LAJMET NGA BOTA

 • Teknologji e re e zërit

  18 Mars, 2015

  Alexander_Graham_BellAmerikani Alexander Graham Bell është ndoshta më i njohur si shpikës i telefonit.or ai luajti një rol të madh edhe në regjistrimin e zërit, duke sjellë risi edhe në këtë fushë. Muzeu Kombëtar Smithsonian i Historisë Amerikane në Uashington ka hapur një ekspozitë me regjistrimet e para zanore të realizuar nga Belli qysh në vitet 1880. Korrespondentja e Zërit të ...

 • Partia Likud e Netanyahut – fituese e zgjedhjeve në Izrael

  18 Mars, 2015

  Me 30 vende në parlamentin 120 vendesh, Benjamin Netanyahu synon mandatin e katërt si kryeministër i Izraelit.Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha të mërkurën se ai synon të formojë qeverinë në dy – tri javët e ardhshme, që mund t’i jap atij mandatin e katërt si kryeministër, pas fitores së partisë konservatore Likud në zgjedhjet parlamentare të Izraelit

  Pas numërimit të pothuajse të gjitha votave, Likud ka siguruar 30 vende kundrejt ...

 • Grindja gjermano-greke – një rast për psikologun

  18 Mars, 2015

  Vlera argëtuese është e madhe, dëmi politik po ashtu. prej muajsh gjermanët dhe grekët sulmojnë verbalisht njëri-tjerin. Grindja ka aspekte të ndryshme, por të kujton edhe një konflikt brezash.Në Bruksel ata janë “vetëm të nervozuar”, thotë një njohës i BE-së. Menaxhimi financiar grek është joerioz, teknikisht plot gabime, ndërsa komunikimi është një katastrofë e vërtetë. Ajo që sigurohet në tryezën e bisedimeve, bie poshtë me intervistën e parë, kritikon familja ...

 • Mision i pashpresë

  18 Mars, 2015

  Marrëveshja e Minskut ka dështuar, thotë presidenti ukrainas Petro Poroshenko para vizitës së tij në Berlin. Në fakt pikat kryesore të saj nuk janë zbatuar.Alexander Hug kishte lajme shqetësuese. Rebelët si dhe ushtria ukrainase u refuzojnë vëzhguesve të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë hyrjen e lirë në zonat e kontrollit, tha zëvendëskryetari i Misionit të OSBE-së në Ukrainë gjatë një konference për shtyp javën e kaluar. Armëpushimi respektohet ...

 • Kosova e (pa) varur nga ICMP

  17 Mars, 2015

  Qeveria e Kosovës dhe Komisioni Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur, kanë paralajmëruar mundësinë e një marrëveshjeje të re bashkëpunimi.Luigj Ndou, zyrtar politik për Kosovën, i Komisionit Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur (ICMP), thotë për Radion Evropa e Lirë, se ky komision është duke e ndryshuar strategjinë, si një organizatë, e cila, siç ka thënë ai,“tani merret në nivel global me çështjen e personave të zhdukur dhe jo vetëm me konfliktet”.

  Gjithashtu, ...

 • Apartamentet e miliarderëve në Nju Jork

  17 Mars, 2015

  130 deri 150-milion dollarë. Këto janë çmimet e fundit rekord të apartamenteve luksoze në qiellgërvishtëset e Nju Jorkut. Ndërtesat sa vjen e po bëhen më të larta, çmimet po rriten dhe reagimet sa vjen e shtohen.Ndërtesa 432 Park Avenue. Është e lartë 426 metra, aktualisht më e larta ndërtesë banimi në hemisferën Perëndimore. Por ka edhe të tjera.

  Janë 12 qiellgërvishtëse të reja në faza të ndryshme të ndërtimit. Ato ndodhen ...

 • Kamp stërvitor për të sëmurët me Parkinson

  17 Mars, 2015

  Sëmundja e Parkinsonit, e cila prek mbi 6 milionë njerëz në mbarë botën, godet sistemin nervor qendror, duke ja bërë pacientit të vështirë lëvizjen.Dridhjet dhe mungesa e lirshmërisë në lëvizje që shkakton kjo sëmundje rëndohen me kalimin e kohës. Nuk ka kurë për Parkinsonin, prandaj trajtimi i sëmundjes shpesh përqendrohet tek lehtësimi i simptomave me ilaçe dhe përmes ndërhyrjes kirurgjikale. Por kohët e fundit po shtohet interesi tek një tjetër ...

 • Shtohen eksportet e armëve

  17 Mars, 2015

  Gara botërore e armatimit vazhdon. Kina ja kalon Gjermanisë si eksportuesja e tretë më e madhe e armëve në botë.Sipas raportit të fundit të Institutit të Studimeve për Paqen në Stokholm, SIPRI tregtia ndërkombëtare e armëve ka shënuar në periudhën 2010-2014 një rritje me 16% krahasim me periudhën 2005-2009. SHBA është në krye të vendeve eksportuese me 31% të eksporteve të armëve, dhe një rritje prej 23 për qind. Kina ...

 • Paritet i brishtë i euros me dollarin

  17 Mars, 2015

  Euroja ecën pa u ndalur drejt barazimit të vlerës me dollarin. Kjo i ul rreziqet e deflacionit dhe ua lehtëson biznesin eksportuesve. Por ekspertët paralajmërojnë për një luftë monetare.Së shpejti do ta përjetojmë: për herë të tretë në historinë e saj ende të re euroja do të barazohet në vlerë me dollarin. Që prej vendimit të Bankës Qendrore Evropiane (EZB), për të hedhur që prej marsit në treg, çdo muaj ...

 • Teknologjia dhe virusi hiv

  16 Mars, 2015

  Diagnostikimi i infeksioneve si virusi HIV, kërkojnë prova klinike të shtrenjta, duke i bërë procedurat shumë të kushtueshme për shumë pacientë të varfër apo për ata që jetojnë në zona rurale. Por një teknologji e re mund t’i bëjë testimet më të qasshme për shumë njerëz.Telefonat inteligjentë janë si kompjutera që futen në xhepa, të aftë për të luajtur shumë programe të komplikuara – që nga lojrat e deri ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"