LAJMET NGA BOTA

 • Një film i veçantë për Van Goghun

  9 Shkurt, 2015

  Jeta e trazuar e piktorit të famshëm holandez të shekullit të 19 Vincent van Gogh është treguar përmes shumë librave dhe filmave, por asnjëherë në mënyrën që po përpiqet ta bëjë tani një grup kineastësh.Loving Vincent do të jetë filmi i parë me metrazh të gjatë i bërë ndonjëherë me imazhe të animuara të pikturuara me dorë në stilin e vetë artistit.

  Me ndihmën e 60 piktorëve, një grup kineastësh, fitues ...

 • Berlinalja e 65-të: Art dhe artificialitet në Berlin

  9 Shkurt, 2015

  Pas hapjes pompoze të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit, në Berlinale u shfaqën që ditët e para filma nga Irani dhe Shtetet e Bashkuara. Eposi i shkretëtirës i të zhgënjente, ndërsa filmi nga Teherani të magjepste.E akullt nisi Berlinalja e 65- të, me një grua në Polin e Veriut, por të premten pasoi një program tërësisht kontrastes. Sërish një grua që udhëton në zona të pashkelura, por të nxehta, sërish një ...

 • 300 milionë dollarë për pikturën “Nafea Faa Ipoipo”

  9 Shkurt, 2015

  Një pikturë e Paul Gauguin i dy vajzave tahitiane është shitur me një çmim rekord.
  Sipas njoftimeve të 35s, piktura në vaj me titullin “Nafea Faa Ipoipo”, “Kur do të martohesh?” e artistit francez u shit për 300 milionë dollarë duke e tejkaluar shifrën prej 250 milionë dollarësh që Katari pagoi para tre vjetësh për një pikture të ...

 • NATO: Jo armë për Ukrainën

  6 Shkurt, 2015

  NATO nuk do të dërgojë hë për hë armë në Ukrainë, por vendosi zgjerimin e mëtejshëm të trupës së reagimit të shpejtë.Dëshirën e Presidentit të Ukrainës Poroshenko për armë për ushtrinë e tij të rrethuar në Ukrainë Lindore NATO-ja hë për hë nuk do ta plotësojë. “Për këtë nuk shoh të ketë shumicë ndër partnerët e NATO-s,” tha ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen, pas takimit të NATO-s ...

 • Luftë apo paqe

  6 Shkurt, 2015

  Angela Merkel dhe François Hollande po ndërmjetësojnë në Kiev dhe Moskë. Ky duket shansi i fundit për të ruajtur paqen në Evropë, mendon Bernd Johann.Nuk është rrugë lehtë kjo që kanë nisur tani Angela Merkel dhe François Hollande për t’i dhënë fund luftës në Ukrainën lindore. Të gjitha iniciativat diplomatike deri tani kanë dështuar. Dhe përfundimi i misionit të ri është i pasigurt. Por tani kancelarja gjermane dhe presidenti francez ...

 • NATO: Trupë “Porsche” për t’u mbrojtur ndaj kërcënimeve

  5 Shkurt, 2015

  Aleanca krijon VJTF – një forcë e re e reagimit të shpejtë të NATO-s për të qenë e përgatitur ndaj kërcënimeve të mundshme nga Rusia. Detajet i paraqesin ministrat e mbrojtjes të aleancës në takimin në Bruksel.Në Aleancën ushtarake të Atlantikut të Veriut gjithçka shprehet me shkurtime e iniciale: pjesë të trupave, operacionet, funksionet – çdo gjë shprehet pak a shumë përmes renditjes së gërmave që ndonjeherë është e vështirë ...

 • Jordania sulme ajrore ndaj Shtetit Islamik

  5 Shkurt, 2015

  Avionët luftarakë të Jordanisë kryen sot sulme ajrore ndaj objektivave të Shtetit Islamik, një ditë pasi mbreti jordanez u zotua për sulme të vazhdueshme ndaj grupit militant, pas vrasjes së shëmtuar të një piloti jordanez, avioni i të cilit u rrëzua në Siri.Nuk u dhanë informacione lidhur me objektivat e sulmeve ajrore të Jordanisë. Qeveria jordaneze i konfirmoi sulmet ajrore sot, ndërsa mbreti

  Abdullah vizitoi familjen e pilotit të vrarë Muath ...

 • Koment: thjesht vetëm e neveritshme

  5 Shkurt, 2015

  Videoja e re e tmerrshme e terroristëve islamistë nga Siria të shtang. Sërish bëhet e qartë: Shteti Islamik (IS) sfidon të gjithë botën, mendon kryeredaktori i DW-së Alexander Kudascheff.Togeri jordanez i aviacionit Muas al-Kasasba ka vdekur. Ai u dogj i gjallë prej të ashtuquajturit “Shteti Islamik”. I mbyllur në një kafaz ai përjetoi një therorizim të paimagjinueshëm. 20 minuta zgjati lufta e tij me vdekjen, pasi ai siç dukej ishte ...

 • Prova për kancerin e prostatës

  4 Shkurt, 2015

  Ashtu si me mamografinë për të zbuluar kancerin e gjirit, ekzistojnë shumë polemika rreth testeve të përdorura për të diagnostikuar kancerin e prostatës.Një studim i ri tregon se mjekët tani mund të kenë një mënyrë më të besueshme për të diagnostikuar kancerin e prostatës për pacientët me rrezik të lartë.

  Kanceri i prostatës duket se nuk i ndahet familjes së Ronald Briscos.

  “Vëllai im më i madh, babai im dhe vëllai im ...

 • Jordania ekzekuton dy militantë si kundërpërgjigje ndaj vrasjes së pilotit

  4 Shkurt, 2015

  Ekzekutimet pasuan publikimin e video pamjeve ku grupi Shteti Islamik vret një pilot jordanez, duke e djegur të gjallëJordania ekzekutoi dy militantë në agimin e së mërkurës, si kundërpërgjigje ndaj grupit të Shtetit Islamik, i cili vrau në mënyrë të tmerrshme pilotin jordanez që u kap pas rrëzimit të avionit të tij gjatë sulmeve mbi luftëtarët në Siri.

  Autoritetet varën Sajida al-Rishawin, një grua nga Iraku e dënuar me vdekje ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"