LAJMET NGA BOTA

 • Gjasat dhe rreziku i ri-infektimit me COVID

  28 Gusht, 2020

  covidPas pretendimit të shkencëtarëve në Universitetin e Hong Kongut se një pacient është infektuar për herë të dytë me virusin që shkakton COVID-19, Qendra Mjekësore Erasmus në Roterdam të Holandës, konfirmoi se edhe ajo ka identifikuar një rast të ri-infeksionit me koronavirus. Por mjekët thonë se sistemi imunitar i këtij pacienti ishte i rrezikuar seriozisht nga një sëmundje ekzistuese.

  Fakulteti i Mjekësisë ...

 • Pse Beethoveni? Njëmbëdhjetë përgjigje nga dirigjenti Kent Nagano

  26 Gusht, 2020

  BethovenDirigjenti amerikan Kent Nagano shpjegon për ne se çfarë do të thotë Ludwig van Beethoven sot – dhe si e ka ndikuar ai botën.

  Në vitin e 250-të pas lindjes së Ludwig van Beethoven-it, Kent Nagano reflekton për mënyrën se si ndikoi Beethoveni në histori – edhe përtej fushës së ngushtë të muzikës klasike.

  1. Jeta koncertore sot do të ishte krejt ndryshe, ...

 • Gjermani: Zig-zagu i testeve dhe rregullave të karantinës

  26 Gusht, 2020

  testimiPër shkak të kapaciteteve dhe rezervave të kufizuara të testeve mjaft politikanë dhe ekspertë mendojnë që fokusi i testimeve nuk duhet të përqendrohet më tek udhëtarët.

  Për shkak se laboratorët e kanë shumë të vështirë të përballojnë testet e shumta të Coronës ata kanë kërkuar që të ndryshohen rregullat për testimin e pushuesve që kthehen në Gjermani nga vende të ndryshme që ...

 • COVID, Zyrtari amerikan kërkon ndjesë për ekzagjerimin e vlerave të plazmës konvaleshente

  26 Gusht, 2020

  Trump & Dr Hahn

  Dr. Stephen Hahn, drejtues i FDA dhe Presidenti Trump; 23 gusht 2020

  Duke iu përgjigjur kritikave nga ekspertët mjekësorë, Stephen Hahn, kreu i Administratës së Ushqimit dhe Barnave, FDA, kërkoi ndjesë të martën se kishte mbivlerësuar vlerat e plazmës konvaleshente nga pacientë të shëruar nga COVID-19, për të kuruar dhe shpëtuar jetët e pacientëve të tjerë.

  Shkencëtarët ...

 • Mjekët e spitalit Charité rreth gjendes shëndetësore të Navalnyt

  25 Gusht, 2020

  Alexei Navalny 1Opozitari rus Navalny nuk është në rrezik vdekjeje, por situata e tij është e rëndë, tha zëdhënësja e klinikës

  Analizat klinike të politikanit opozitar rus Aleksej Navalny flasin për helmim njoftoi një zëdhënëse e spitalit Charité në Berlin. Sipas saj “gjendja e tij shëndësore është serioze, por aktualisht nuk ka rrezik akut për jetën”.

  Mjekët e spitalit Charité në Berlin mendojnë ...

 • Delegatët republikanë mbërrijnë në Sharlot për kuvendin e partisë

  25 Gusht, 2020

  TrumpDelegatët në kuvendin kombëtar të Partisë Republikane po shkojnë në shtetin e Karolinës së Veriut ku këtë javë, për shkak të pandemisë, do të mbahet një kuvend i përshkallëzuar me ngjarje të gërshetuara në person dhe virtuale. Zëri i Amerikës foli me disa nga delegatët kombëtarë që kanë mbërritur nga i gjithë vendi, të cilët mezi presin të riemërojnë Presidentin Donald ...

 • Navalny, spitali i Berlinit gjen shenja helmimi

  25 Gusht, 2020

  Alexei NavalnyNjë ekzaminim mjekësor i kreut të opozitës ruse, Alexei Navalny në një klinikë të Berlinit gjeti shenja helmimi, njoftoi të hënën spitali Charite.

  Ekipi i mjekëve ekzaminoi me hollësi pacientin pas arritjes së tij. Gjetjet klinike flasin për helmim nga një lëndë që bën pjesë në grupin e substancave aktive të quajtur ‘frenues të kolinesterazës’”, tha spitali në një deklaratë.

  Navalny, kundërshtar i ...

 • Përpjekje intensive për terapi me antitrupa për të luftuar koronavirusin

  24 Gusht, 2020

  testNë kushtet kur mund të duhen ende muaj që të gjendet një vaksinë për koronavirusin, kompanitë farmaceutike po punojnë intensivisht që të zhvillojnë alternativën e dytë më të mirë të mundshme: terapi me antitrupa që e luftojnë virusin menjëherë, pa qenë nevoja për të pritur sa të përshtatet sistemi imunitar që ta luajë një rol të tillë.

  Antitrupat janë proteina  prodhon organizmi kur kalon një infeksion. Ato ndihmojnë  eliminimin e virusit

 • ShBA miraton përdorimin e plazmës si trajtim për Covid-19

  24 Gusht, 2020

  trumpDuke e quajtur “një moment me të vërtetë historik”, Presidenti Donald Trump përshëndeti të djelën miratimin nga qeveria të përdorimit të plazmës konvaleshente, që siç tha ai, “do të shpëtojë jetë të shumta” pacientësh të prekur nga koronavirusi.

  Presidenti Trump dhe Sekretari i Shëndetësisë Alex Azar, gjatë një takimi me gazetarët, theksuan se një muaj pas trajtimit me plazmë ka patur një rënie ...

 • Mijëra bjellorusë dalin në protesta, megjithë paralajmërimin e ushtrisë

  23 Gusht, 2020

  Minsk Bjellorusi 23 gushtDhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në kryeqytetin bjellorus Minsk në një tubim kundër rizgjedhjes së debatueshme të Presidentit Alyaksandr Lukashenko dhe represionit paszgjedhor. Në kryeqytet ka një prani të madhe të ushtrisë, e cila paralajmëroi sërish.

  Në kuadrin e Marshimit për Bjellorusinë e Re, turmat përshkuan rrugët drejt qendrës së qytetit, ndërsa protestat hynë në ditën e 15-të në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"