LAJMET NGA BOTA

 • Tregjet e aksioneve dhe borxhi grek

  17 Shkurt, 2015

  Greqia dhe partnerët e saj të Bashkimit Evropian pritet të arrijnë kompromis mbi programin e ndihmës për borxhin e Athinës, pavarësisht bisedimeve të vështira dhe një ultimatumi të hënën në Bruksel.Të martën, të dyja palët i ulën tonet, duke thënë se janë të gatshme për të rifilluar bisedimet.

  Ministri holandez i Financave Jeroen Dijsselbloem, i cili kryeson grupin e eurozonës, tha se Greqia ka afat deri ditën e premte për të ...

 • Bllokohet vendimi për imigracionin

  17 Shkurt, 2015

  Një gjykatës federal në Texas mori një vendim që bllokon përkohësisht urdhërin ekzekutiv të Presidentit Barak Obama për imigracionin.Gjykatësi Andrew Hanen e bëri të njohur vendimin dje, në favor të 26 shteteve, përfshirë Teksasin, që i ka kërkuar gjykatës ta bllokojnë përgjithmonë urdhërin e zotit Obama. Presidenti njoftoi në nëntor se me urdhërin e tij po i dilte në mbrojtje nga deportimi rreth 5 milionë imigrantëve pa dokumente. 26 shtetet ...

 • Putini kërkon aleatë në Evropë

  17 Shkurt, 2015

  Rusia është një partnere e rëndësishme ekonomike, por jo partnere qendrore për Hungarinë. Megjithatë Rusia mbetet furnizuesi kryesor me gaz dhe naftë i Hungarisë.Gjatë vizitës së Vladimir Putinit të martën në Budapest, ndonjë hungarezi do t’i kujtohet një nga këngët më të famshme popullore hungareze: i bukur është vetëm ai që ka sy blu. (Az a Szép …). Njeriu nga Moska me sy blu akulli do të përpiqet që t’i ...

 • Shtëpi të printuara në 3D

  17 Shkurt, 2015

  Sipas Institutit Global McKinsey, rreth një e treta e njerëzve që jetojnë në qytetet e botës banojnë në shtëpi me standarte të ulëta. Shkencëtarët mendojnë se ky problem mund të zgjidhet nëpërmjet planimetrive falas në internet për ndërtimin e shtëpive me pjesë të parafabrikuara që përputhen plotësisht me njëra-tjetrën.Popullsia e botës pritet të arrijë në mbi 8 miliardë deri në vitin 2030 dhe çështja e strehimit në qendrat urbane është ...

 • Koment: Merkel këtu, Merkel atje, Merkel kudo

  13 Shkurt, 2015

  Kancelarja gjermane është tablo projektimi për kriza nga më të ndryshmet: të politikës së brendshme, evropiane, ushtarake. Kjo flet shumë për anët e forta të saj, por ngërthen edhe rreziqe, mendon Marcel Fürstenau.Angela Merkel luan në shumë skena politike brenda dhe jashtë vendit një rol kryesor, shpesh vendimtarin. Pjesët, që janë në skenë janë shumicën e herëve dramatike: lufta e pashpallur midis Rusisë dhe Ukrainës, kriza në acarim e euros. ...

 • Koment: skepticizëm pas Minsk II

  12 Shkurt, 2015

  Skepticizmi mbetet edhe pas deklarimit për marrëveshje për një armëpushim në lindje të Ukrainës në samitin Minsk II, mendon Ingo Mannteufel.Një gjë që mbetet ende e paqartë edhe pse ndërkohë në Minsk pas një maratone të gjatë bisedimesh që vazhduan gjatë gjithë natës u mbyll samiti për Ukrainën mes kancelares gjermane Merkel dhe presidentëeve të Rusisë, Francës e Ukrainës, Putin, Hollande dhe Poroshenko. I pari u shpreh pas bisedimeve në ...

 • Arrihet marrëveshje për armëpushim në Ukrainë

  12 Shkurt, 2015

  Presidenti rus Vladimir Putin tha se armëpushimi do të hyjë në fuqi të shtunën në mesnatëUdhëheqësit e Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës përfunduan të enjten bisedimet maratonike në Bjellorusi me një marrëveshje për armëpushimi që ka për qëllim t’u jap fund luftimeve që çuan në vrasjen e mijëra vetave në Ukrainën lindore.

  Armëpushimi, që do të hyjë në fuqi më 15 shkurt u shpall pas bisedimeve rraskapitëse 16 orëshe në ...

 • Assadi: Nga armik në mik?

  12 Shkurt, 2015

  Për një kohë të gjatë Perëndimi i është shmangur Bashar Al Assadit. Por me sa duket, diktatorin sirian e informojnë për sulme ajrore ndaj pozicioneve të terroristëve të IS. Fronti ndërkombëtar kundër tij po lëkundet.Për një ftesë në Pallatin Elize, për këtë diktatori i Sirisë, Bashar Al-Assad sot vetëm mund të ëndërrojë. Vërtet që nuk kanë kaluar më shumë se katër vjet, kur hëngri darkë bashkë në Paris me Presidentin ...

 • Minsk – vendi ku diskutohet fati i Ukrainës

  11 Shkurt, 2015

  Presidenti bjellorus Lukashenko përpiqet të mbajë qëndrim neutral në krizën e Ukrainës. Por pamja e jashtme të gënjen.Mos u shqetësoni fare për aktivitetin në Minsk. Alexander Lukashenko e siguroi Presidentin rus Vladimir Putin në takimin e tyre në Soçi në fundjavë, se takimi i nivelit të lartë katërpalësh për krizën në Ukrainë do të organizohet më së miri. Veç shefit të Kremlinit, priten edhe udhëheqësi i Ukrainës, Petro Poroshenko, kancelarja ...

 • SHBA, Britania dhe Franca mbyllin ambasadat në Jemen

  11 Shkurt, 2015

  Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca, njoftuan për mbylljen e ambasadave në Jemen, për shkak të përkeqësimin të situatës së sigurisë në vend.Departamenti i Shtetit tha të martën në mbrëmje se personeli i ambasadës amerikane është larguar nga kryeqyteti i Jemenit, Sana’a, ndërsa Britania njoftoi sot herët se personeli i saj është tërhequr. Franca do ta mbyllë ambasadën e saj të premten.

  “Veprimet e njëanshme të kohëve të fundit, e ndërprenë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"