LAJMET NGA BOTA

 • Koment: Një paketë e re ndihme për Greqinë!

  19 Gusht, 2015

  Paketa tjetër e ndihmës për Athinën do të miratohet. Por ajo nuk i vjen në ndihmë askujt mendon Henrik Böhme.

  MerkelA nuk u tha që kurrë më nuk do të rëndohen tatimpaguesit në qoftë se një bankë bie dikur në vështirësi? Ky ishte premtimi i politikës pas rrëzimit të Lehman Brothers dhe krizës globale financiare që pasoi. Me miliarda dhe ...

 • Gjermania tërheq ushtarët nga Turqia

  18 Gusht, 2015

  Gjermania dhe SHBA po përgatisin tërheqjen e tyre nga Kahramanmarasi i Turqisë. NATO e vlerëson tani si “shumë të ulët” kërcënimin nga raketat balistike nga Siria për Turqinë.

  raketa patriotKy mision jashtë vendit ka marrë fund – për ta thënë troç. Baza e tij, e quajtur në gjuhën ushtarake “urdhër”, është shkatërruar në kuptimin e mirëfilltë të fjalës. Dhe madje ...

 • Kalkulimi i Tayyip E.

  17 Gusht, 2015

  Rexhep Tajip Erdogan është njeriu më i pushtetshëm në Republikën e Turqisë. Në fakt ai dëshiron ta kthejë vendin në demokraci presidenciale. Por kjo nuk po funksionon. Ngadalë ai po i nervozon edhe aleatët.

  erdoganNuk është e papritur që bisedimet midis AKP konservatore islame dhe Partia Republikane Popullore CHP për koalicion dështuan këtë javë. Diferencat politike ishin shumë të mëdha ...

 • Rruga e vështirë e Greqisë

  15 Gusht, 2015

  TsiprasLigjvënësit gjermanë pritet të votojnë të mërkurën për të miratuar ose jo paketën e tretë të shpërtimit për Greqinë. Si ligjvënësit grekë ashtu edhe ministrat e financave të Eurozonës tani e mbështesin marrëveshjen, por Lisa Bryant njofton nga Parisi se mbeten pengesa para se kriza greke të përfundojë.

  Pas disa orë negociatash në Athinë dhe Bruksel për të mbështetur paketën ...

 • ISIS dyshohet të ketë përdorur armë kimike

  14 Gusht, 2015

  SHBA po heton nëse ISIS ka armë kimike

  armet kimikeShtetet e Bashkuara thonë se po shqyrtojnë nëse militantët e grupit Shteti Islamik përdorën armë kimike gjatë një sulmi këtë javë ndaj luftëtarëve kurdë në Irak, siç është njoftuar nga zyrtarët gjermanë.

   

  Ministria gjermane e Mbrojtjes, e cila po stërvit kurdët, tha se rreth 60 luftëtarë Peshmerga pësuan lëndime nga armë kimike ...

 • “A jemi këtu në Gjermani?”

  13 Gusht, 2015

  refugjatetPër shumë refugjatë rruga e legalizimit fillon në stacionin e Rosenheim-it. Çdo ditë policia kap aty njerëz, që kanë ikur nga lufta dhe dhuna. Kate Brady ishte në Rosenheim.

  Ndërsa treni Eurocity hyn në stacion, rreth 20 policë veshin shpejt dorashkat e gomës. Është shumë vapë në këtë ditë vere në Bavari. Duket se si djersijnë nën uniformën dhe jelekun. ...

 • Grupi egjiptian merr përgjegjësinë për ekzekutimin e kroatit

  12 Gusht, 2015

  isis kroatiNjë grup egjiptian që ka lidhje me Shtetin Islamik mori sot përgjegjësinë për ekzekutimin e një shtetasi kroat të rrëmbyer muajin e kaluar.

  Organizata ekstremiste publikoi përmes një mesazhi elektronik një fotografi ku thotë se duket ekzekutimi me prerje koke.

  Agjencia kroate e lajmeve HINA tha se nuk mund të konfirmonte nëse Tomislav Salopek, një 30-vjeçar i martuar, baba i ...

 • Mirësevini në normalitet, Google!

  12 Gusht, 2015

  Google do të quhet Alphabet. Vetëm ndryshim emri, apo fshihet më shumë pas tij? Koncerni, që dominon jetën tonë digjitale, bëhet pak më normal. Më shumë jo, mendon Henrik Bëhme.

  google alphabetTani merrni të gjithë frymë thellë. Jo se gjatë natës është krijuar një botë e re. Edhe pse u ndje një dridhje në këtë, uh internet, ndërsa evropiani normal ...

 • Google alfabetizohet

  11 Gusht, 2015

  Një koncern ndahet nga disa degë të dhe krijon firma-bijë – duke i bashkuar të gjithë nën një emër të ri – një procedurë normale. Por kur ndryshimet i bën Google-i – bota mban vesh.

  google“Google nuk është një firmë konvencionale. Dhe nuk duam të bëhemi të tillë.” Me këtë fjali themeluesi i firmës, Larry Page kumton reformën radikale në ...

 • Turqi, incidente me armë, sulmohet edhe konsullata e SHBA

  10 Gusht, 2015

  sulmet ne turqiNë Turqi, një seri sulmesh që ndodhën sot kishin në shënjestër policët dhe ushtarët, duke lënë disa të vdekur. Një tjetër incident kishte si objektiv konsullatën amerikane në Stamboll. Konsullata u qëllua me armë nga dy gra, të cilat arritën të ikin nga vendi i ngjarjes pasi policia u kundërpërgjigj, por më vonë njëra prej tyre u ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"