LAJMET NGA BOTA

 • Ashpërsohet konflikti në lindje të Ukrainës – Sidoqoftë bisedimet ende vazhdojnë!

  23 Janar, 2015

  Në lindje të Ukrainës duhet të pasojnë hapat për qetësimin e situatës – ky është konkluzioni i vakët i takimit në Berlin. Pas viktimave të fundit civile në Donjeck, kjo duhet të ndodhë urgjentisht, mendon Bernd Johann.Ministrat e jashtëm të Rusisë dhe Ukrainës e kanë shumë të vështirë të gjejnë një gjuhë të përbashkët. Por të paktën ata mundën të bien dakord mbi një deklaratë të përbashkët. Në të ata ...

 • Koalicioni kundër IS-it takohet në Londër

  22 Janar, 2015

  Çështja e luftëtarëve të huaj që u bashkohen militantëve në lindjen e mesme do të jetë ndër temat kryesore të takimitSekretari amerikan i shtetit John Kerry dhe sekretari i jashtëm britanik Philip Hammond janë mikpritësit e një takimi në Londër për të diskutuar përparimin dhe strategjitë e koalicionit ndërkombëtar, që punon për të mposhtur grupin e njohur si Shtetit islamik.

  Zyrtarë të lartë të departamentit amerikan të shtetit thanë se mbi ...

 • Blerja e obligacioneve shtetërore – Vendim i rëndësishëm i Bankës Qendrore Europiane

  22 Janar, 2015

  Këshilli i Bankës Qendrore Europiane në takimin e parë të këtij viti lidhur me politikën monetare diskuton programin e masave për blerjen e obligacioneve shtetërore.Banka Qendrore Europiane (BQE) ka një kuti të vogël, por të çmuar instrumentash, të cilat i përdor rregullisht në afate të caktura kohore presidenti i saj. Megjithatë Mario Draghi ka provuar potuhuajse çdo mjet deri tani e me suksesin ai ende nuk është i kënaqur. Ai ...

 • Përmirësimi i cilësisë së jetesës përmes inovacionit

  22 Janar, 2015

  Çfarë është mendim inovativ? Në forumin ndërkombëtar të Gjermanisë në Berlin 200 ekspertë dhe kancelarja Merkel vranë mendjen për këtë pyetje. S’është për t’u habitur, sepse ka shumë përgjigje.Angela Merkel donte ta shihte nga afër. “A mund të ma jepni ta shoh një makinë të tillë?”, pyeti kancelarja gjermane sipërmarrësin indo-kanadez, Sunseet Singh Tuli, kur ai i tregoi asaj për kompjuterin e tij tabletë, që kushton vetëm 35 dollarë amerikanë. ...

 • Poroshenko: 9 mijë trupa ruse në Ukraine

  22 Janar, 2015

  Presidenti i Ukrainës tha se në vendin e tij ndodhen mbi 9 mijë trupa ruse.Duke folur sot në Forumin Ekonomik që po mbahet në Davos të Zvicrës, presidenti Petro Poroshenko tha se Rusia po ashtu ka dërguar mbi 500 tanke, artileri të rëndë dhe automjete të blinduara për personelin në Ukrainën Lindore, ku forcat qeveritare janë duke luftuar me kryengritësit pro-rusë.

  Ai e akuzoi Rusinë për “agresion,” dhe kërkoi që ajo ...

 • Islamizim prej katolikëve?

  22 Janar, 2015

  Qeveria gjermane ka paraqitur raportin e miigracionit për vitin 2013. Ai tregon se kush ka ardhur nga ku në Gjermani dhe kush është larguar. “Pegida” duhet të mbetet e çuditur, mendon Felix Steiner.Kur në mbrëmje në rrugët e Lajpcigut të protestojnë sërish mijëra qytetarë kundër gjoja “islamizimit të Perëndimit”, u duhet hedhur para këmbëve raporti i fundit të qeverisë gjermane për migracionin, dhe kur të pengohen t’i hedhin sytë në ...

 • Fjalimi i Presidentit Obama: Ide të reja, sfida dhe shpresa për të ardhmen

  22 Janar, 2015

  Presidenti Barack Obama mbajti fjalimin për gjendjen e vendit, i pari para një sesioni të Kongresit që mbizotërohet nga republikanët, pasi ata morën kontrollin e Senatit dhe Dhomës së Përfaqësuesve.Në prag të fjalimit, anketat tregonin se popullariteti i tij është rritur falë përmirësimit të ekonomisë. Si rrjedhojë, fjalimi i tij u përqendrua gjerësisht tek sukseset në vend dhe në tema të tilla si propozimi për rritjen e taksave të të ...

 • Fjalimi i Presidentit Obama: Ide të reja, sfida dhe shpresa për të ardhmen

  21 Janar, 2015

  Presidenti Barack Obama mbajti fjalimin për gjendjen e vendit, i pari para një sesioni të Kongresit që mbizotërohet nga republikanët, pasi ata morën kontrollin e Senatit dhe Dhomës së Përfaqësuesve.Në prag të fjalimit, anketat tregonin se popullariteti i tij është rritur falë përmirësimit të ekonomisë. Si rrjedhojë, fjalimi i tij u përqendrua gjerësisht tek sukseset në vend dhe në tema të tilla si propozimi për rritjen e taksave të të ...

 • Ofensiva online e Obamës

  21 Janar, 2015

  Barack Obama mbajti të martën fjalimin mbi gjendjen e kombit. Si çdo vit ai foli për konceptet bazë të politikës së tij. Kësaj rradhë marketimi i fjalimit ishte më i rëndësishëm se vetë përmbajtja.Është traditë politike në Shtetet e Bashkuara: Kushtetuta amerikane përcakton që presidenti të mbajë një herë në vit një fjalim para dy dhomave të Kongresit mbi gjendjen e kombit. Në vitet 1930-të amerikanët vinin veshin pranë radios ...

 • FMN ul parashikimet ekonomike për vitin 2015

  21 Janar, 2015

  Fondi Monetar Ndërkombëtar ka ulur parashikimin për rritjen ekonomike globale për vitin 2015, por ende pret që ekonomia botërore në përgjithësi të forcohet këtë vit. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Bill Ide njofton nga Pekini.Ekonomisti më i lartë i FMN-së thotë se ekonomia botërore po përballet me “valë të forta dhe komplekse” nga rënia e çmimit të naftës dhe sfidat e vazhdueshme të ekonomive të Evropës dhe Japonisë.

  Ndërsa FMN ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"