LAJMET NGA BOTA

 • Analizë e re për zbulimin e viruseve

  5 Qershor, 2015

  analiza e gjakutÇdo virus mund të zbulohet duke analizuar një pikë gjaku. Jessica Berman e Zërit të Amerikës njofton mbi një analizë të re që u tregon mjekëve historinë e infeksioneve virale në të kaluarën, që mund të sjellin sëmundje më serioze në të ardhmen.

   

  Analiza e re e gjakut, e quajtur VirScan, zbulon mbi 1000 variacione të ndryshme virale ...

 • Një metodë e re 3D për rigjenerimin e kockave

  4 Qershor, 2015

  kockat 3dSekretari amerikan i Shtetit, John Kerry theu këmbën në një aksident me biçikletë në Evropë gjatë fundjavës.

  Kryediplomati pritet ta marrë veten plotësisht. Por për t’u shëruar atij mund t’i duhet më shumë sesa ta vërë këmbën në allçi. Fraktura më të ndërlikuara mund të kenë nevojë vida metalike, shufra ose pllaka për të mbajtur kockën pa lëvizur.  Kur ...

 • Samiti G7: Idil alpin dhe politikë botërore

  4 Qershor, 2015

  Shkëlqim alpesh, wellness dhe kuzhinë e shijshme. Me shumë madhështi dhe luks pritet samiti i G7. Të fshehur në luginën e largët të Elmaut takohen të mëdhenjtë e politikës botërore. Por kjo nuk u pëlqen të gjithëve.

  Pallati Elmau G7Gjatë samitit G7 e tërë bota i ka sytë nga Bavaria. E thënë më saktë nga Elmau, një luginë e vogël ...

 • Blinken: 10 mijë militantë janë vrarë në fushatën kundër ISIS-it

  3 Qershor, 2015

  Zëvendës sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, tha se militantët kanë pësuar humbje që nga fillimi i fushatës në gusht të vitit të kaluar.

  BlinkenZëvendës sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken tha të mërkurën se mbi 10 mijë militantë të grupit Shteti Islamik, janë vrarë gjatë fushatës kundër tij.

  Ai i bëri këto komente në një intervistë për median franceze, një ...

 • Jep dorëheheqjen Presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter

  3 Qershor, 2015

  BlatterSepp Blatter, president i federatës botërore të futbollit, FIFA dha sot papritur dorëheqjen në vorbullën e një skandali korrupsioni. Ai tha se FIFA ka nevojë për një “ristrukturim të thellë”.

  Blatter u rizgjodh për një mandat të pestë vetëm katër ditë më parë. Ai bëri thirrje për një një seancë të jashtëzakonshme të Kongresit të federatës së futbollit për të ...

 • Ilaçe të reja për trajtimin e kancerit

  3 Qershor, 2015

  kancerMjekët në Britani kanë përshëndetur rezultatet nga testimi i disa ilaçeve të reja për trajtimin e kancerit. Kanali televiziv britanik, Sky News njofton se gjatë provave, procesi i njohur si imuno-terapia që përdor sistemin imunitar për të sulmuar qelizat kanceroze, ishte i efektshëm në zvoglimin e tumorit.

  Gjatë një prove të drejtuar nga mjekët britanikë, procesi i njohur si imuno-terapia, ...

 • Tensione të reja në Republikën e Moldavisë

  2 Qershor, 2015

  Në Veri të Republikës së Moldavisë është parashikuar të mbahet një referendum për më shumë autonomi. Kjo inisiativë simbolizon tendencat separatiste në rritje dhe tensionet e reja në raportin e Moldavisë me Rusinë.

  MoldaviaNë 1 nëntor të këtij viti, qytetarët e Balti-t, qytetit të dytë për nga madhësia të Moldavisë do të marrin pjesë në një referendum për më shumë ...

 • Kinë: Mbytet një anije më qindra pasagjerë

  2 Qershor, 2015

  Anija u mbyt gjatë një udhëtimi në lumin Yangtze gjatë një stuhie që po pengon edhe përpjekjet e ekipeve të shpëtimit.

  familjaret e te mbyturve ne kineEkipet e shpëtimit në Kinë, vazhduan të martën kërkimet për të mbijetuar pasi që një anije me 450 pasagjerë u mbyt gjatë një stuhie në lumin Yangtze.

  Agjencia e lajmeve Xinhua, tha se vetëm 12 ...

 • Kërkohen me urgjencë: infermierë të huaj!

  2 Qershor, 2015

  Ata vijnë nga Spanja, Polonia ose Kroacia, janë thuajse të gjithë të huaj dhe kërkohen me urgjencë në përkujdesjen shëndetësore. Por numri i tyre është i vogël. Fajin e mbajnë para së gjithash punëdhënësit gjermanë.

  infermiere te huajaSipërmarrjet gjermane e kanë të vështirë përshtatjen me tregun global të punës. Vërtet që ndalimi dikur i rreptë i kërkimit të punonjësve të ...

 • Dita ndërkombëtare pa duhan

  1 Qershor, 2015

  pa duhanDita ndërkombëtare Pa Duhan më 31 maj është një ditë për duhanpirësit për të menduar lidhur me zakonin e tyre – dhe për ta lënë atë të paktën për 24 orë. Por cilat janë disa prej strategjive që i ndihmojnë njerëzit ta lënë duhanin?

  Nuk është sekret se përdorimi i duhanit dëmton shëndetin. Por, shumica e njerëzve, e kanë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"