LAJMET NGA BOTA

 • Koment: Turqia bën autogola

  27 Prill, 2015

  erdoganMe kërcënimet ndaj Gjermanisë dhe aktorëve të tjerë ndërkombëtarë për shkak të vlerësimit të tyre në masakrën e Armenisë, Turqia ka shkaktuar dëm të konsiderueshëm, mendon Thomas Seibert.

  Rrallë ka sulmuar në mënyrë retorike Turqia brenda një kohe kaq të shkurtër kaq shumë aktorë të ndryshëm ndërkombëtarë. Papa mori pjesën e tij njësoj si Parlamenti i BE, pastaj e pati ...

 • Studiuesit e vërtetojnë mitin “gjaku i ëmbël” për mushkonjat

  27 Prill, 2015

  miskonjaMe rritjen e temperaturave mushkonjat shfaqen përsëri. Se sa shepsh pickohemi prej tyre, e përcaktojnë genet tona, konstaton një studim.

  “E ke gjakun e ëmbël!” Ato që vuajnë nga të pickuarit e mushkonjave, e kanë dëgjuar disa herë këtë frazë dhe shpesh kanë vënë buzën në gaz, sikur të donin ta largonin nga vetja këtë bezdisje.

  Tani studiuesit kanë siguruar prova ...

 • Teleskopi i hapësirës James Webb

  24 Prill, 2015

  Teleskopi i hapsiresMë 24 prill të këtij viti, do të shënohet 25 vjetori i teleskopit Hubble. Ndërsa ai vazhdon të mbledhë të dhëna dhe imazhe, pasardhësi i tij është duke u përgatitur për nisjen në hapësirë. Teleskopi i hapësirës James Webb, që mban emrin e njeriut  i cili drejtoi NASA-n në vitin 1960, është duke u ndërtuar dhe testuar ...

 • Operacion antiterrorist në kufirin Pakistan-Afganistan

  24 Prill, 2015

  ObamaNjë operacion i kundërterrorizmit amerikan në janar, shkaktoi aksidentalisht vdekjen e dy pengjeve – një punonjës amerikan i ndihmave dhe një italian – që mbaheshin peng nga al-Kaida në kufirin mes Afganistanit dhe Pakistanit, tha Shtëpia e Bardhë.

  Presidenti Barack Obama kërkoi ndjesë personalisht për incidentin. Në një deklaratë zyrtare thuhej se vdekja e dy pengjeve të ...

 • Rrugëtimi i imigrantëve për në Evropë

  24 Prill, 2015

  Imigrantë nga Afrika dhe vende të tjera po gjejnë rrugë të ndryshme për në Bashkimin Evropian në kërkim të një jete më të mirë. Agjencia Associated Press ndoqi një grup klandestinësh për të dokumentuar përpjekjet e tyre përmes Ballkanit perendimor për në Hungari. Imigrantët filluan ta përdornin këtë rrugë rreth katër vjet më parë. Qysh atëherë, është bërë rruga e dytë më popullore për kalimin në Evropën perendimore, pas asaj të ...

 • Bundestagu gjerman: t’i jepet fund vdekjes në Mesdhe

  24 Prill, 2015

  BundestaguVdekja e qindra refugjatëve në Mesdhe i preokupon të gjithë në politikën gjermane. Në Bundestag (parlamenti gjerman) deputetët diskutuan, se si mund të parandalohen në të ardhmen katastrofa të tilla.

  Kampe pranimi në Afrikën e Veriut, misione ushtarake kundër kontrabandistëve, apo tragete që vijnë nga Afirka në Europë – ka shumë ide dhe propozime, se si mund të parandalohen në ...

 • Akuzat kundër Gazpromit dhe rreziku për më shumë tensione

  23 Prill, 2015

  PutinBashkimi Evropian ka akuzuar gjigandin shtetëror të gazit rus, Gazprom, për shkelje të rregullave të monopolit – hap që ka gjasa të përkeqësojë edhe më shumë tensionet midis Moskës dhe Perëndimit.

  Bashkimi Evropian dyshon se Gazpromi abuzon me pozitën e tij dominuese në treg për të nxjerrë çmime më të larta nga vendet evropiane, që mbështeten në gazin rus, ...

 • Turqia bën thirrje që Pres. Obama të mos përdorë fjalën “genocid”

  23 Prill, 2015

  turqia mevlut kerryAnkaraja po shqetësohet gjithmonë e më shumë se Presidenti Barack Obama mund të ndjekë shembullin e Papa Françeskut dhe të Parlamentit Evropian në përdorimin e fjalës “genocid” me rastin e 100 vjetorit të fillimit të vrasjeve masive të armenëve më 24 prill. Një zyrtar i lartë turk paralajmëron se do të merren hapa politike dhe ushtarake nëse ...

 • Tri orë në Detin Mesdhe

  23 Prill, 2015

  refugjatetMijëra njerëz rrezikojnë jetën e tyre çdo ditë për të ardhur në Evropë. Shumë gjejnë vdekjen në Detin Mesdhe. Alaa Houd e ka mbijetuar udhëtimin. Ai ka ikur nga lufta dhe dhuna, shkaku kryesor i valës së refugjatëve.

  Në orën pesë të mëngjezit për Alaa Houd fillon dita më e gjatë e jetës së tij. Së bashku me refugjatë të ...

 • Turqi, 100 vjetori i betejës së Gallipolit

  22 Prill, 2015

  turqiaMë 24 prill, Turqia përkujton 100 vjetorin e betejës së Galipolit në Luftën e Parë Botërore, kur turqit otomanë mposhtën një forcë pushtuese të udhëhequr nga britanikët. Në të njëjtën ditë, armenët në mbarë botën do të shënojnë 100 vjetorin e vrasjeve masive, një ngjarje që armenët e përshkruajnë si gjenocid të otomanëve ndaj tyre. Këto ngjarje historike janë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"