LAJMET NGA BOTA

 • Sulme kundër Sirisë dhe Irakut: Çfarë kërkon Turqia?

  24 Nentor, 2022

  Avion luftarak i Forcës Ajrore të TurqisëPas sulmeve ajrore ndaj pozicioneve kurde në Siri e Irak, presidenti turk Erdogan, thotë se nuk e përjashton mundësinë e një ofensive tokësore. Milicët kurdë deklarojnë se do të hakmerren. Gjendja është e tensionuar.

   

  Zhvillimin e një ofensive të madhe ajrore kundër pozicioneve kurde në Siri dhe Irak, presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan e ...

 • Parlamenti Evropian e shpall Rusinë shtet sponsor të terrorizmit

  23 Nentor, 2022

  PEParlamenti Evropian të mërkurën miratoi një rezolutë që thotë se Rusia është shtet që sponsorizon terrorizmin, duke e arsyetuar votimin me sulmet ushtarake të Moskës ndaj objektivave civile si infrastruktura energjetike, spitalet, shkollat dhe vendstrehimet shkelin ligjin ndërkombëtar.

   

  Masa është kryesisht simbolike, pasi Bashkimi Evropian nuk ka një kuadër ligjor për ta mbështetur atë. Në të njëjtën kohë, blloku tashmë ...

 • Moska i bën thirrje Ankarasë të tregojë përmbajtje në Siri

  23 Nentor, 2022

  Sulmet ajrore turkePas sulmeve ajrore turke kundër pozicioneve kurde në Siri, Moska i bëri thirrje Ankarasë të heqë dorë nga “përdorimi i tepruar i forcës”. Ministria e Brendshme gjermane Faeser paralajmëroi për përshkallëzim të situatës.

   

  Përballë ofensivës së re ushtarake të Turqisë në Siri dhe Irak, Rusia i ka kërkuar Ankarasë të tregojë përmbajtje. “Ne shpresojmë të jemi në gjendje ...

 • Ukrainë: Shpërthime rreth centralit bërthamor në Zaporizhia

  21 Nentor, 2022

  Centrali bërthamor në Zaporizhia është centrali më i madh bërthamor i EvropësPërreth dhe në territorin e centralit më të madh bërthamor ukrainas në Zaporizhia pati sërish shpërthime të forta. Dëmet e shkaktuara nuk ndikojnë ndaj sigurisë bërthamore.

  Sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) në centralin bërthamor ukrainas në Zaporizhia ka pasur gjatë fundjavës disa shpërthime të forta. Ekspertët e ...

 • Forcohet mafia ndërkombëtare në Turqi

  17 Nentor, 2022

  Avion turk konfiskohet me drogë në BrazilAktivitetet e mafies ndërkombëtare në Turqi po shtohen, po pse është kështu? Cilat janë shkaqet?

   

  Ai kërkohej me fletarrest ndërkombëtar. Me 4 nëntor u arrestua bosi i dyshuar i drogës Zeljko Bojaniq në Stamboll, ku serbi qëndronte me pasaportë të falsifikuar. Lideri i opozitës turke Kemal Kılıçdaroğlu më pas shkroi në Twitter: “I gjithë ...

 • Perëndimi, NATO: Moska mbetet fajtore për shpërthimin në Poloni

  16 Nentor, 2022

  PrzewodowPresidenti i Polonisë Andrzej Duda tha të mërkurën se raketa që goditi Poloninë pranë kufirit të saj me Ukrainën nuk ishte një “sulm i qëllimshëm” mbi vendin e tij. Zoti Duda sqaroi se raketa me gjasë është hedhur nga forcat ukrainase në përpjekje për të neutralizuar sulmet ajrore nga Rusia. Për NATO-n dhe udhëheqësit evropian, fajtori megjithatë mbetët Rusia.

   

  Autoritetet ...

 • Sonda e re e NASA-s Artemis nis anijen kozmike Orion drejt Hënës

  16 Nentor, 2022

  Nasa ArtemisSonda e re e NASA-s Artemis, nisi fluturimin debutues për në Hënë, të mërkurën herët, me tre manekinë në bord, duke i sjellë Shtetet e Bashkuara një hap më afër rikthimit të astronautëve në sipërfaqen hënore për herë të parë që nga përfundimi i programit Apollo, 50 vjet më parë.

   

  Sonda e gjeneratës së ardhshme të NASA-s u nis ...

 • BE vendos sanksione të reja kundër Iranit

  15 Nentor, 2022

  BE vendos sanksione ndaj -rojeve revolucionare-që raportojnë te lideri i republikës Ali Khamenei -i dyti nga e djathtaBE-ja i është përgjigjur dhunës kundër protestave paqësore në Iran me sanksione të mëtejshme. Masat prekin kryesisht Gardën Revolucionare.

   

  Dy muaj pas vdekjes së 22-vjeçares iraniane Jina Mahsa Amini në paraburgim policor, ministrat e jashtëm të BE-së prezantuan një raund të dytë sanksionesh ...

 • Tetë të vdekur dhe 81 të plagosur nga një shpërthim në Stamboll

  14 Nentor, 2022

  TaksimPolicia e Stambollit tha se ka arrestuar 46 veta në lidhje me shpërthimin e së dielës në një qendër tregtare në qytet, që la pas vetes 8 të vrarë dhe 81 të plagosur.

   

  Në mesin e të arrestuarve është edhe në grua që besohet të ketë vendosur bombën.

  “Vlerësimi ynë është se urdhri për sulmin vdekjeprurës erdhi nga Ayn al-Arab në ...

 • Sa e rëndësishme është tërheqja ruse nga Khersoni?

  12 Nentor, 2022

  KhersonZyrtarët ukrainas thanë të premten se flamujt ukrainas po valviteshin “në masë dhe kudo”, në vazhdën e tërheqjes së Rusisë nga rajoni jugor i Khersonit, një nga katër rajonet në Ukrainë që presidenti rus Vladimir Putin i aneksoi në shtator.

   

  Ofensiva disamujore e Ukrainës për të rimarrë qytetin e Khersonit, i vetmi kryeqytet provincial që ka qenë nën kontrollin rus ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"