LAJMET NGA BOTA

 • Fuzioni, energjia e së ardhmes

  15 Dhjetor, 2022

  Energy Fusion ExplainerShkencëtarët në mbarë botën po reagojnë ndaj lajmit se hulumtuesit në Shtetet e Bashkuara për herë të parë kanë prodhuar më shumë energji gjatë procesit të shkrirjes (fuzionit) sesa u përdor për krijimin e saj/tij. Por prodhimi i kësaj energjie, më e madhe se harxhimi i energjisë për krijimin e saj pavarësisht se në shkallë të vogël, ...

 • A mund të furnizohet bota me energji nga shkrirja e atomeve?

  15 Dhjetor, 2022

  Projekti studimor ndërkombëtar ITER - Reaktor i shkrirjes bërthamoreMe energjinë e krijuar nga shkrirja e atomeve mund të prodhohet energji e padëmshme për mjedisin. Por sasia e energjisë është e pamjaftueshme. Pas dekadash studime në SHBA u arrit tani një sukses i rëndësishëm.

   

  Ministria e Jashtme amerikane njoftoi arritjen e një suksesi të madh në teknologjinë e shkrirjes atomike. Shkencëtarët ...

 • Çfarë dihet për skandalin e korrupsionit në Parlamentin Evropian?

  14 Dhjetor, 2022

  KailiBrukseli është ende duke e marrë veten pas lajmit të fundjavës se prokurorët belgë kanë akuzuar nënpresidenten e Parlamentit Evropian, Eva Kaili dhe tre persona tjerë, përfshirë ish-pjesëtarin italian të Parlamentit Evropian, për korrupsion, spastrim parash dhe pjesëmarrje në organizatë kriminale.

   

  Akuzat dyshohet se janë të lidhura me një fushatë të sponsoruar ryshfeti nga Katari, shtet në të cilin aktualisht ...

 • Eurodeputetja Kaili mohon përfshirjen në skandalin me Katarin

  14 Dhjetor, 2022

  Kaili KatarEurodeputetja greke, Eva Kaili, e ka mohuar se ka qenë e përfshirë në një skandal të dyshuar me Katarin, mikpritësin të Kupës së Botës.

  Ajo është një nga katër të dyshuarit e akuzuar. Policia belge gjeti 1.5 milionë euro tri lokacione të bastisura gjatë ditëve të kaluara.

  Nënkryetarja greke ishte njëra nga 14 zëvendëspresidentët e Parlamentit Evropian. Me 652 vota ...

 • G-7 zotohet të rindërtojë Ukrainën

  13 Dhjetor, 2022

  Flamuri ukrainas përpara selisë së Parlamentit Evropian në Strasburg FrancëUdhëheqësit e vendeve të Grupit të Shtatëshes rikonfirmuan mbështetjen e tyre të palëkundur dhe solidaritetin me Ukrainën të hënën, duke u zotuar të plotësojnë nevojat e saj urgjente për paisje ushtarake për t’u mbrojtur nga agresioni i Rusisë.

   

  Në një deklaratë të qarkulluar nga Shtëpia e Bardhë, G-7 dënoi “sulmet e ...

 • Irani i vendos sanksione Evropës

  13 Dhjetor, 2022

  IranIrani vendosi sanksione të hënën ndaj krerëve të agjencisë së zbulimit dhe të ushtrisë së Britanisë, si dhe ndaj personaliteteve politike britanike dhe gjermane, duke iu kundërpërgjigjur kështu Evropës përpara se ajo të vendoste për sanksione të reja.

   

  Në konferencën e tij javore për shtyp, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Nasser Kanani fajësoi evropianët dhe britanikët për “ndërhyrje në punët ...

 • Arrestimet në Bruksel: Korrupsioni në qendrën e demokracisë

  13 Dhjetor, 2022

  Eva Kaili eurodeputete e PASOK grek një nga 14 nënkryetarët e deritanishëm të Parlamentit EuropianArrestimi i zëvendëspresidentes Kaili është një gotitje e fuqishme për PE. Korrupsioni në Bruksel ka shqetësuar edhe shumë të tjerë.

   

  Zëvendëspresidentes greke të Parlamentit Evropian, Eva Kaili, e arrestuar për korrupsion, i janë hequr të gjitha kompetencat zyrtare. Kështu ka vendosur kryetarja e Parlamentit, Roberta Metsola. ...

 • Kina përfshihet nga vala e Koronës

  13 Dhjetor, 2022

  Kina covid19Kina sapo hoqi dorë nga strategjia e saj rigoroze “zero covid”. Por situata po përkeqësohet me shpejtësi.

   

  Pas lehtësimit të strategjisë strikte “zero covid” në Kinë, shumë spitale po përballen me një fluks të infektuarish. Në metropolet si Pekini, Guangzhou apo Shijiazhuang, spitalet kanë pësuar tronditjen e parë prej një vale gjigande infeksionesh dhe mungese të personelit shëndetësor, shkruan ...

 • SHBA pritet të njoftojë një arritje të madhe në fushën e energjisë

  13 Dhjetor, 2022

  laboratori kaliforniDepartamenti i Energjisë i Shteteve të Bashkuara pritet të njoftojë të martën se shkencëtarët amerikanë kanë arritur të krijojnë një reaksion të fuzionit bërthamor që prodhon më shumë energji sesa konsumon, një arritje historike kjo në kërkimet prej dekadash për një mënyrë për të gjeneruar energji bërthamore të pastër dhe pa mbetje.

   

  Njoftimi i pritshëm, i raportuar fillimisht nga ...

 • NASA, kapsula Orion përfundoi me sukses misionin

  12 Dhjetor, 2022

  kapsula OrionKapsula Orinon e NASA-s bëri një kthim të shpejtë nga hëna të dielën, duke zbritur me parashutë në Paqësor, pranë brigjeve të Meksikës. Kjo i jep fund fluturimit provë që mendohet se do t’u hapë rrugën fluturimeve me astronautë në bord në orbitën hënorë.

   

  Kapsula hyri në atmosferë me një shpejtësi 32 herë më shumë se shpejtësia e zërit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"