LAJMET NGA BOTA

 • Joe Biden fiton garën presidenciale

  7 Nentor, 2020

  Joe BidenIsh-zëvendëspresidenti amerikan Joe Biden, një figurë e shquar në qarqet politike të Uashingtonit për gati një gjysmë shekulli, është parashikuar si fituesi i zgjedhjeve presidenciale amerikane dhe pritet të inaugurohet më 20 janar, duke u bërë udhëheqësi më i vjetër ndonjëherë i vendit.

  Zoti Biden, një demokrat që shërbeu 36 vjet në Senatin amerikan dhe tetë vjet si numri ...

 • Biden me besim në fitore, ndërsa vazhdon numërimi i votave

  7 Nentor, 2020

  Joe BidenKandidati demokrat për president, Joe Biden foli të premten me besim në fitore, ndërkohë që vazhdon numërimi i votave në shtetet ku ende nuk është shpallur rezultati. Megjithëse kryeson me numrin e votakve elektorale, zoti Biden nuk deklaroi mbrëmë fitore, ndërkohë që ekipi zgjedhor i Presidentit Trump vazhdon të paraqesë sfida ligjore në këto shtete ku vazhdon numërimi ...

 • Lufta për shtëpinë e bardhë: Amerika ende numëron…

  7 Nentor, 2020

  vota… lexoni se çfarë ndodhi në SHBA gjatë natës derisa Ju ishit në gjumë.

  Joe Biden është i sigurt për fitoren : në një fjalim në qytetin e tij të lindjes Wilmington, Delaware, ai tha se, ai do të fitojë garën kundër Presidentit të SHBA Donald Trump.

  Diferenca e Bidenit është rritur edhe më shumë gjatë natës: sipas  CNN-it, në Pensilvani ...

 • Joe Biden vazhdon të rrisë avantazhin e lehtë në shtetet Xhorxhia dhe Pensilvani

  6 Nentor, 2020

  votaKandidati demokrat Joe Biden vazhdon të rrisë avantazhin e lehtë që fitoi në orët e para të së premtes përballë Presidentit republikan Donald Trump në shtetet Xhorxhia dhe Pensilvani, ku vazhdonte numërimi. Megjithëse rezultatet vazhdojnë të jenë shumë të afërta për t’u shpallur, zoti Biden gjendet në pozita të forta për të fituar zgjedhjet presidenciale amerikane.

  Ekipi elektoral i Presidentit ...

 • Angela Merkel do të marrë pjesë në Samitin e Ballkanit Perëndimor

  6 Nentor, 2020

  MerkelTë martën zhvillon punimet në format virtual samiti i Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit.

  Kancelarja gjermane Angela Merkel do të marrë pjesë të martën, 10.11. 2020, në konferencën virtuale të Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit. Këtë e bëri të ditur të premten, 6.11.2020, në Berlin, zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert. Seibert tha se ...

 • Biden kalon në epërsi në Xhorxhia

  6 Nentor, 2020

  votaNë orët e mëngjesit të së premtes, kandidati demokrat Joe Biden doli në epërsi në Xhorxhian që ka 16 vota elektorale.

  Gara është shumë e ngushtë dhe zoti Biden udhëheqë me 917 vota në këtë shtet ku janë numëruar 99 për qind e votave.

 • Gara presidenciale ende pa rezultat të qartë

  5 Nentor, 2020

  count every voteDy ditë pas votimit, amerikanët vazhdojnë të presin për rezultatin përfundimtar në zgjedhjet presidenciale. Të gjithë sytë janë tani tek disa shtete ku disa rezultate janë pranë shpalljes dhe të cilat mund të përcaktojnë fitoren mes ish-nënpresidentit demokrat Joe Biden dhe Presidentit të tanishëm republikan Donald Trump.

  Në Nju Jork, një kërkesë për të numëruar çdo votë, ndërsa ...

 • CNN: Biden fiton edhe Miçiganin

  4 Nentor, 2020

  biden vs trumpJoe Biden fiton edhe në Miçigan raporton CNN.

  Me fitoren e Miçiganit, Biden arrin numrin total prej 253 votash elektorale ndërsa Trump ka mbetur në shifrën e 213 votave elektorale.

  Po e fitoi Arizonën (11) që sipas Fox News dhe AP e nxjerrin si  favorit, si dhe Nevadën (6) ku tani për tani është në epërsi, atëherë Biden arrin numrin ...

 • Si funksionon procesi i rinumërimit të votës në SHBA

  4 Nentor, 2020

  Election 2020 Pennsylvania Vote CountingKryetari i i ekipit elektoral të Presidentit Trump tha se do të kërkojë rinumërimin e votave në Uiskonsin. “Presidenti është brenda kufirit të lejueshëm për të kërkuar rinumërimin dhe do ta bëjmë këtë menjëherë,” u shpreh zëdhënësi Bill Stepien.

  Ja se si funksionon rinumërimi i votave në shtetet me rezultate të afërta në këto zgjedhje:

  NEVADA nuk ...

 • Çfarë ndodh nëse zgjedhjet presidenciale amerikane nuk nxjerrin qartazi fituesin?

  4 Nentor, 2020

  shtepia e bardhePërpara zgjedhjeve presidenciale amerikane, shkencëtarët politikë dhe ekspertët e ligjit zgjedhor paraqitën një varietet skenarësh me të cilët vendi mund të përballej në Ditën e Zgjedhjeve dhe në javët që pasojnë. Mundësitë variojnë nga një fitore e qartë prej Presidentit Donald Trump, ose ish-Nënpresidentit Joe Biden, deri tek një betejë e papërfunduar ligjore, që e shtrin pasigurinë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"