LAJMET NGA BOTA

 • Baltimore, trupat e Gardës Kombëtare zënë pozicione

  28 Prill, 2015

  baltimorPërleshjet e dhunshme dhe plaçkitjet e dyqaneve pasuan ceremoninë e varrimit të një afrikano-amerikani që vdiq në arrest policor

  Zyrtarët e policisë në Baltimore njoftuan se trupat e Gardës Kombëtare po zënë pozicione në disa pjesë të këtij qyteti lindor të SHBA.

  Dje, protestuesit e dhunshëm e zhytën në kaos një pjesë të qytetit, duke djegur një farmaci, duke u vënë ...

 • Si ndodhi termeti në Nepal ?

  28 Prill, 2015

  termeti nepalTërmeti i fuqishëm që goditi Nepalin ndodhi në hapësirën ku takohen pllakat tektonike, shpjegon Agjencia Gjeologjike Amerikane. Në këtë rast, një nga pllakat lëviz nën pllakën tjetër, dhe kur takohen krijohen tronditjet sizmike.

  “Nga njëra anë është pllaka tektonike indiane që lëviz nën pllakën tektonike euroaziatike. Të dyja pllakat lëvizin drejt njëra-tjetrës dhe kur ndodh kjo lëvizje, krijon një ...

 • Rreth 3200 viktima në zonën e katastrofës në Himalaje

  27 Prill, 2015

  NepalPas tërmetit shkatërrimtar në rajonin e Himalajës, numri i viktimave është në rritje. Veç kësaj, një goditje e fortë pasuese tërmeti goditi Nepalin dhe Indinë.

  Sipas të dhënave të qendrës së SHBA për tërmet,et goditja pasuese ishte me një forcë 6,7 ballë. Qendra e goditjes ishte në Nepal, në jug të Kodarit, pranë kufirit me Kinën, në një thellësi prej ...

 • Observator i ri me rreze Gama

  27 Prill, 2015

  observatorShkencëtarët amerikanë dhe ata meksikanë kanë përfunduar ndërtimin e observatorit më të madh në botë me rreze gama, që është vendosur në malin Sierra Negra në Meksikën Qendrore. Detektorët e observatorit do të fillojnë së shpejti të zbulojnë fakte të panjohura për vrimat e zeza dhe supernovat, apo shpërthimet yjore.

  Ngjarje kozmike ekstreme, siç janë shpërthimet e yjeve, pulsarët, apo ...

 • Koment: Turqia bën autogola

  27 Prill, 2015

  erdoganMe kërcënimet ndaj Gjermanisë dhe aktorëve të tjerë ndërkombëtarë për shkak të vlerësimit të tyre në masakrën e Armenisë, Turqia ka shkaktuar dëm të konsiderueshëm, mendon Thomas Seibert.

  Rrallë ka sulmuar në mënyrë retorike Turqia brenda një kohe kaq të shkurtër kaq shumë aktorë të ndryshëm ndërkombëtarë. Papa mori pjesën e tij njësoj si Parlamenti i BE, pastaj e pati ...

 • Studiuesit e vërtetojnë mitin “gjaku i ëmbël” për mushkonjat

  27 Prill, 2015

  miskonjaMe rritjen e temperaturave mushkonjat shfaqen përsëri. Se sa shepsh pickohemi prej tyre, e përcaktojnë genet tona, konstaton një studim.

  “E ke gjakun e ëmbël!” Ato që vuajnë nga të pickuarit e mushkonjave, e kanë dëgjuar disa herë këtë frazë dhe shpesh kanë vënë buzën në gaz, sikur të donin ta largonin nga vetja këtë bezdisje.

  Tani studiuesit kanë siguruar prova ...

 • Teleskopi i hapësirës James Webb

  24 Prill, 2015

  Teleskopi i hapsiresMë 24 prill të këtij viti, do të shënohet 25 vjetori i teleskopit Hubble. Ndërsa ai vazhdon të mbledhë të dhëna dhe imazhe, pasardhësi i tij është duke u përgatitur për nisjen në hapësirë. Teleskopi i hapësirës James Webb, që mban emrin e njeriut  i cili drejtoi NASA-n në vitin 1960, është duke u ndërtuar dhe testuar ...

 • Operacion antiterrorist në kufirin Pakistan-Afganistan

  24 Prill, 2015

  ObamaNjë operacion i kundërterrorizmit amerikan në janar, shkaktoi aksidentalisht vdekjen e dy pengjeve – një punonjës amerikan i ndihmave dhe një italian – që mbaheshin peng nga al-Kaida në kufirin mes Afganistanit dhe Pakistanit, tha Shtëpia e Bardhë.

  Presidenti Barack Obama kërkoi ndjesë personalisht për incidentin. Në një deklaratë zyrtare thuhej se vdekja e dy pengjeve të ...

 • Rrugëtimi i imigrantëve për në Evropë

  24 Prill, 2015

  Imigrantë nga Afrika dhe vende të tjera po gjejnë rrugë të ndryshme për në Bashkimin Evropian në kërkim të një jete më të mirë. Agjencia Associated Press ndoqi një grup klandestinësh për të dokumentuar përpjekjet e tyre përmes Ballkanit perendimor për në Hungari. Imigrantët filluan ta përdornin këtë rrugë rreth katër vjet më parë. Qysh atëherë, është bërë rruga e dytë më popullore për kalimin në Evropën perendimore, pas asaj të ...

 • Bundestagu gjerman: t’i jepet fund vdekjes në Mesdhe

  24 Prill, 2015

  BundestaguVdekja e qindra refugjatëve në Mesdhe i preokupon të gjithë në politikën gjermane. Në Bundestag (parlamenti gjerman) deputetët diskutuan, se si mund të parandalohen në të ardhmen katastrofa të tilla.

  Kampe pranimi në Afrikën e Veriut, misione ushtarake kundër kontrabandistëve, apo tragete që vijnë nga Afirka në Europë – ka shumë ide dhe propozime, se si mund të parandalohen në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"