  Media shtetërore e Koresë së veriut KCNA, tha të martën se kompleksi ...

 • Kontrollet kufitare: mirëkuptim dhe imitim

  15 Shtator, 2015

  Berlini vendosi rifutjen e kontrolleve kufitare. Reagimet në vendet e Shengenit nuk janë negative.

  kontrollet kufitareKontrolle kufitare në kufijtë e brendshëm të shteteve anëtare të BE-së ka vetëm në raste të jashtëzakonshme. Nëse autoritetet e një vendi mendojnë se kërcënohet siguria publike, për shembull, për ngjarje të mëdha sportive apo samite politike, si mbledhja e G7 këtë vit në Bavari, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"