LAJMET NGA BOTA

 • COVID-19, dyfishohet prania e varianteve të reja në SHBA; Evropa paralajmëron për rritje

  22 Tetor, 2022

  Covid19Agjensitë rregullatore amerikane thanë të premten se varianti BQ.1 dhe BQ.1.1 janë përgjegjës për 16.6% të varianteve të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara, një nivel ky pothuajse i dyfishuar krahasuar me javën e kaluar, ndërkohë që Evropa mendon se këta do të jenë variantet dominuese brenda një muaji.

   

  Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve tha se variantet ka ...

 • Në kërkim të kryeministrit të ri britanik: a do të ketë Johnsoni një shans të dytë?

  21 Tetor, 2022

  Boris JohnsonPas muajsh kaosi, Partia Konservatore Britanike është sërish në kërkim të një kandidati për kryeministër. A do të ketë Boris Johnson një shans të dytë?

   

  Pas dorëheqjes së kryeministres britanike Liz Truss, gara për ta pasuar atë ka marrë vrull. Brenda Partisë Konservatore po merr formë një mosmarrëveshje veçanërisht rreth kandidaturës së ish-kryeministrit dhe paraardhësit të Truss, Boris Johnson. ...

 • Nisin ministerialet përgatitore të Procesit të Berlinit

  20 Tetor, 2022

  BerlinTre ministeriale me vendet e Ballkanit Perëndimor zhvillohen këto ditë në Berlin. Synimi është riaktivizimi i Procesit të Berlinit. Por në fokus do të jenë edhe probleme të tjera, sidomos migracioni i palligjshëm

   

  Çështje të sigurisë së brendshme dhe të migracionit të paligjshëm do të jenë në fokus të konferencës së parë ministrore të Ballkanit Perëndimor të enjten, më 20.10. ...

 • OBSH: Mungesa e aktivitetit fizik po sëmur miliona vetë

  20 Tetor, 2022

  ObezMungesa e aktivitetit fizik ka pasoja katastrofike. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se gati 500 milionë njerëz mund të sëmuren brenda dhjetë viteve. Situata në Gjermani është veçanërisht dramatike.

   

  Sëmundjet e zemrës, obeziteti, diabeti, depresioni, demenca – gati 500 milionë njerëz në mbarë botën pritet të preken nga këto dhe sëmundje të tjera në vitet 2020-2030, raporton Organizata Botërore ...

 • Kreu i NATO-s Stoltenberg: “Nuk do të lejojmë të na shantazhojë Rusia”

  19 Tetor, 2022

  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg në intervistë për emisionin e DWSekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg u bën thirrje partnerëve të aleancës për më shumë ndihmë ushtarake për Ukrainën. Rrezikun e përdorimit të armëve bërthamore ai e konsideron të vogël.

   

  Jens Stoltenberg referoi në kuadër të aktivitetit organizuar në Forumin e Berlinit për Politikën e Jashtme nga ...

 • Gjermani: Naivitet ndaj Putinit dhe Kinës

  19 Tetor, 2022

  Thomas Haldenwang, Martina Rosenberg, Kruno KahlShërbimet e fshehta gjermane kanë kohë që paralajmërojnë për rreziqet nga Rusia dhe Kina, por nuk janë marrë seriozisht nga politika.

   

  Sipas autoriteteve të sigurisë, shoqëria dhe politika në Gjermani i kanë injoruar për një kohë të gjatë paralajmërimet për rreziqet që burojnë nga Rusia dhe Kina. Sulmi rus në Ukrainë, në shkurt të këtij ...

 • Lidhje me Rusinë: Ministrja e Brendshme Gjermane shkarkon nga posti shefin Sigurisë Kibernetike

  19 Tetor, 2022

  Shefi i autoritetit kryesor të sigurisë kibernetike të Gjermanisë, Arne SchönbohmAkuzat kanë “dëmtuar përgjithmonë besimin e nevojshëm të publikut në neutralitetin dhe paanshmërinë e udhëheqjes së presidentit të autoritetit më të rëndësishëm gjerman të sigurisë kibernetike”, thuhet në deklaratë.

   

  Shefi i autoritetit kryesor të sigurisë kibernetike të Gjermanisë, Arne Schönbohm, u shkarkua të martën, 18.10.2022, për shkak të lidhjeve të tij ...

 • Gjermani: Si dallohet varfëria në një vend të pasur?

  14 Tetor, 2022

  lypsiNdërkohë që çmimet janë në rritje, sidomos për ushqimin dhe energjinë, hendeku midis të pasurve dhe të varfërve është duke u thelluar në Gjermani.

   

  Megjithëse Gjermania është një nga vendet më të pasura të botës, shenjat e varfërisë në rritje janë duke u bërë gjithnjë e më të dukshme, kudo në vend. Të pastrehët flenë jashtë në kushte të vështira, nënat ...

 • Kush po udhëheq shtypjen e protestave në Iran?

  14 Tetor, 2022

  protestat iranBurra të veshur me të zeza, duke ngarë motoçikleta, shpesh duke mbajtur armë ose shkopinj u shfaqën që në nisje të protestave në Iran. Ata janë anëtarë të asaj që njihet si Basij (ba-SEEJ’), vullnetarë paraushtarakë që janë mjaft besnikë ndaj Republikës Islamike. Trupat e Ajatollahut kanë marrë një rol drejtues në shtypjen e disidentëve për më shumë ...

 • Manovrimi i Shteteve të Bashkuara mes sfidave gjeopolitike dhe ndërkombëtare

  14 Tetor, 2022

  SHBAShtetet e Bashkuara publikuan këtë javë Strategjinë e Sigurisë Kombëtare, një dokument me 48 faqe, që paraqet ato që Presidenti Joe Biden i konsideron sfidat më të vështira për vendin dhe se si administrata e tij planifikon të manovrojë ndërmjet këtyre sfidave të brendshme dhe të jashtme.

   

  Strategjia është një dokument që kërkohet nga Kongresi. Në dokumentin e këtij viti përshkruhet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"