LAJMET NGA BOTA

 • Koment: gjenocid nuk ishte. Po çfarë ishte?

  4 Shkurt, 2015

  Vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare në Hagë synon të ndihmojë për pajtimin: as serbët, as kroatët nuk kanë kryer gjenocid në luftën e Jugosllavisë në vitet 1990. Po çfarë ndodhi atëherë atje, pyet Dragoslav Dedović.Gjuha e juristëve tingëllon tmerrësisht e ftohtë: elitat shoviniste në Jugosllavinë që po shpërbëhej atëherë nuk kanë treguar synimin për të shkatërruar “një grup të caktuar nacional, racor, fetar ose të përcaktuar nga përkatësia në një popull”. ...

 • Rrëzohet avioni – 19 veta humbin jetën

  4 Shkurt, 2015

  Një avion me 58 pasagjerë u rrëzua pak pas ngritjes nga një aeroport në Taipei. Autoritetet taivaneze konfirmojnë se 19 veta kanë humbur jetënAutoritetet në Taivan kanë filluar një operacion në përpjekje për të shpëtuar të mbijetuarit e aksidentit të avionit të pasagjerëve të kompanisë TransAsia, i cili me 58 udhëtarë u rrëzua pas kohë pasi u ngrit nga një aeroport në Taipeti.

  Të paktën 19 veta kanë humbur jetën. ...

 • Armë nga SHBA dhe NATO për Ukrainën?

  3 Shkurt, 2015

  Për të përligjur furnizimet me armë të forcave qeveritare të Ukrainës duhet SHBA të paraqesë prova se Rusia furnizon me armë separatistët.Sipas një raporti të “New York Times” politika e SHBA-së dhe e NATO-s ndaj Ukrainës gjendet ndoshta para një ndryshimi kursi. Sipas kësaj gazete po shqyrtohet mundësia për t’i mbështetur trupat e qeverisë ukrainase me armë në luftën kundër separatistëve rusë në Ukrainë lindore. Sipas një nëpunësi të Departamentit ...

 • Themelet e BE-së po thërrmohen

  3 Shkurt, 2015

  Asnjë vend i BE-së nuk mund t’i mbrojë më interesat e tij i vetëm në botë, por vetëm në bashkëpunim me anëtarët e tjerë, mendon Christoph Hasselbach.Në Athinë fituesi i majtë të zgjedhjeve mendon se mund të bëjë shantazh ndaj pjesës tjetër të Evropës me kërkesat e tij financiare. Në Budapest, një kryeministër i djathtë nacionalist shpreh admirimin e tij për presidentin rus Putin. Dhe një kryeministër konservator britanik po ...

 • Strauss-Kahn para gjyqit

  3 Shkurt, 2015

  Personi që dikur shihej rival i mundshëm ndaj ish Presidentit francez Nicolas Sarkozy del sot në gjyq, nën akuzat për “qëndrime tepër të ulëta”.Dominique Strauss-Kahn, ishte Drejtor Ekzekutivi i FMN_së, por karriera e tij mori fund katër vjet më parë, kur një punonjëse shërbimi në një hotel të Nju Jorkut e akuzoi atë për sulm seksual në dhomën e hotelit ku ai qëndronte.

  Strauss-Kahn u detyrua të jepte dorëheqjen nga FMN-ja, ...

 • Turqi: Vitet e arta kanë marrë fund

  3 Shkurt, 2015

  Problemet politike dhe strukturore në Turqi pengesë për qëllimet ambicioze të Erdoganit që Turqia të jetë në vitin 2023 në mesin e dhjetë vendeve kryesore ekonomike të botës.Dekadën e kaluar ekonomia turke ishte në zhvillim të plotë. Nën udhëheqjen e presidentit Rexhep Tajip Erdogan Turqia u shndërrua në një fuqi rajonale. Në vitet 2004 dhe 2005 ekonomia turke kishte një rritje prej 9,4 dhe 8,5 për qind dhe qe një ...

 • Ligj për migrimin apo dëbime më të shpejta?

  2 Shkurt, 2015

  Në Gjermani janë shtuar zërat që kërkojnë hartimin e një ligji për migracionin. Njëkohësisht, Bavaria kërkon zgjerimin e listës së shteteve të sigurta edhe me Shqipërinë e Kosovën.Trajtimi i migrantëve që vijnë në Gjermani për arsye ekonomike apo politike vazhdon të jetë pjesë e debatit publik në Gjermani. Socialdemokratët dhe kristjandemokratët, të dyja parti në pushtet në Gjermani kanë qendrime të ndryshme për këtë çështje. Nëse socialdemokratët janë për ta ...

 • Sërish shumë të vrarë në luftime të reja në Ukrainë

  2 Shkurt, 2015

  Në luftime të reja të ashpra në Ukrainën Lindore, sipas të dhënave të qeverisë dhe të kryengritësve janë vrarë të paktën 19 vetë. Kryesisht luftime janë zhvilluar pranë një pike kyçe transporti në afërsi të Donjeckut.Brenda 24 orësh janë vrarë 13 ushtarë dhe janë plagosur 20 të tjerë, deklaroi një zëdhënës ushtarak ukrainas. Veç kësaj janë vrarë tre civilë dhe u plagos rëndë një i katërt, kur shtëpitë e tyre ...

 • Koment: Greqia bën amok

  2 Shkurt, 2015

  Athina përplaset me Brukselin, madje më shpejt se e priste kryeqendra e Europës. Tani duhet të zhvillohen shpejt strategji kundër këtij zhvillimi, para se Tsipras të fusë në valle të gjithë Europën, mendon Barbara Wesel.Ditë me radhë Brukseli vriste mendjen, se si duhej të hynte në bisedime me qeverinë e re. Përgjigja nga Athina tani: Nuk ka bisedime! Ministri i Financave, Yanis Varoufakis nuk do të bisedojë më me trojkën ...

 • Përhapja e sëmundjes së fruthit në SHBA

  2 Shkurt, 2015

  Mbi 100 vetë në Shtetet e Bashkuara janë infektuar me virusin e fruthit brenda këtij muaji. Përhapja e virusit ka çuar në paralajmërime nga Shtëpia e Bardhë që prindërit të vaksinojnë fëmijët.Fruthi, një sëmundje tepër ngjitëse, shfaqet me acarim të lëkurës, temperaturë dhe sekrecione nga hundët. Deri tani virusi nuk ka shkaktuar të vdekur.

  Mbi 90 raste janë diagnostikuar në Kaliforni, ku zyrtarët lokalë thonë se virusi është përcjellë përmes infektimeve ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"