LAJMET NGA BOTA

 • Teknologjia e simulimit

  7 Maj, 2015

  simulimiNdërkohë që po përmirësohen kompjuterët, sensorët dhe ekranet elektronike, shkencëtarët po zhvillojnë lloje të ndryshme paisjesh që na çojnë në një botë virtuale. Nëse dëshironi të luani muzikë pa patur instrumenta, apo të fluturoni si një zog pa e lënë tokën, mundësitë janë të pafundme.

  E ashtuquajtura teknologji që gjurmon lëvizjen, e përdorur gjerësisht në lojërat elektronike, i transmeton lëvizjet ...

 • Njëqind ditë vetmi

  6 Maj, 2015

  greqiaShumica e grekëve duan një kompromis të balancuar me kreditorët, edhe në qoftë se ky nuk përputhet me premtimet elektorale të Partisë së Majtë.

  Që akti i parë zyrtar i politikanit të majtë shkaktoi tronditje: disa orë pas fitores së tij zgjedhore më 25 janar, Tsipras zgjodhi si partnere koalicioni partinë populiste të djathtë “Grekët e Pavarur”. Ajo që i ...

 • Eurozona parashikime pozitive

  6 Maj, 2015

  EurozonaBashkimi Evropian ka ngritur parashikimin për rritjen ekonomike në të gjithë 19 vendet e eurozonës pavarësisht nga një opinion shumë i errët për Greqinë.

  Në parashikimin e tij të pranverës, publikuar të martën, dega ekzekutive e BE-së tha se parashikon një rritje prej 1.5 për qind për eurozonë në vitin 2015,  0.2 pikë më lart nga parashikimi i mëparshëm në ...

 • 5 Maj, 2015

  EnterpreiseTre vjet më parë anija e hapësirës Enterprise u bë pjesë e relikeve historike, kur u përfshi në fondin e Muzeut të Detit, Ajrit dhe Hapësirës në Nju Jork. Më 27 prill të këtij viti, kjo anije iu dedikua kujtimit të astronautëve që kanë dhënë jetën në misionet e njerëzimit për të zbuluar misteret e gjithësisë.

  Të afërm të astronautëve ...

 • Përvjetori i Luftës së Dytë Botërore

  5 Maj, 2015

  lufta e II botrorePërvjetori i 70-të i fundit të Luftës së Dytë Botërore do të përkujtohet në të gjitha vendet evropiane, me përjashtim të Gjermanisë, e cila e humbi luftën. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Al Pessin vizitoi Berlinin për të raportuar se si e shikojnë luftën atje dhe efektet që ajo vazhdon të ketë.

  Një memorial madhështor për ...

 • Molusqet, qeniet me dhëmbë të forta

  4 Maj, 2015

  MolusqeDhëmbët e molusqeve janë tepër të forta. Ato përbëhen nga fibra mikroskopike, 100 herë më të holla se flokët e njeriut dhe më të forta se fibra sintetike.

  Në se do të kishim një fije spageti të prodhuar nga ky material me të mund të ngrihej një hipopotam.

  Substanca bazë e këtyre dhëmbëve është një lloj minerali nga i ...

 • Bie vaksinimi në shkallë globale

  4 Maj, 2015

  vakcinimiOrganizata Botërore e Shëndetit shënon Javën Botërore të Imunizimit çdo vit gjatë javës së fundit të prillit. Këtë vit, Organizata Botërore e Shëndetit raporton se ka rënie të imunizimit dhe se fëmijët nuk po marrin vaksinat që u shpëtojnë jetët.

  Luftëra, sëmundje e madje edhe zgjedhje personale kanë lënë fëmijët në vende të pasura dhe të varfëra të paimunizuar. Organizata ...

 • Koment: Pesë arsye, përse Greqia qëndron në Eurozonë

  29 Prill, 2015

  greqiaQë prej ndërrimit të qeverisë në Athinë një moment krize pasohet nga tjetri. Kaq pranë Grexitit si tani Evropa nuk ka qenë kurrë. Megjithatë ka pesë arsye të forta, që kjo të mos ndodhë, mendon Max Hofmann.

  1. Graccident- i nuk është punë e thjeshtë

  Në muajt e fundit thuhet vazhdimisht se nëse grekët nuk i bëjnë dot një pagesë FMN-së, ...

 • Lidhja e dhimbjeve me trurin

  29 Prill, 2015

  truriDhimbja e ka një qëllim – ajo mund të të ndalojë të prekësh flakën, për shembull, apo të ecësh me këmbë të thyer. Me shërimin e plagës, dhimbja ikën. Zakonisht. Por, në mbarë botën, një në çdo pesë njerëz vuan nga dhimbja që zgjat për muaj dhe vite me radhë, duke shkaktuar humbjen e vendit të punës, apo depresion. ...

 • Ikja e madhe e refugjatëve

  28 Prill, 2015

  refugjatetÇdo ditë, mijëra refugjatë marrin rrugën për në Evropë. Shpresa për një jetë të re është më e madhe se frika nga udhëtimi. Për dramën e refugjatëve në Mesdhe, DW tregon shkaqet, rrugët e largimit dhe fatet e migrantëve.

  Pranvera ka nisur. Dhe refugjatët vijnë sërish në Evropë. Shkaqet janë të shumëllojshme. Varfëri, shpesh varfëri e hidhur. Pamundësi shkollimi. Mungesë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"