LAJMET NGA BOTA

 • Disa vende nga Ballkani tërhiqen nga Eurovizioni 2020

  31 Tetor, 2022

  eurovisionNumri i pjesëmarrësve në Festivali Eurovision Song Contest 2023 vazhdon zvogëlohet prej anulimit të pjesëmarrjes nga disa vende të Ballkanit. Shkaqet për tërheqjen me sa duket nuk janë vetëm ekonomike.

   

  Pasi Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut njoftuan zyrtarisht se nuk do të konkurrojnë në Eurovizionin e vitit të ardhshëm për shkak të kostos së lartë të pjesëmarrjes, edhe ...

 • Kush fle më pak se pesë orë rrezikon shëndetin

  31 Tetor, 2022

  gjumiEkspertët nuk e kanë ende ende të qartë se cila është “sasia e artë ditore e gjumit”, por kush fle më pak se pesë orë rrezikon shëndetin..

   

  Sipas studimeve të fundit për moshat mbi 50 vjeç një gjumë më i shkurtër se pesë orë mund të rrisë rrezikun për një mori problemesh kronike shëndetësore.

  Studimi i PLoS Medicine zbuloi se personat ...

 • Panelet diellore pluskuese

  31 Tetor, 2022

  panele pluskuesePanelet diellore janë shtuar në çatitë e ndërtesave dhe në tokë në shumë pjesë të botës. Por ato gjithashtu mund të vendosen edhe në sipërfaqw ujore. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Steve Herman, teknologjia diellore lundruese është rritur në një shkallë të madhe në Azi dhe Evropë dhe tani po fillon të përdoret edhe në Amerikën ...

 • Elon Musk, pronari i ri i kompanisë Twitter

  29 Tetor, 2022

  elon muskElon Musk është pronari i ri i kompanisë Twitter. Pas muajsh pritjeje, të enjten vonë ai përmbylli marrëveshjen për blerjen prej 44 miliardë dollarësh të kompanisë Twitter. Zoti Musk e nisi drejtimin e kompanisë me vendimin për largimin nga puna të disa prej drejtuesve më të lartë të saj, ndërsa ka paralajmëruar edhe shkurtime tjera të stafit. Kjo ...

 • Putini do të forcojë bashkëpunimin me Iranin

  28 Tetor, 2022

  Iran Russia TurkeyPas sulmit terrorist në Shiraz, presidenti rus e siguron Iranin për mbështetjen në luftën kundër terrorizmit. Por çfarë do të thotë kjo për protestat masive aktuale në vend?

   

  Presidenti rus Vladimir Putin ka njoftuar se dëshiron të forcojë bashkëpunimin me Iranin në luftën kundër kërcënimeve terroriste. “Dua të rikonfirmoj gatishmërinë e palës ruse për të zhvilluar më tej ...

 • Presidenti gjerman bën thirrje për unitet në fjalimin për gjendjen e kombit

  28 Tetor, 2022

  Frank-Walter SteinmeierFrank-Walter Steinmeier paralajmëroi për “vite më të vështira” përpara Gjermanisë. Ai gjithashtu bëri thirrje për veprim kundër ndryshimit të klimës dhe u zotua për mbështetjen e tij për Ukrainën.

  Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier mbajti fjalimin e tij për gjendjen e kombit të premten në rezidencën e tij zyrtare, Pallatin Bellevue. Tema e fjalimit të tij ishte “Ajo që na ...

 • Bosnjë: Dodik nxjerr në rrugë dhjetëramijëra përkrahës të tij

  27 Tetor, 2022

  dodikNë Banja Luka dhjetëramijëra përkrahës të udhëheqësit të serbëve të Bosnjës Milorad Dodik demonstruan kundër një rinumërimi të votave për zgjedhjen e presidentit në këtë republikë përbërëse të Bosnjë-Hercegovinës.

   

  „Unë jam këtu, për t`ju thënë, se Milorad Dodik nuk shkon askund. Milorad Dodik do të jetë shumë shpejt në pallatin presidencial”, tha Dodik në Banja Luka, kryeqytetin de-facto të Republikës ...

 • Stoltengerg e quan të rrezikshme retorikën bërthamore të Rusisë

  26 Tetor, 2022

  StoltengergAkuzat e Rusisë se Ukraina po përgatitet të përdorë një “bombë me element radioaktivë” janë “tërësisht të rreme”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. Sekretari Stoltenberg foli të martën, gjatë një vizite në aeroplanmbajtësen U.S.S. George H.W. Bush e cila po merr pjesë në një stërvitje të NATO-s në Detin Adriatik.

  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ...

 • Ukraina: Rusët operacione sekrete brenda centralit bërthamor

  26 Tetor, 2022

  Sergei ShoiguOperatori i energjisë bërthamore të Ukrainës tha të martën se forcat ruse po kryenin punë sekrete në centralin më të madh bërthamor në Evropë, aktivitet që mund të hedhë dritë mbi pretendimet e Rusisë se ushtria ukrainase po përgatit një “provokim” që përfshin një pajisje radioaktive.

   

  Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu bëri një pretendim të pabazuar në fakte ...

 • Të dielën, më 30 tetor, zhvendosni orën 60-minuta mbrapa

  25 Tetor, 2022

  ora ndryshonKëtë fundjavë, të dielën, më 30 tetor përsëri ndryshon ora. Akrepat do ti zhvendosim 60-minuta mbrapa, ose thënë ndryshe, do të flejmë një orë më shumë.

   

  Si zakonisht zhvendosja e orëve bëhet ditën e diell, rreth orës 03:00 të mëngjesit. Në aparatet e celularëve smart, ndërrimi bëhet automatikisht.

  Lëvizja e akrepave të orës si fenomen ndodh dy herë në vit: ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"