LAJMET NGA BOTA

 • Samiti G7: Idil alpin dhe politikë botërore

  4 Qershor, 2015

  Shkëlqim alpesh, wellness dhe kuzhinë e shijshme. Me shumë madhështi dhe luks pritet samiti i G7. Të fshehur në luginën e largët të Elmaut takohen të mëdhenjtë e politikës botërore. Por kjo nuk u pëlqen të gjithëve.

  Pallati Elmau G7Gjatë samitit G7 e tërë bota i ka sytë nga Bavaria. E thënë më saktë nga Elmau, një luginë e vogël ...

 • Blinken: 10 mijë militantë janë vrarë në fushatën kundër ISIS-it

  3 Qershor, 2015

  Zëvendës sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, tha se militantët kanë pësuar humbje që nga fillimi i fushatës në gusht të vitit të kaluar.

  BlinkenZëvendës sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken tha të mërkurën se mbi 10 mijë militantë të grupit Shteti Islamik, janë vrarë gjatë fushatës kundër tij.

  Ai i bëri këto komente në një intervistë për median franceze, një ...

 • Jep dorëheheqjen Presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter

  3 Qershor, 2015

  BlatterSepp Blatter, president i federatës botërore të futbollit, FIFA dha sot papritur dorëheqjen në vorbullën e një skandali korrupsioni. Ai tha se FIFA ka nevojë për një “ristrukturim të thellë”.

  Blatter u rizgjodh për një mandat të pestë vetëm katër ditë më parë. Ai bëri thirrje për një një seancë të jashtëzakonshme të Kongresit të federatës së futbollit për të ...

 • Ilaçe të reja për trajtimin e kancerit

  3 Qershor, 2015

  kancerMjekët në Britani kanë përshëndetur rezultatet nga testimi i disa ilaçeve të reja për trajtimin e kancerit. Kanali televiziv britanik, Sky News njofton se gjatë provave, procesi i njohur si imuno-terapia që përdor sistemin imunitar për të sulmuar qelizat kanceroze, ishte i efektshëm në zvoglimin e tumorit.

  Gjatë një prove të drejtuar nga mjekët britanikë, procesi i njohur si imuno-terapia, ...

 • Tensione të reja në Republikën e Moldavisë

  2 Qershor, 2015

  Në Veri të Republikës së Moldavisë është parashikuar të mbahet një referendum për më shumë autonomi. Kjo inisiativë simbolizon tendencat separatiste në rritje dhe tensionet e reja në raportin e Moldavisë me Rusinë.

  MoldaviaNë 1 nëntor të këtij viti, qytetarët e Balti-t, qytetit të dytë për nga madhësia të Moldavisë do të marrin pjesë në një referendum për më shumë ...

 • Kinë: Mbytet një anije më qindra pasagjerë

  2 Qershor, 2015

  Anija u mbyt gjatë një udhëtimi në lumin Yangtze gjatë një stuhie që po pengon edhe përpjekjet e ekipeve të shpëtimit.

  familjaret e te mbyturve ne kineEkipet e shpëtimit në Kinë, vazhduan të martën kërkimet për të mbijetuar pasi që një anije me 450 pasagjerë u mbyt gjatë një stuhie në lumin Yangtze.

  Agjencia e lajmeve Xinhua, tha se vetëm 12 ...

 • Kërkohen me urgjencë: infermierë të huaj!

  2 Qershor, 2015

  Ata vijnë nga Spanja, Polonia ose Kroacia, janë thuajse të gjithë të huaj dhe kërkohen me urgjencë në përkujdesjen shëndetësore. Por numri i tyre është i vogël. Fajin e mbajnë para së gjithash punëdhënësit gjermanë.

  infermiere te huajaSipërmarrjet gjermane e kanë të vështirë përshtatjen me tregun global të punës. Vërtet që ndalimi dikur i rreptë i kërkimit të punonjësve të ...

 • Dita ndërkombëtare pa duhan

  1 Qershor, 2015

  pa duhanDita ndërkombëtare Pa Duhan më 31 maj është një ditë për duhanpirësit për të menduar lidhur me zakonin e tyre – dhe për ta lënë atë të paktën për 24 orë. Por cilat janë disa prej strategjive që i ndihmojnë njerëzit ta lënë duhanin?

  Nuk është sekret se përdorimi i duhanit dëmton shëndetin. Por, shumica e njerëzve, e kanë ...

 • Rrëzimi i avionit MH17: Kremlini me gjasë fallsifikoi pamjet satelitore

  1 Qershor, 2015

  Manipulime si në filma me agjentë? Rusia bën përgjegjëse Ukrainën për rrëzimin e avionit të shoqërisë malajziane, MH17. Por sipas një analize të pavarur: Pamjet satelitore u manipuluan.

  pamje satelitoreQeveria ruse sipas të gjitha gjasave ka manipuluar pamjet satelitore që lidhen me rrëzimin e avionit MH17 në 17 korrik 2014 në lindje të Ukrainës, me qëllim që të provonte fajin ...

 • Lavrov kritikon BE-në

  1 Qershor, 2015

  LavrovMinistri i Jashtëm rus Sergei Lavrov kritikoi Bashkimin Evropian për publikimin e një liste të zyrtarëve evropianë që ndalohen të udhëtojnë në Rusi. Ai i bëri komentet sot në Moskë gjatë një takimi me homologun e tij italian Paolo Gentiloni për të diskutuar mbi marrëdhëniet dypalëshe.

  Ministri i Jashtëm i Italisë Paolo Gentiloni tha pas një takimi me biznesmenët italianë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"