LAJMET NGA BOTA

 • Maas: Nuk duhet t’i mbyllim sytë ndaj rrjedhjes së trurit nga Ballkani Perëndimor

  29 Tetor, 2020

  MaasGjithnjë e më shumë të rinj nga Ballkani Perëndimor po zgjedhin të emigrojnë. Një konferencë në Berlin po kërkon zgjidhje.

  71 përqind e të rinjve në Ballkanin Perëndimor po mendohet të mërgojë, sipas Barometrit të Balkanit, që publikoi në qershor 2020 Këshilli i Kooperimit Rajonal. Për Gjermaninë, si presidente e radhës se Këshillit të BE, kjo ishte një arsye për ...

 • Gjermania në nëntor nën izolim prej valës së dytë të Covid-19

  29 Tetor, 2020

  MerkelGjermania vendos zbatimin e të ashtuquajturit izolim “të butë” kombëtar.  Kancelarja Merkel tha se jemi para një situate dramatike dhe dimri do të jetë i vështirë, por edhe ai do të përfundojë.

  Masat që do të nisin së zbatuari në nëntor janë më pak të ashpra se ato të pranverës, dhe përfshijnë mbylljen e restoranteve, bareve, palestrave, kinemave apo teatorve, ...

 • Sulm vdekjeprurës më thikë në Nice të Francës

  29 Tetor, 2020

  Notre DameAutoritetet franceze thanë se tre veta u vranë dhe disa të tjerë u plagosën në një sulm më thikë në qytetin bregdetar të Nicës.

  Sulmuesi u arrestua pas sulmit në bazilikën Notre Dame dhe u dërgua në spital meqë u plagos gjatë arrestimit.

  Prokurorët po e trajtojnë ngjarjen si sulm terrorist.

  Prefekti i Nicës, Christian Estrosi, tha se i dyshuari brohoriti ...

 • Perëndimi rrezikon ta humbë Turqinë, paralajmërojnë zyrtarë amerikanë

  29 Tetor, 2020

  transporterShtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar Turqinë të mos ndërmarrë hapa të tjerë për të aktivizuar systemin rus të mbrojtjes ajrore S-400, duke theksuar se do të ketë pasoja. Këto kërcënime ka gjasa ta shtyjnë më shumë Ankaranë drejt Moskës.

  Marrëdhëniet mes Uashingtonit dhe Ankarasë, të cilat janë ftohur vitet e fundit, pësuan një goditje të re këtë javë kur Presidenti ...

 • Sa mbrojtje mund të ofrojnë maskat?

  29 Tetor, 2020

  maskaStudiuesit japonezë kanë konfirmuar se maskat mund të ofrojnë mbrojtje nga grimcat e ajrit që përmbajnë koronavirus, por efektiviteti i tyre ndryshon shumë. Virologët në Universitetin e Tokios thonë se rezultatet e tyre bazohen në eksperimente reale me koronavirus.

  Në këtë laborator janë dy manekinë përballë njëri-tjetrit, njëri prej tyre është i pajisur me një pompë që injekton virusin.

  Studiuesi përdor ...

 • Qeveria federale dhe landet planifikojnë kufizime të kontakteve nga e hëna

  28 Tetor, 2020

  MerkelQeveria gjermane dëshiron të vërë nën kontroll shifrat e infektimeve me Corona, me masa të ashpra që nga e hëna e ardhshme. Kancelarja Merkel diskutoi detajet me kryeministrat e landeve.

  Qeveria federale gjermane dhe qeveritë e landeve duan të vënë nën kontroll shifrat me rritje drastike të infektimeve me Covid-19, duke vendosur kufizime masive të kontaktve gjatë gjithë nëntorit. Sipas ...

 • Corona: Shtretërit intensivë në Europë po mbushen

  28 Tetor, 2020

  intezivjaNë shumë vende europiane, spitalet i janë afruar kufirit të kapaciteteve. Sidomos në Belgjikë dhe Çeki gjendja është më e vështirë, aty duhet të punojnë edhe mjekë e infermierë të infektuar.

  Në Europë po rriten me shpejtësi shifrat e infektimeve, edhe repartet e trajtimit intensiv po mbushen gjithnjë e më shumë me pacientë COVID-19. Organizata Botërore e Shëndetësisë, OBSH ka ...

 • Virusi i Coronës: Sa kohë pas infeksionit vazhdon njeriu të jetë imun?

  28 Tetor, 2020

  maskaNë studim i ri, i bërë në shkallë të gjerë në Britaninë e Madhe tregon se pas infektimit me COVID-19 imuniteti bie shumë më shpejt se sa mendohej, sidomos tek të moshuarit. Verifikimi i fakteve na tregon çfarë dimë.

  “Unë jam imun”, tha Donald Trump kur u kthye në fushatën elektorale pasi kapërceu sëmundjen me COVID-19 dhe i tha publikut ...

 • OBSH: 3 milionë raste të reja me COVID-19 në një javë

  28 Tetor, 2020

  euOrganizata Botërore e Shëndetësisë tha se një numër rekord prej 2.8 milionë rastesh të reja me COVID-19 janë raportuar në mbarë botën gjatë shtatë ditëve të fundit, duke përfshirë 40,000 vdekje të reja.

  Agjencia shëndetësore e OKB thotë se Evropa ka përqindjen më të madhe të rasteve të reja të njoftuara për të dytën javë radhazi me më shumë se ...

 • Covid-19: Merkel kërkon disiplinë dhe Gjermania shqyrton kufizime më të ashpra

  27 Tetor, 2020

  MerkelKancelarja Angela Merkel ka thënë se mungesa e disiplinës ndaj COVID-19 e ka çuar Gjermaninë në një situatë “të vështirë”. Ajo do të takojë liderët e landeve për të vendosur kufizime të reja për të frenuar pandeminë.

  Kancelarja Angela Merkel të martën u bëri thirrje gjermanëve t’i “përmbahen asaj që dimë” për koronavirusin, në një kohë kur Gjermania lufton me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"