LAJMET NGA BOTA

 • Angelina Jolie flet hapur për operacionin parandalues

  26 Mars, 2015

  AJ

  Aktorja dhe regjisorja e njohur Angelina Jolie bëri të ditur se ka hequr vezoret dhe tubat e vezoreve për të pakësuar rrezikun e kancerit. Jolie hapi përsëri debat me vendimin e saj, ashtu si para dy vitesh kur iu nënshtrua mastektomisë së dyfishtë.

  Në një opinion në gazetën The New York Times dje, 39 vjeçarja Jolie tha se ajo ka ...

 • Dollari: Monedhë apo kartmonedhë?

  26 Mars, 2015

  Ndërsa borxhi kombëtar në Shtetet e Bashkuara vazhdon të rritet, Kongresi amerikan zhvillon vazhdimisht debat lidhur me mënyrat për të kursyer para.

  Grupi lobist “The Dollar Coin Alliance”, thotë se miliarda dollarë mund të kursehen, nëse do të përdoreshin monedha metalike në vend të atyre prej letre. Paratë prej metali ekzistojnë prej një kohe të gjatë, por shumë njerëz nuk i përdorin.  Qeveria amerikane është përpjekur që ato të përdoren përsëri ...

 • Dita Botërore e Tuberkulozit

  25 Mars, 2015

  Tub

  Ndërsa vendet e botës shënojnë Ditën Botërore të Tuberkulozit, më 24 mars, Organzata Botërore e Shëndetësisë, OBSH, po nxjerr një strategji të re për t’i dhënë fund epidemisë botërore të tuberkulozit. OBSH po bën thirrje për mbështetje në shkallë botërore për ta zhdukur këtë epidemi në 20 vitet e ardhshme:

  Dy strategji të mëparshme i kanë hapur rrugën kësaj të ...

 • Sa i sigurtë është fluturimi me avion?

  25 Mars, 2015

  Aeroplani_gjerman_i_rezuar

  Avioni konsiderohet si mjeti më i sigurtë i qarkullimit. Me të drejtë. E parë nga pikëpamja statistikore, raporti i viktimave është 0,23 përqind për një milion fluturime. Dhjetë fakte për transportin ajror.

  1. Viti 2014 ishte viti me më shumë aksidente në historinë e transportit ajror. Gjithsej 970 vetë vdiqën nga rrëzimi i avionëve.

  2. Tri fatkeqësitë me më shumë viktima ...

 • Airbusit A320 i rrëzuar në Alpet Franceze, 150 të vdekur

  24 Mars, 2015

  Aeroplani_gjerman_i_rezuarTë 144 pasagjerët dhe 6 anëtarët e ekuipazhit në bordin e Airbusit A320 të rrëzuar në Alpet Franceze prezumohen të vdekur, e pohuar kjo nga vetë Presidenti Francois Hollande pas deklaratave të ngjashme nga zyrtarë të aviacionit francez dhe të policisë.

  Tragjedi ajrore në FrancëRrëzohet avioni gjermanLajmi i tragjedisë bën xhiron e botësDiagrama e lartësisë dhe shpejtësisë së avionit të ...

 • Rritet numri i atyre që nuk pinë duhan

  23 Mars, 2015

  duhan Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se mos pirja e duhanit po bëhet norma e re në mbarë botën. Por, ajo paralajmëron se betejat ligjore po ngadalësojnë përpjekjet për një ulje edhe më të madhe të përdorimit të duhanit. OKB-ja publikoi një raport të ri të këto ditë, gjatë Konferencës së 16 Botërore për Shëndetin dhe Duhanin në Abu ...

 • Zgjerohen sulmet në hapësirën kibernetike

  23 Mars, 2015

  Një raport i publikuar kohët e fundit tregon se Irani dhe Shtetet e Bashkuara kanë shtuar sulmet kibernetike ndaj njëri-tjetrit, madje edhe ndërkohë që diplomatët e lartë nga të dy vendet po punojnë drejt një marëveshjeje për të siguruar se Irani nuk do të ketë armë bërthamore dhe për heqjen e sanksioneve ndaj atij vendi. Ky zhvillim është pjesë e një prirjeje globale në rritje.

  Diplomatët më të lartë amerikanë dhe ...

 • Roli i ISIS në Bosnje

  23 Mars, 2015

  Ndaj Bosnje – Hercegovinës shpesh ngrihen dyshime se nga ky vend kanë shkuar shumë luftëtarë në Siri dhe Irak. Dyshohet se ata janë pjesë e ISIS, por realiteti është krejt tjetër.

  Provokimi është rregullisht i suksesshëm: shumë shpesh në vendin e vogël Gornja Maoça në verlindje të Bosnje-Hercegovinës ngrihen flamujt e të ashtuquajturit Shteti Islamik (IS). Flamujt vendosen mbi shtëpi të ndryshme. Bëhen fotografi dhe u dërgohen gazetarëve. Shumë shpejt nga ...

 • Cebit-i në epokën e ekonomisë digjitale

  23 Mars, 2015

  Smartfone-t, celularët inteligjentë luajnë një rol dytësor në Cebit. Ajo që ka më shumë rëndësi këtu është lidhja në rrjet e gjërave – qoftë në industri ose për jetën e përditshme. Një rol qendror në Hanover luan Kina.

  Cebit-i i këtij viti ka moton: të kthehemi tek rrënjët – drejt një panairi biznesi, siç ishte në mes të viteve 1980. Më pak laraman dhe i zhurmshëm, më tepër prozaik dhe joemocional. ...

 • Netanyahu siguron shumicën për formimin e qeverisë, të mërkurën mandatohet nga Presidenti

  23 Mars, 2015

  netanyahuBenjamin Netanyahu siguroi sot një shumicë të qartë nga e djathta mes 120 deputetëve të Parlamentit të ri për të formuar qeverinë e ardhshme izraelite, theksoi presidenca.

  “Të paktën 67 parlamentarë nga 120 mbështetën kryeministrin në ikje, Benjamin Netanyahu pranë presidentit, Reuven Rivlin, me qëllim që ky i fundit ta ngarkojë për formimin e qeverisë së re”, theksoi zëdhënësi i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"