LAJMET NGA BOTA

 • Motra e udhëheqësit suprem të Iranit dënon shtypjen e protestave

  9 Dhjetor, 2022

  KhameneiMotra e udhëheqësit suprem të Iranit ka dënuar shtypjen e protestave në Iran dhe i ka bërë thirrje Gardës Revolucionare të tërhiqet, sipas një letre të publikuar nga djali i saj në Francë.

   

  Në letrën e shkruar në dhjetor të këtij viti, Badri Hosseini Khamenei, e cila jeton në Iran, kritikon mënyrën se si Republika Islamike është ngritur që nga ...

 • Sulme me dronë ndaj vendndodhjeve strategjike në Rusi

  7 Dhjetor, 2022

  aeroport në rajonin jugor rus të KurskutPresidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy vizitoi të martën një qytet në lindje të vendit, pranë vijës së frontit, në një shfaqje të dukshme force të Kievit. Ky zhvillim vjen ndërsa Moska njoftoi se për të dytën ditë me radhë ishin goditur me dronë pika strategjike brenda territorit rus.

   

  Një zjarr shpërtheu në një aeroport në ...

 • Irani shpërbën Policinë e Dokeve dhe të Zakoneve

  5 Dhjetor, 2022

  IranE ashtuquajtura Polici e Dokeve dhe e Zakoneve kontrollonte kryesisht respektimin e kodit të veshjes për gratë.Presidenti Ebrahim Raisi zhvilloi një samit krize.

   

  Sipas Prokurorit të Përgjithshëm të Iranit Policia e Dokeve dhe e Zakoneve, e cila ishte kryesisht përgjegjëse për zbatimin e kodeve të veshjes për gratë, është shpërbërë. “Policia e Dokeve dhe e Zakoneve është shpërbërë, por gjyqësori ...

 • Presidentët Biden e Macron të bashkuar kundër Rusisë, bisedojnë për mosmarrëveshjet tregtare

  2 Dhjetor, 2022

  Biden MacronPresidenti amerikan Joe Biden dhe homologu i tij francez Emmanuel Macron u zotuan të mbajnë një front të bashkuar kundër Rusisë të enjten mes shqetësimeve në rritje për rënien e mbështetjes për përpjekjet luftarake të Ukrainës në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë. Presidenti Biden sinjalizoi gjithashtu se ai mund të jetë i gatshëm të modifikojë aspekte të legjislacionit ...

 • Agjencia Federale e Punës angazhohet për më shumë punëtorë të huaj

  30 Nentor, 2022

  Andrea Nahles drejtuese e Agjencisë Federale të PunësAgjencia Federale e Punës në Gjermani pohon, se ekonomia dhe kompanitë e mesme mbështesin ardhjen e fuqisë punëtore nga vendet e tjera. Ekonomia nuk mund të funksionojë në formën e tanishme pa punëtorët shtesë.

   

  Shefja e Agjencisë Federale të Punë, Andrea Nahles, bën thirrje për më shumë emigracion në Gjermani. “Për shkak të ...

 • Indonezi, fushata e imunizimit ndaj poliomielitit goditet nga dezinformatat mbi sëmundjen

  30 Nentor, 2022

  poliomielitShfaqja e disa rasteve me poliomielit ka nxitur një fushatë të re imunizimi në Indonezi, një vend ku rreth 10 vite më parë, sëmundja ngjitëse u deklarua e zhdukur. Por fushata po ndesh në probleme kryesisht në një provincë konservatore, dhe autoritetet fajësojnë për këtë dezinformimin e përhapur se vaksina bie ndesh me besimet fetare.

   

  Shumë fëmijë, shoqëruar nga prindërit ...

 • NATO forcon mbrojtjen në të gjithë Evropën

  29 Nentor, 2022

  sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens StoltenbergMinistrat e Jashtëm të NATO-s do të takohen për dy ditë me radhë në kryeqytetin e Rumanisë, Bukuresht, duke filluar nga dita e martë. Ata pritet të zotohen për mbështetje të vazhdueshme për Ukrainën kundër agresionit rus.

   

  Në një konferencë shtypi të hënën, pas një takimi me Presidentin e Rumanisë Klaus Iohannis, sekretari i ...

 • Gjenerali iranian pranon: në protesta kanë vdekur 300 persona

  29 Nentor, 2022

  Gjeneral iranian Amir Ali HajizadehGjeneral iranian Amir Ali Hajizadeh ka pranuar se më shumë se 300 persona janë vrarë gjatë trazirave mbarëkombëtare në Iran. Ky përbën rastin e parë në dy muaj kur flitet zyrtarish mbi numrin e viktimave.

   

  Gjeneral Hajizadeh, komandant i divizionit të hapësirës ajrore pranë Gardës Revolucionare, citohej nga një faqe interneti me lidhje me gardën, të ...

 • Gëzuar 28 Nëntorin!

  28 Nentor, 2022

  flamuri

  Më 28 nëntor 1443 i madhi Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ngriti flamurin kombëtar në kalanë e Krujës.

  Më 28 nëntor 1912, Ismail Qemali ngriti flamurin në Vlorë dhe shpalli pavarësinë e Shqipërisë.

  Gëzuar e për Shumë Vjet Festën e Flamurit!

  Gëzuar festën e pavarësisë!

 • Parlamenti Europian kërkon reformimin e procesit të vendimarrjes për anëtarësimin

  25 Nentor, 2022

  PEParlamenti Evropian i rekomandon Bashkimit Evropian “të shfuqizojë kërkesën për të vendosur unanimisht lidhur me progresin e vendeve individuale në procesin e anëtarësimit.”

   

  Në deklaratën për shtyp pas përfundimit të punimeve të sesionit plenar më 23.11. kushtuar strategjisë së re të zgjerimit, theksohet që Parlamenti Evropian i rekomandoi BE, “reformimin e procesit të vendimmarrjes për anëtarësim dhe avancimin e negociatave të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"