LAJMET NGA BOTA

 • Egoizëm diletantesk

  1 Korrik, 2015

  Aleksis Cipras nuk ka më parasysh të mirën e popullit grek, por vetëm mbijetesën e partisë së tij Syriza. Megjithatë prapa skenës në Athinë sundon prej kohësh frika, mendon Spiros Moskovou.

  CiprasDiçka nuk shkon në shtetin Greqi. Një qeveri e sapozgjdhur populiste premtoi në fillim të shkurtit, se do ta mbajë vendin e falimentuar në Eurozonë, dhe njëkohësisht se do ...

 • SHBA e shqetësuar për Greqinë

  1 Korrik, 2015

  Ekonomia amerikane nuk ka rrezik të ketë humbje për shkak të krizës së borxhit grek. Por në Uashington u druhen pasojave gjeopolitike, në qoftë se Greqia del nga Eurozona.

  greqia shtatorePresidenti i SHBA, Barack Obama, në bisedat telefonike me kryetarët e qeverive franceze dhe gjermane Hollande dhe Merkel, vuri në dukje rëndësinë, që ka mbajtja e Greqisë në zonën e ...

 • Greqia buzë humnerës ekonomike

  1 Korrik, 2015

  Pasi BQE ka ngrirë kreditë emergjente për Greqinë, bankat greke do të qëndrojnë të mbyllura një javë. Çfarë do të ndodhë më pas, nuk e di askush.

  alpha bankDetajet nuk dihen ende, por është e qartë se transferimi i parave në vendet e tjera evropiane do të kufizohet. Edhe brenda vendit firmat mund të tërheqin, ose të transferojnë, shuma të ...

 • Mungon vullneti? Koment mbi krizën greke:

  30 Qershor, 2015

  Aty ku ka vullnet, ka dhe një rrugë – këtë fjali kaq të sprovuar për krizën greke, kancelarja Merkel e ka zëvendësuar me një fjali tjetër të njohur: Dështon euro, dështon Europa. Me të drejtë mendon Dagmar Engel.

  eu greqiaKu është gruaja më e fuqishme e Europës në fillim të kësaj jave vendimtare? Në titujt kryesorë të gazetave greke sidoqoftë ...

 • Dhrahmia nuk është alternativë

  30 Qershor, 2015

  drahmaKa disa ekspertë të ekonomisë që përpiqen prej kohësh t’ua rikthejnë grekëve dashurinë për dhrahminë. Por a është vërtet alternativë kthimi i Greqisë në valutën e dikurshme?

  Dalja e Greqisë nga eurozona, i ashtuquajturi “grexit” po bëhet gjithnjë e më realiste e ndoshta nuk do të jetë edhe aq spektakolare, pasi veprimet do të kryhen fillimisht vetëm në nivelin teknik. ...

 • Propozimet e BE-së për Greqinë

  30 Qershor, 2015

  beKomisioni Evropian, publikoi propozimet e fundit të bëra nga kreditorët para se Greqia të ndërpriste bisedimet me ta.

  Propozimet për masat fiskale përfshinin uljen e shpenzimeve tavan për ushtrinë, reformimin e tatimit mbi të ardhurat dhe rritjen e taksës mbi korporatat nga 26 në 28 për qind.

  Përsa i përket reformës së pensioneve, propozimet parashikonin masa të forta për të shkurajuar ...

 • Merkel e zhgënjyer nga grekët: Europa jeton nga kompromisi

  30 Qershor, 2015

  MerkelPas shpalljes së referendumit nga kryeministri Aleksis Tsipras, Greqia është vendosur në qendër të debatit në Berlin. Në zyrën e kancelares gjermane u zhvillua një takim urgjent për Greqinë. Si po reagon Merkel?

  Kriza u ashpërsua me tërheqjen e papritur të negociatorëve grekë nga tryeza e bisedimeve në Bruksel në mesnatën e së shtunës dhe paralelisht me këtë erdhi edhe ...

 • Qëndrimi amerikan ndaj krizës greke

  30 Qershor, 2015

  Jack LewSekretari amerikan i Thesarit Jack Lew i kërkoi kryeministrit grek Aleksis Tsipras për të gjetur zgjidhje “të qëndrueshme” për krizën financiare greke për hir të ekonomisë globale.

  Korrespondenti i Zërit të Amerikës Victor Beattie njofton se tregjet e aksioneve janë duke reaguar negativisht ndaj mbylljes së bankave greke dhe ngërçit mes Athinës dhe Bashkimit Evropian, ndërsa afrohet afati i ...

 • Paqartësi dhe pasiguri për të ardhmen e Greqisë

  29 Qershor, 2015

  greqiZyrtarët e lartë evropianë kanë shprehur zhgënjim nga veprimi i papritur i kryeministrit Tsipras për të shpallur një referendum për reformat. E ardhmja e Greqisë në Euro është bërë më e pasigurtë se kurrë dhe vendi ndodhet në mes të njërës nga krizat më të rënda financiare në botë prej shumë vitesh.

  Evropa shpreh zhgënjim dhe bën thirrje për votë ...

 • Çfarë ndodh nëse Greqia del nga Eurozona?

  29 Qershor, 2015

  greqia ftSkenari profetizohet prej kohësh, por çfarë ndodh saktësisht kur një vend lë Eurozonën? “Financial Times” e nis shpjegimin e saj nga situata në tregjet financiare, ku një monedhe të re do t’i duhet më së pari një kod i ri, i cili të identifikohet nga kompjuterët për shkëmbime tregtare e pagesa.

  Me këtë çështje ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"