LAJMET NGA BOTA

 • Koment: Greqia bën amok

  2 Shkurt, 2015

  Athina përplaset me Brukselin, madje më shpejt se e priste kryeqendra e Europës. Tani duhet të zhvillohen shpejt strategji kundër këtij zhvillimi, para se Tsipras të fusë në valle të gjithë Europën, mendon Barbara Wesel.Ditë me radhë Brukseli vriste mendjen, se si duhej të hynte në bisedime me qeverinë e re. Përgjigja nga Athina tani: Nuk ka bisedime! Ministri i Financave, Yanis Varoufakis nuk do të bisedojë më me trojkën ...

 • Përhapja e sëmundjes së fruthit në SHBA

  2 Shkurt, 2015

  Mbi 100 vetë në Shtetet e Bashkuara janë infektuar me virusin e fruthit brenda këtij muaji. Përhapja e virusit ka çuar në paralajmërime nga Shtëpia e Bardhë që prindërit të vaksinojnë fëmijët.Fruthi, një sëmundje tepër ngjitëse, shfaqet me acarim të lëkurës, temperaturë dhe sekrecione nga hundët. Deri tani virusi nuk ka shkaktuar të vdekur.

  Mbi 90 raste janë diagnostikuar në Kaliforni, ku zyrtarët lokalë thonë se virusi është përcjellë përmes infektimeve ...

 • Mjekimi në bazë të specifikave gjenetike

  2 Shkurt, 2015

  Presidenti Barack Obama po kërkon që të investohen 215 millionë dollarë për një nismë të re të shëndetësisë, e cila do të ndihmonte në përshtatjen e trajtimit mjekësor të njerëzve me gjenet e tyre.Presidenti Obama propozoi sot që shumica e fondeve t’i jepet Institutit Kombëtar të Shëndetësisë dhe degës së tij, Institutit Kombëtar të Kancerit, për krijimin e “ilaçit të saktë”, një trajtim që do të zëvendësonte trajtimin me një ...

 • Hungaria – Ndërmjet Rusisë dhe BE

  2 Shkurt, 2015

  Marrëdhëniet mes Hungarisë e BE janë të ftohta. Për herë të parë të hënën Angela Merkel shkon në Budapest për t’u takuar me Viktor Orbán. Kjo nuk është një vizitë normale, sepse kreu i qeverisë tenton drejt Rusisë.Hungaria prej vitesh ka qenë një shqetësim politik për Bashkimin Evropian. Kryeministri Viktor Orban, që erdhi në pushtet në fillim të vitit 2010 me një shumicë prej dy të tretash, e ka ndryshuar ...

 • Koment: etja për të dhëna e Facebook-ut

  2 Shkurt, 2015

  Facebook kërkon sa më shumë të dhëna. Përdoruesit ose do ta pranojnë këtë, ose do të largohen prej tij. Pakti faustian midis gjigantëve të internetit dhe përdoruesve bëhet gjithnjë e më i qartë, mendon Matthias von Hein.Ti nuk je klient i koncerneve të internetit, ti je produkti i tyre. Kështu është shprehur në mënyrë konçize pionieri i internetit Jaron Lanier. Këtë mesazh qendror e bën të ditur që në faqen ...

 • Lidhjet e Syrizas me radikalët e Rusisë

  30 Janar, 2015

  Vëzhguesit e zhvillimeve në Evropë e kanë kuptuar menjëherë se Qeveria e re e Greqisë, e udhëhehqur nga partia e majtë, Syriza, mund të thyejë solidaritetin e brishtë të Bashkimit Evropian në ndëshkimin e agresionit rus në Ukrainë.Emailet që kanë rrjedhur së fundi, kanë zbuluar disa lidhje të gjata të Syrizas me ideologun e Lëvizjes Euroaziatike, Aleksandr Dugin, i cili ka lidhje me Kremlinin, si dhe me oligarkun rus, Konstantin ...

 • Frikë nga efekti domino i Athinës

  30 Janar, 2015

  Shumë qeveri në Evropën veriore kanë frikë se fitorja e Syriza në Greqi mund të shkaktojë një valë anti-kursimesh në vende të tjera. Në këtë rast është në rrezik e gjithë politika evropiane e kursimeve.Zgjedhja e Aleksis Tsipras në Greqi është për shumë qeveri evropiane një aksident dhe madje mjaft i rëndë. Në zgjedhjet e kaluara, në vitin 2012, kur hyri Syriza, udhëheqës evropianë me orientime politike të ndryshme, si ...

 • Uniteti i brishtë i BE-së

  30 Janar, 2015

  Vëzhguesit druhen, se kundërshtimi i Athinës për sanksione të reja ndaj Rusisë, mund të shënojë fundin e unitetit në BE. Siqodoftë në Bruksel u arrit kompromisi dhe u evitua një përplasje edhe më e madhe.Diskutimet nuk ishin dhe aq të lehta, tha ministri i Jashtëm gjerman Frank-Walter Steinmeier, pas takimit të posaçëm me homologët e tij evropianë në Bruksel. “Ishte shumë e vështirë të ruhej uniteti”, shtoi ai. Në takimin ...

 • Sanksionet nuk janë problemi kryesor i Rusisë

  30 Janar, 2015

  BE diskuton për sanksione të reja kundër Rusisë, 35t njoftojnë për një recesion të rëndë në mbretërinë e Putinit. Deri në çfarë mase janë evropianët shkaktarë të kësaj krize?Nëse këto ditë 35t evropiane njoftojnë se ekonomia ruse kërcënohet nga një recesion i rëndë për shkak të sanksioneve perëndimore dhe rënies së çmimit të naftës, pa dyshim që kanë të drejtë. Por nëse në lajmet e shumta dhe madje edhe në ...

 • Raporti i përvitshëm i Human Rights Watch

  30 Janar, 2015

  Organizata ndërkombëtare “Human Rights Watch” thotë se qeveritë e botës bëjnë gabime serioze, kur sakrifikojnë të drejtat e njeriut në emër të forcimit të masave të sigurisë.Në raportin vjetor për të drejtat e njeriut në botë të publikuar sot, grupi thotë se Nigeria, Iraku, Siria, Israeli dhe Shtetet e Bashkuara janë mes vendeve që shfrytëzojnë shqetësimet për sigurinë për të justifikuar shkeljen e të drejtave të njeriut.

  Sipas Drejtorit Ekzekutiv të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"