LAJMET NGA BOTA

 • Hungaria mbylli stacionin e trenave për të penguar migruesit

  2 Shtator, 2015

  Qindra policë nxorën migruesit nga stacioni kryesor i trenave në Budapest duke pamundësuar udhëtimin e tyre drejt Austrisë dhe Gjermanisë.

  stacioni i trenit hungari

  Autoritetet hungareze mbyllën stacionin kryesor hekurudhor në Budapest duke bllokuar qindra migrues, kryesisht nga zonat e përfshira nga konfliktet në Lindje e Mesme, që po përpiqen të shkojnë në Austri dhe Gjermani.

  Qindra policë nxorën migruesit nga stacioni ...

 • SHBA: CAS, një program i ri për fermerët

  1 Shtator, 2015

  bujkuBujqësia e Mbështetur nga Komuniteti, është një program në të cilin konsumatorët parapaguajnë një fermer për dërgesa të rregullta të perimeve dhe frutave të freskëta. Kjo është historia e një fermeri i cili tani e ka zgjeruar këtë programin për avokatët në qytetin e Nju Jorkut. Dhe, avokatëve u pëlqen programi.

  Kjo fermë 40-hektarëshe perimesh, që ndodhet rreth 96 kilometra ...

 • SHBA dhe spiunazhi kibernetik të Kinës

  1 Shtator, 2015

  spionazhi kibernetikShtetet e Bashkuara po përgatiten të reagojnë ndaj spiunazhit kibernetik të Kinës, duke vendosur sanksione kundër individëve dhe kompanive që kanë përfituar nga vjedhja e sekreteve tregëtare, sipas një njoftimi të gazetës “The Washington Post”.

  Duke cituar zyrtarë të paidentifikuar në administratën e Presidentit Barack Obama, gazeta shkruante se Shtetet e Bashkuara nuk e kanë marrë ende vendimin, por ...

 • Gjermania mund t’ia dalë mbanë

  1 Shtator, 2015

  Kancelarja merr pozicion të qartë në lidhje me krizën e refugjatëve, por edhe faktori kohë luan rol, mendon Dagmar Engel.

  merkelTingëllon mjaft logjike dhe pothuajse e pashmangshme se si Angela Merkel formulon në konferencën e saj të madhe vjetore për shtyp para gazetarëve nga Gjermania dhe nga jashtë, politikën e qeverisë federale gjermane në çështjen e refugjatëve dhe të migrimit: ...

 • Edhe më tepër mure kundër refugjatëve?

  1 Shtator, 2015

  Mijëra refugjatë ndjekin “itinerarin ballkanik” për një jetë pa luftë apo varfëri. Dhe ata do të vazhdojnë të përdorin të gjitha mjetet e mundshme për të arritur qëllimin e tyre.

  refugjatet hungariGardhi 175 km i gjatë me tel me gjemba në kufirin hungarezo-serbe është gati dy ditë para datës së planifikuar. Qeveria në Budapest është krenare – dhe dy të ...

 • Koment: skllevërit e epokës moderne

  31 Gusht, 2015

  Në bazë të dy studimeve të fundit, shumica e gjermanëve ankohen se kanë shumë pak kohë për familjen dhe shokët. Përpara se ta kërkojnë fajin tek të tjerët, ata duhet të analizojnë sjelljen e tyre, mendon Marcel Fürstenau

  colourbox

  Si e trajtojnë gjermanët kohën e tyre të lirë? Ministrja gjermane e Familjes, Manuela Schwesig donte ta dinte këtë me saktësi. Përgjigjen ...

 • ENI zbulon rezerva shumë të mëdha gazi natyror

  31 Gusht, 2015

  eniGjigandi energjitik italian, ENI, njoftoi se ka zbuluar në detin Mesdhe, pranë ujërave territoriale egjiptiane, rezervat më të mëdha nëntokësore të gazit natyral.

  Kompania ENI thotë se depozita nëntokësore shtrihet për 100 kilometra katrorë dhe mund të përmbajë 850 miliardë metër kub gaz. Pusi ku u bë është në thellësi 1450 metra në det, dhe në një distancë prej 190 ...

 • 60 vjetori i librit Guinness

  31 Gusht, 2015

  Libri GuinnessKanë kaluar 60 vjet që kur u botua për herë të parë libri Rekordet Botërore Guinness. Qysh atëherë, janë shitur më shumë se 134 milionë kopje të tij, ku përfshihen të dhëna të cilat variojnë që nga ndërtesa më e lartë në botë, këpucët më të mëdha e deri te njerëzit më të moshuar në tokë.

  112 vjeçari Yasutaro ...

 • Divorci dhe ndryshimi i konceptit të familjes

  31 Gusht, 2015

  divorciDivorci sjell pasoja negative, duke shkaktuar sëmundje psikosomatike, stres dhe depresion. Por terapistët dhe ndërmjetësit e marrëveshjeve pas divorcit thonë se ekziston një jetë edhe pas një martese të shkurorëzuar në qoftë se pranojmë se forma tradicionale e familjes ka ndryshuar.

  Ylli i muzikës rrok Gwen Stefani dhe bashkëshorti i saj muzikant Gavin Rossdale konsideroheshin një çift ideal në Hollivud.

  Por ...

 • Dhjetra emigrantë të vdekur në një kamion

  27 Gusht, 2015

  emigrantetRreth 50 emigrantë u gjetën sot të vdekur në një kamion të parkuar në Austrinë lindore, me sa duket nga asfiksimi.

  Një zëdhënës i ministrisë së brendshme austriake konfirmoi se ishte gjetur se një rimorkio kamioni në një rrugë automobilistike pranë qytetit Parndorf. Zëdhënësi tha se të vdekurit duket të jenë refugjatë.

  Zyrtarët hungarezë thanë se automjeti i gjetur në Austri ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"