LAJMET NGA BOTA

 • Ukraina thotë se ka filluar kundërofensivë për të rimarrë jugun e kontrolluar nga Rusia

  30 Gusht, 2022

  UkrainaTrupat ukrainase të përforcuara nga furnizimet e shtuara të ndihmës ushtarake perëndimore filluan të hënën një kundërofensivë për të rimarrë territorin në jug të pushtuar nga forcat ruse para gjashtë muajsh. Megjithatë, qyteti port jugor Mykoliav po përballet me bombardime të shtuara ruse. Kryebashkiaku tha se sulmet po godasin shtëpitë dhe të paktën dy persona ishin vrarë.

   

  Ndërkohë një ekip ...

 • “Persona të zhdukur me dhunë” apo “persona të zhdukur”

  30 Gusht, 2022

  1620Aktivitet në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, në Ditën Kombëtare të Personave të Pagjetur më 27 prill 2022.

   

  Termi “me dhunë” duket se po bllokon arritjen e një marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për personat e zhdukur gjatës luftës në Kosovë, më 1998/99.

  Dy vendet, qysh në vitin 2011, janë të angazhuara në një dialog për normalizimin e marrëdhënieve, me ndërmjetësimin e ...

 • Evropë: Rritje çmimesh dhe inflacion – çfarë i pret konsumatorët?

  29 Gusht, 2022

  MarketGjithnjë e më shumë po ndihet rritja e çmimeve. Çmimet për lëndët e para janë rritur prej muajsh, por tani rritja e tyre po prek direkt konsumatorët. Këtyre u shtohen dhe kostot e rritura fuqishëm të energjisë.

   

  Çmimet në eurozonë janë rritur si asnjëherë më parë – në korrik rritja ishte 8,9 përqind krahasuar me verën e vitit 2021. Në Gjermani ...

 • Si u përgatit raketa e re që NASA do të nisë drejt Hënës

  29 Gusht, 2022

  raketa nasaRaketa e NASA-s “Artemis 1″

  Kur raketa e NASA-s “Artemis I” të niset për në hapësirë të hënën, më 29 gusht, ky do të jetë kurorëzimi i viteve të tëra të punës së qindra personave. Shumë prej tyre janë në pjesën jugore të Shteteve të Bashkuara, në disa objekte që u krijuan fillimisht nga NASA për projektimin ...

 • Sulmohen qytetet pranë centralit bërthamor të Ukrainës

  29 Gusht, 2022

  qytetet prane centralit ukraineRaketa dhe artileri ruse goditën zonat përtej lumit Dnieper, pranë centralit më të madh bërthamor në Evropë, bënë të ditur të dielën zyrtarët ukrainas. Zhvillimet vijnë ndërsa është rritur frika se luftimet në afërsi të impiantit mund ta dëmtojnë atë, duke shkaktuar një rrjedhje radioaktive.

   

  Forcat ruse morën kontrollin e centralit bërthamor Zaporizhia menjëherë pas fillimit të ...

 • Si ka ndryshuar Gjermania në gjashtë muajt e luftës në Ukrainë?

  26 Gusht, 2022

  Zewlenski ScholzLufta në Ukrainë, e nisur para gjashtë muajve, ka ndryshuar shumë edhe qëndrimin e Gjermanisë. Qëndrimet gjermane kanë ndryshuar në shumë aspekte, të sigurisë, në politikë dhe ekonomi.

  Ndonjëherë ndryshimet e mëdha mund të shihen në gjërat e vogla. Për shembull, një klip 30 sekonda në YouTube, videoja e parë promovuese e Bundeswehrit në pesë vjet, u publikua në ...

 • Paralajmërimi britanik: Putin do tentojë të nxisë më shumë konflikt në Ballkan!

  24 Gusht, 2022

  Sir Roderic LyneSa më shumë thellohen telashet e tij në Ukrainë, aq më shumë Vladimir Putin do të shtojë përpjekjet për të përçarë Perëndimin.

   

  Në komentin e tij për Sky News, që më shumë i ngjasonte një paralajmërimi, ish-ambasadori britanik në Rusi, Sir Roderic Lyne e tërhoqi vëmendjen në mënyrë të veçantë tek rajoni i Ballkanit.

  “Unë mendoj se ai do ...

 • Kthesë në politikën e Erdoganit ndaj Sirisë?

  19 Gusht, 2022

  Erdo putinNga pushtimi deri tek afrimi me regjimin e Asadit. Ankaraja ka filluar të manovrojë në politikën e saj ndaj Sirisë.

   

  Katër orë negociuan presidenti turk Erdogan dhe ai rus, Putin në fillim të muajit në Sotçi. Në fund nuk pati as konferencë shtypi dhe as një deklaratë të përbashkët, që të linte të kuptoje, se Moska dhe Ankaraja në ...

 • Sa efikase janë sanksionet?

  12 Gusht, 2022

  rusi dyqane te mbylluraAto janë politikisht të njohura, por shkencërisht të diskutueshme: Sanksionet. Ato janë futur ndaj vendeve si Rusia, Kuba, Kina… Por sa efikase janë?

   

  Embargoja e armëve, ndalimi i udhëtimit, bllokada tregtare… Sanksionet po përdoren gjithnjë e më shumë. Shembujt e fundit janë sanksionet e Kinës kundër Tajvanit dhe sanksionet e vendeve perëndimore kundër Rusisë pas ndërhyrjes ushtarake ...

 • Studimi: Gjermania do të humbasë 260 miliardë euro

  12 Gusht, 2022

  indeksi i akcioneveLufta në Ukrainë dhe çmimet e larta të energjisë po i kushtojnë Gjermanisë qindra miliarda euro. Në një studim thuhet se edhe punësimi po vuan.

   

  Lufta në Ukrainë dhe çmimet e larta të energjisë po i kushtojnë Gjermanisë qindra miliarda euro, thuhet në një studim të fundit. Ekonomia gjermane do të humbasë si pasojë e këtyre zhvillimeve deri ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"