LAJMET NGA BOTA

 • Pse shërbimet sekrete ndajnë informacione mes tyre?

  30 Mars, 2024

  dylbiSHBA e kishin paralajmëruar Rusinë, disa javë më parë për një sulm të mundshëm si ai që ndodhi vërtet më 22 mars. Kur bëhet fjalë për terrorizmin shërbimet sekrete punojnë në mënyrë kolegiale me informacionet që kanë.

   

  Shërbimet sekrete, siç e thotë edhe emri, punojnë në fshehtësi. Ato mbledhin informacione, që kanë të bëjnë me sigurinë kombëtare, ose informacione që ...

 • Kërcënim real nga Rusia? Përgjigjet zyrtari i lartë i NATO-s: Duhet të përgatitemi, ambicia…

  30 Mars, 2024

  Lejtnant Admirali Rob BauerDrejtuesi i Komitetit Ushtarak të NATO-s, Lejtnant Admirali Rob Bauer, deklaroi se aktualisht nuk ka shenja që Rusia po planifikon një sulm ndaj një anëtari të NATO-s.

   

  Ai paralajmëroi se NATO duhet të përgatitet për përshkallëzimin e ardhshëm, pasi ambiciet e Rusisë shtrihen përtej Ukrainës.

  “Nuk ka shenja se Rusia po planifikon një sulm kundër anëtarëve të NATO-s, ...

 • “Satelitët kanë dokumentuar çdo gjë”/ Arma sekrete e Ukrainës, The New York Times: Firma teknologjike 40 miliardë paund që ‘gjeti Bin Ladenin’

  30 Mars, 2024

  Ukraina “Në fillim të verës së vitit 2022, kur rrugët për në Kiev ishin ende të mbushura me kufoma të tankeve të djegura, Presidenti Zelensky ftoi drejtuesit e një kompanie të minierave të të dhënave të lidhura me CIA në bunkerin e tij në kryeqytetin ukrainas”, kështu e nis shkrimin e saj The New York Times.

   

  Nënkryetari ekzekutiv i Palantir, kompania ...

 • Çfarë tregon për lidhjet SHBA-Rusi shpërfillja e paralajmërimit për sulmin në Moskë

  29 Mars, 2024

  Crocus city hallNë dhjetor 2017, vetëm pak javë para se miliona qytetarë rusë të bëheshin gati ta festonin Vitin e Ri – një ndër festat më të dashura të vendit – agjencia kryesore e inteligjencës ruse njoftoi se e kishte parandaluar një komplot të Shtetit Islamik për të vrarë vizitorët në vendet më të rëndësishme në qytetin e dytë ...

 • Çeki: Zbulohet një rrjet propagande i financuar nga Rusia

  29 Mars, 2024

  PutinShërbimi sekret çek ka zbuluar një rrjet propagande të financuar nga Rusia. Qëllimi i aktiviteteve: dobësimi i Ukrainës.

   

  Rrjeti u zbulua nga hetimet e shërbimi sekret çek. Kryeministri çek, Petr Fiala, se portali i lajmeve “Zëri i Evropës” me qendër në Pragë ka qenë baza e aktiviteteve, prej nga ku ky rrjet përhap propagandën e tij. Synimi ishte që Bashkimi Evropian të ...

 • Gjërat që duhet t’i dini për zgjedhjet lokale turke, që do t’ia matin popullaritetin Erdoganit

  28 Mars, 2024

  ErdoganTë dielën, miliona votues në Turqi do t’ia mësyjnë qendrave të votimit për t’i zgjedhur kryetarët dhe administratorët komunalë në zgjedhjet lokale, të cilat do ta matin popullaritetin e presidentit, Recep Tayyip Erdogan, derisa partia e tij në pushtet do të përpiqet t’i rikthejë qytetet kryesore që i humbi para pesë vjetëve.

   

  Fitorja e mundshme e partisë së Erdoganit mund ...

 • Lufta hibride: Gjermania përgatitet kundër ndikimit rus

  28 Mars, 2024

  Nancy FaeserMinistrja e Brendshme e Gjermanisë, Nancy Faeser paralajmëroi për përpjekjet e reja të Moskës për të ndikuar në opinionin publik. Çfare do te thotë ky paralajmërim?

   

  Kërcënimi i Rusisë duke përdorur sulme kibernetike, propagandë dhe taktika të tjera për të ndikuar në opinionin publik në Gjermani është real dhe është në rritje, thotë ministrja e Brendshme gjermane, Nancy Faeser. “Rreziqet kanë arritur ...

 • Sulmi në Moskë: Kush qëndron pas ISIS-K?

  26 Mars, 2024

  sulmi ne MoskeÇfarë dihet për grupin terrorist që dyshohet se qëndron pas sulmit në sallën e koncerteve në Moskë? Ka akuza të ndryshme se kush qëndron pas sulmit…

   

  Menjëherë pas sulmit në sallën e koncerteve Crocus City Hall në Moskë të Rusisë natën e 22 marsit, përgjegjësia për krimin u mor nga një degë e të ashtuquajturit Shteti Islamik, i cili ...

 • E hëna, dita e së vërtetës për pasurinë e ish Presidentit Trump

  25 Mars, 2024

  TrumpIsh presidenti Donald Trump, që i dha trajtë imazhit të tij politik si një miliarder i suksesshëm i pasurive të patundshme, përballet të hënën me një bilanc financiar që mund të tregojë se nuk e zotëron shumën e parave për të cilat i ka folur publikut amerikan.

   

  Kandidati i pritshëm republikan për president në zgjedhjet e nëntorit, përballet me afatin ...

 • Rusia tha se ka arrestuar të dyshuarit për sulmin e së premtes që la pas vetes të paktën 115 të vrarë

  23 Mars, 2024

  Crocus City Hall 2Autoritetet ruse thanë se njëmbëdhjetë persona janë arrestuar në lidhje me sulmin e armatosur të së premtes në një sallë koncertesh në Moskë. Katër prej tyre janë të përfshirë drejtpërdrejt në sulm, i tha të shtunën presidentit Vladimir Putin, shefi i Shërbimit Federal të Sigurisë, shkroi agjencia shtetërore ruse e lajmeve, Tass.

   

  Zyrtarët rusë thanë se ata ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"